Dâmboviţa
“Ghioceii” din PSD Dâmbovița nu mai recunosc scrisoarea către preşedinta Viorica Dăncilă!

Președinta PSD Dâmbovița, europarlamentara Rovana Plumb, joacă tare. Se vede treaba că este un politician hârşit și capabil să întoarcă orice luptă, pe față sau de culise, în interesul său. Ca să faci ceea ce s-a întâmplat aseară la ședința Comitetului Executiv Județean al PSD Dâmbovița, îți trebuie curaj, forță politică și tenacitate extraordinară.
Rovana Plumb a transmis presei, opiniei publice interesată de ceea ce se întâmplă în ograda social-democraților dâmbovițeni, un comunicat de presa asemănător unei grenade cu fragmentare, adică să rupă tot. Se precizează în document că CJEx-ul a hotărât, la propunerea liderei Rovana Plumb, să organizeze o conferință județeană de alegeri pe 6 septembrie, aşa cum, de altfel, s-a decis la nivelul central al partidului. Ba mai mult, membrii acestei structuri de conducere, 83 la număr, și-au dat cu siguranță acordul de a mai fi inserat în comunicat alt mesaj, care întărește poziția, cel puțin morală, a politicienei Rovana Plumb.
Este vorba de scrisoarea semnată de 50 de PSD-işti din Dâmbovița, oameni de bază și cu poziții care, conform comunicatului, nu își mai asumă conținutul scrisorii, spunând că ei, săracii, nu au citit documentul, au semnat fără să știe ce scrie acolo, credeau că este vorba doar de organizarea unei conferințe de alegeri, nu de o întreagă poveste.
Foarte tare! Rovana Plumb are aplomb și tărie, nu glumă! În final, au rămas doar doi colegi țapi ispășitori, restul imaculați și… aliniați! Ne aducem aminte că aşa s-a procedat şi, anul trecut, la nivel central, când cu scrisoarea lui Adrian Țuțuianu. Pare, aşadar, că este o modă printre PSD-işti să bagi capul în nisip şi să trădezi.




Dâmboviţa
Reprezentanții ACT Dâmbovița strâng semnături pentru anularea Legii Vexler

Reprezentanții Partidului Acțiunea Conservatoare (ACT), condus de europarlamentarul Claudiu Târziu au declanșat, în urmă cu câteva luni, o campanie de strângere de semnături în vederea anulării Legii Vexler, un act normativ inițiat de deputatul Silviu Vexler care, în opinia suveranistului Claudiu Târziu, este antiromâneasc, ne pune la zid istoria și oamenii care au creat cultură, valori în țara noastră. Legea Vexler, a spus liderul ACT, Claudiu Târziu, îi interzice pe Eminescu, Kogălniceanu, Alexandri, Iorga, Vulcănescu.
Zilele acestea, pe străzile municipiului Târgoviște, membrii Acțiunii Conservare Dâmbovița s-au aflat într-o prelungită campanie de strângere de semnături necesare în vederea anulării Legii Vexler. Au discutat cu cetățenii, le-au vorbit dâmbovițenilor despre pericolul pe care Legea Vexler îl reprezintă pentru democrație, pentru libertatea de exprimare liderul ACT Dâmbovița – Ștefan Cristian Iosif și vicepreședintele Ciprian Olteanu, împreună cu mai mulți tineri, membri ai partidului.

ACTUALITATE
Urs văzut lângă Târgoviște, în Pădurea Priseaca

Un urs a fost văzut, în această seară, cu puține minute înainte de ora 20:00, lângă Târgoviște, în Pădurea Priseaca. Potrivit unor șoferi aflați în trafic, sălbăticiunea a traversat DN72A, în zona fostului popas și s-a afundat în codri spre Valea Dâmboviței. Așadar, mare atenție!
ACTUALITATEacum o săptămânăAflă aici cine concertează la Târgoviște de „Zilele Județului Dâmbovița” 2026!
Dâmboviţaacum 5 zileBărbatul dispărut din Malu cu Flori a fost găsit mort într-o fântână de lângă casă
ACTUALITATEacum o săptămânăMinistrul Sănătății a anunțat ce nereguli au fost găsite la restaurantul din Gemenea, unde 41 de persoane au acuzat toxiinefecție alimentară
ADMINISTRAŢIEacum 5 zileValeni-Dâmbovița, o comună unde tradiția se completează plăcut cu modernul
ACTUALITATEacum o săptămânăDSVSA Dâmbovița evaluează toate alimentele servite nuntașilor care au ajuns la spital cu probleme digestive
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăComuna Cândești, speranțe, destule probleme și neajunsuri, dar se înaintează pe drumul cel bun!
ACTUALITATEacum 5 zilePrimarul de la Văcărești, în război cu cei care abandonează animale și aruncă gunoiul pe aiurea
ADMINISTRAŢIEacum 5 zilePrimăria Gura Șuții execută lucrări importante de modernizare a infrastructurii rutiere























