SOCIAL
Vă implor, ajutați-mă să nu îmi pierd tăticul!

Sunt rândurile scrise cu durere, pe reţelele de socializare, de către o fetiță de numai 8 ani, care speră ca oamenii să doneze bani pentru tăticul ei, care a fost diagnosticat cu Leucemie acută limfoblastică.
La numai 33 ani, Sergiu Sandu își dorește să trăiască pentru a putea să își crească fetița. Din păcate, pentru a putea beneficia de tratament, are nevoie de foarte mulți bani – peste 30.000 de euro, conform primului plan de tratament emis de către Clinica Emsey din Istanbul. Are nevoie, aşadar, de fiecare dintre noi ca să poată duce această luptă.
Donații se pot face în conturile Asociaţiei “SALVEAZĂ O INIMĂ”:
Cod de inregistrare fiscala: 31015982
Cont RON: RO 05 BTRL 0070 1205 W828 70 XX
Cont Euro: RO 28 BTRL EUR CRT 00 W828 7001
CONT USD: RO 68 BTRL USD CRT 00 W828 7001
COD SWIFT: BTRLRO22
COD BIC: BTRL
Banca Transilvania Botosani
Vă rugăm să specificaţi numele de familie: Sandu!
VIDEO
Dâmboviţa
Accident rutier mortal în comuna Moțăieni

O șoferiță de 69 de ani, din București, și-a pierdut viața, astăzi – 24 iunie 2026, într-un accident rutier pe DN 71, în comuna Moțăieni, județul Dâmbovița.
Polițiștii au stabilit că un bărbat, de 65 de ani, din Moțăieni, în timp ce conducea un autoturism pe DN 71, a intrat în coliziune cu o mașină la volanul căreia se afla femeia de 69 de ani, care a decedat la spital.
În urma coliziunii, a rezultat încă o victimă, o pasageră în vârstă de 62 de ani, aflată în autoturismul condus de bărbatul din Moțăieni. Polițiștii continuă cercetările în vederea stabilirii cu exactitate a tuturor împrejurărilor producerii acestui accident rutier.
Giurgiu
Tânără din Giurgiu, reținută pentru încălcarea ordinului de protecție obținut de mama sa

O tânără de 21 de ani, din județul Giurgiu, a ist reținută de polițiști după ce a făcut scandal la domiciliu mamei sale, din comuna Săbăreni. S-a întâmplat în noaptea de 23 iunie 2026, în jurul orei 02:30.
Din verificările efectuate de polițiști după intervenția la fața locului a reieșit faptul că, în data de 21 aprilie, împotriva tinerei a fost emis ordin de restricție pentru 4 luni, aceasta fiind obligată la păstrarea unei distanţe de 20 de metri față de mama sa, dar și să părăsească imobilului în care locuiește această.
Ieri – 23 iunie 2026, pe baza probatoriului administrat, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Bolintin Vale, tânăra cercetată pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție a fost reținută, pentru 24 de ore, urmând ca astăzi să fie prezentată unității de parchet competente, cu propuneri procedurale.
ACTUALITATEacum 5 zileTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Dâmboviţaacum o săptămânăPrimar Voinești: Ce se întâmplă în Parlamentul României este cea mai mare bătaie de joc la adresa românilor!
ACTUALITATEacum o săptămânăAgricultura românească, în pericol. Semnal de alarmă tras de reprezentanții Cooperativei Caprirom Sud Muntenia
Dâmboviţaacum 5 zileTârgoviște. Șofer băut a intrat cu mașina într-o căruță. Cinci persoane au ajuns la spital
ACTUALITATEacum 23 de oreCristina Sima revine la conducerea Casei de Sănătate Dâmbovița
Dâmboviţaacum o săptămână24 de șoferi de autocisterne petroliere, reținuți de polițiștii dâmbovițeni
ACTUALITATEacum o săptămânăModalitățile de plată a facturilor către Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița
ACTUALITATEacum o săptămână„Vara campionilor”, maraton cultural, artistic și sportiv la Gura Ocniței!























