ACTUALITATE
A fost lansată a doua ediție a Programului „Rabla electrocasnice”!

De astăzi, 24 mai 2019, românii pot accesa, pe site-ul www.afm.ro, a doua ediţie a Programului „Rabla electrocasnice”, care are ca obiect finanțarea nerambursabilă din Fondul pentru mediu, sub formă de voucher, în scopul stimulării înlocuirii echipamentelor electrice și electronice de uz casnic, uzate fizic și moral, energofage, cu unele moderne, performante din punct de vedere energetic.
Anul acesta, Programul a fost extins pentru două categorii de echipamente solicitate de români: mașini de spălat vase și televizoare. În plus, succesul foarte mare al ediției din 2018 a determinat dublarea bugetului Programului, care a ajuns acum la 40 milioane lei.
„Semnalele de alarmă pe care omenirea le primește, din ce în ce mai des și din ce în ce mai puternic, prin fenomenele meteorologice extreme – ca efect al schimbărilor climatice, obligă decidenții tuturor statelor lumii să caute soluții viabile pentru reducerea emisiilor gazelor cu efect de seră și a consumului de energie”, spune Ionel Petre – lider ALDE, partidul care a iniţiat acest program.

Ionel Petre – preşedinte ALDE Dâmboviţa
Finanțarea se va acorda sub formă de vouchere, pentru achiziționarea de echipamente electrice și electronice de uz casnic, după cum urmează:
a) 200 lei pentru mașini de spălat rufe cu eficiența energetică A++;
b) 300 lei pentru mașini de spălat rufe cu eficiența energetică A+++;
c) 300 lei pentru mașini de spălat vase cu eficiența energetică A++;
d) 400 lei pentru mașini de spălat vase cu eficiența energetică A+++;
e) 400 lei pentru aparate de aer condiționat, inclusiv aparate de aer condiționat portabile, cu eficiența energetică la răcire (A+++/ A++);
f) 300 lei pentru categoria frigidere/combine frigorifice/lăzi frigorifice/congelatoare cu eficiența energetică A++;
g) 400 lei pentru categoria frigidere/combine frigorifice/lăzi frigorifice/congelatoare cu eficiența energetică A+++.
h) 200 lei pentru televizoare cu eficiența energetică A și A+;
i) 400 lei pentru televizoare cu eficiența energetică A++ și A+++.
„Pentru încurajarea consumului responsabil de apă, mașinile de spălat vase vor putea fi achiziționate la schimb cu oricare alt electrocasnic din program (frigider, televizor, aer condiționat, mașină de spălat rufe). Schimbul se face în sistem 1:1, la adresa menționată de solicitant. Înscrierile se vor face direct la magazin (inclusiv online), iar predarea echipamentului vechi se va face în momentul livrării celui nou-achiziționat”, explică Ionel Petre – preşedinte ALDE Dâmboviţa.
ACTUALITATE
Cristina Sima revine la conducerea Casei de Sănătate Dâmbovița

În perioada în care a activat la conducerea CJAS Dâmbovița, Cristina Sima a schimbat total modul de comunicare instituțională și, cel mai important, cu cetățenii și cu entitățile cu care Casa de Asigurări are relații de colaborare permanentă.
După o perioadă de interimat, în care în fruntea instituției s-au aflat mai mulți profesioniști din cadrul instituției, Cristina Sima revine la conducerea CJAS Dâmbovița începând cu data de 1 iulie 2026 pentru un mandat de patru ani, după ce a câștigat concursul pentru ocuparea acestei poziții profesionale organizat de Casa Națională de Asigurări de Sănătate.
O felicităm pentru această reușită și îi dorim spor și putere de muncă. Pentru Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Dâmbovița, pentru cetățenii acestui județ este un mare câștig.
ACTUALITATE
„Ziua iei” va fi sărbătorită la Casa de Cultură Titu

Locuitorii din orașul Titu, județul Dâmbovița, sunt invitați, mâine – 24 iunie 2026, de la ora 17:30, să celebreze împreună „Ziua universală a iei” la Casa de Cultură, unde va o organizat un eveniment dedicat valorilor și tradițiilor autentice românești.
Programul include activități culturale pentru toate vârstele:
- Film documentar despre ie
- Dansuri populare
- Muzică populară
- Ateliere de cusut și colorat
- Expoziție de ștergare, ii și costume populare
Dâmboviţaacum o săptămână62 de descinderi într-un caz de furt de produse petroliere
ACTUALITATEacum 4 zileTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Dâmboviţaacum o săptămânăPrimar Voinești: Ce se întâmplă în Parlamentul României este cea mai mare bătaie de joc la adresa românilor!
ACTUALITATEacum o săptămânăAgricultura românească, în pericol. Semnal de alarmă tras de reprezentanții Cooperativei Caprirom Sud Muntenia
Dâmboviţaacum 4 zileTârgoviște. Șofer băut a intrat cu mașina într-o căruță. Cinci persoane au ajuns la spital
Dâmboviţaacum o săptămână24 de șoferi de autocisterne petroliere, reținuți de polițiștii dâmbovițeni
ACTUALITATEacum o săptămânăModalitățile de plată a facturilor către Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița
ACTUALITATEacum o săptămână„Vara campionilor”, maraton cultural, artistic și sportiv la Gura Ocniței!























