Connect with us

Argeș

Braconieri din Argeş, săltaţi de poliţişti. Ce s-a găsit la domiciliile acestora!

Publicat

pe

Polițiștii argeşeni din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat, în această dimineaţă, percheziții domiciliare în Popeşti, la două persoane bănuite de braconaj cinegetic și nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

Cu această ocazie, a fost descoperită o armă de vânătoare deținută ilegal, 131 de cartușe și un exemplar de căprior femelă ținut în captivitate.

Potrivit IPJ Argeş, cei doi bărbaţi au utilizat, începând cu luna februarie 2019, o armă deținută ilegal de unul dintre ei, pentru acte de braconaj cinegetic, pe teritoriul fondului de vânătoare 49 Ștefan cel Mare. Suspecţii au fost conduşi la sediul Poliţiei pentru audieri.

Căpriorul a fost predat reprezentanților A.V.P.S. Sitarul, iar arma și cartușele descoperite au fost ridicate pentru cercetări.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Argeș

Pompieri din Argeș, salvatori prompți în Sfântu Gheorghe, județul Covasna

Publicat

pe

Șase pompieri din Argeș, care se întorceau de la un curs, au observat un bărbat căzut pe marginea unei străzi din Sfântu Gheorghe, județul Covasna.

Empatici și devotați meseriei pe care și-au ales-o, au sărit imediat în sprijinul rănitului, la care au recunoscut semnele unei posibile crize de epilepsie. I-au acordat victimei, care prezenta și sângerare abundentă la nivelul feței, primul ajutor, concomitent cu aplicarea măsurilor specifice acestei afecțiuni.

„Am evaluat situația, i-am oprit sângerarea la nivelul arcadelor cu ajurorul unor materiale textile și comprese și l-am tamponat la nivelul nasului, iar, între timp, un trecător a apelat 112. Chiar și după ce și-a revenit, am rămas alături de el, monitorizându-l până la sosirea echipajului SMURD”, au povestit pompierii argeșeni.

Felicitări, Cristian, Valentin, Cosmin, Sebastian, Bogdan și George, pentru spiritul de observație de care ați dat dovadă, pentru promptitudine și pentru modul în care ați intervenit!

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Argeș

Accident cu cinci victime în Dârmănești, la intersecția cu Drumul Morii

Publicat

pe

Patru adulți și un copil au fost răniți într-un accident rutier care a avut loc în această după-amiază, în comuna Dârmănești, județul Argeș, la intersecția cu Drumul Morii. Victimele au fost găsite conștiente.

La fața locului au intervenit pompierii cu o autospecială de stingere, o autospecială de descarcerare și o autospecială transport personal și victime multiple, un echipaj SMURD de prim ajutor calificat și două de la Serviciul Județean de Ambulanță.

Potrivit ISU Argeș, paramedicii SMURD au preluat trei persoane: o femeie de aproximativ 51 de ani, care prezenta un traumatism cu plagă în zona capului și acuză dureri în zona toracelui și la membrul inferior stâng, o femeie de aproximativ 50 de ani, cu un hematom frontal și dureri lombare și la membrul inferior stâng, și un bărbat de aproximativ 63 de ani, cu traumatisme la cap și în zona feței.

Celelalte două victime au fost preluate de echipajele Serviciului Județean de Ambulanță Argeș.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite