ACTUALITATE
Petiţie online pentru DN71, după ce proiectul a fost scos din sistemul de achiziţii publice

Deputatul PSD Corneliu Ştefan a luat poziţie, în nenumărate rânduri, şi i-a supus unui întreg tir de declaraţii politice, interpelări, întrebări şi alte tipuri de demersuri, pe reprezentanţii Ministerului Transporturilor, în legătură cu proiectul de modernizare şi extindere la patru benzi a DN 71, Bâldana-Târgovişte-Pucioasa-Sinaia.
Demnitarul a încercat, alături de alţi politicieni locali, să deblocheze acest program de infrastructură care, prin realizare urgentă, ar aduce mari beneficii economice şi sociale judeţului Dâmboviţa, regiunii de sud a României. Din păcate, acest proiect nu a intrat în linie dreaptă, aşa cum ne-am fi aşteptat cu toţii. A fost tărăgănat, înăbuşit în laţul birocraţiei şi al inconscevenţei celor care ne conduc. După ce a fost ridicat şi scos de câteva ori din sistemul de achiziţii publice – SICAP, proiectul a dispărut acum cu totul, fără nicio explicaţie în legătură cu acestă decizie.
Pentru a atrage atenţia actualilor guvernanţi asupra necesităţii implementării acestui proiect, Corneliu Ştefan a iniţiat şi un demers cetăţenesc, pe binecunoscutul portal „Petiţii online”, poate, dacă se vor aduna cât mai multe semnături de la români, liberalii, care sunt acum la putere, vor relua procedura de achiziţie publică pentru modernizarea DN 71.
„A trecut prea mult timp de când așteptăm modernizarea la patru benzi a DN 71 Bâldana-Târgoviște și reabilitarea la două benzi a tronsonului Târgoviște-Pucioasa-Sinaia. Cetățenii județului Dâmbovița, și nu numai ei, solicită actualului guvern să nu neglijeze, să nu treacă la capitolul diverse acest proiect vital pentru viața socială şi economică a județului Dâmbovița și a întregii zone de sud a României.
Considerăm că nepunerea în execuție a acestui program de modernizare DN 71, amânarea sa nejustificată, aduce prejudicii imense vieții de zi cu zi a românilor, dezvoltării și prosperității acestei țări”, se precizează în petiţia intitulată „Apel pentru demararea de urgenţă a modernizării DN 71 Bâldana-Târgovişte-Sinaia”.
VIDEO – PROTEST PE DN 71 LA MOŢĂIENI
ACTUALITATE
Președinta Consorțiului Digital Radio Mondiale, Ruxandra Obreja, în vizită la Pietroșița

Astăzi – 26 iunie 2026, la Pietroșița, județul Dâmbovița, în organizarea Fundației „Renașterea Pietroșiței – Ruralia” și a Fundației „Comăniță”, se va consuma un eveniment socio-cultural de excepție. Totul se va desfășura având-o ca invitat special pe Ruxandra Obreja, fiică a acestei comune, președinta Consorțiului Digital Radio Mondiale (DRM). După cum ne-a precizat Daniel Comăniță, președintele celor două fundații, Ruxandra Obreja are rădăcini adânci pe meleagurile acestei localități pitorești, fiind nepoata preotului Ioan Oprea.
Programul va debuta cu primirea înalților oaspeți, urmată de o vizită la casa familiei Oprea și un moment de rugăciune la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Joseni. Manifestările culturale și discuțiile vor fi purtate în cadrul tradițional al Conacului Manolescu. Oaspeții vor fi întâmpinați cu pâine și sare de copiii din cadrul Ansamblului „Pietroșița Renaște”. Cuvântul de bun venit va fi rostit, așa cum este obiceiul, de Daniel Comăniță. De asemenea, un mesaj de întâmpinare va aparține primarului comunei Pietroșița – Leonard Dicu. În cadrul întâlnirii, vor mai susține alocuțiuni preotul protopop Eugen Popescu, directorul Școlii Pietroșița ‘’Sfântul Nicolae’’ – profesor Elena Anghel, directorul Școlii Moroeni ‘’Ion Ciorănescu’’ – profesor Oana Popa și directorul Liceului Tehnologic ‘’Aurel Rainu’’ Fieni – profesor Maria Mocanu.
Programul mai cuprinde momente de recitare poezie cu scriitorul și publicistul Constantin Voicu și scriitorul George Ioan Canache și profesorul Olguța Panțuroiu.
Un discurs va fi invitată să susțină și Ruxandra Obreja, președinta Consorțiului Digital Radio Mondiale (DRM). Cuvântul de încheiere îi va aparține lui Daniel Comăniță, după care toți cei prezenți vor putea urmări un program artistic susținut de Ansamblul „Pietroșița Renaște”.
ACTUALITATE
Campanie de sterilizare gratuită câini și pisici, organizată de Primăria Târgoviște

Primăria Municipiului Târgoviște organizează o nouă campanie gratuită de sterilizare a câinilor de rasă comună (cu stăpân). În plus, anul acesta, acțiunea vizează și pisicile – a anunțat edilul Daniel Cristian Stan.
În cazul câinilor, potrivit legii, sunt obligatorii și microciparea și înregistrarea în Registrul de Evidență a Câinilor cu Stăpân (RECS), iar Primăria Târgoviște le realizează tot gratuit.
Pentru a beneficia de aceste servicii, persoanele interesate trebuie să depună o solicitare la sediul D.A.P.P.P. (Str. Revoluției, Nr. 2-5) sau prin e-mail la: dappp_tgv@pmtgv.ro.
Informații suplimentare și programări la numărul de telefon 0374.494.893 – Registratura D.A.P.P.P.
VIDEO
ACTUALITATEacum 6 zileTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Dâmboviţaacum o săptămânăPrimar Voinești: Ce se întâmplă în Parlamentul României este cea mai mare bătaie de joc la adresa românilor!
Dâmboviţaacum 2 zileAccident rutier mortal în comuna Moțăieni
ACTUALITATEacum 2 zileCristina Sima revine la conducerea Casei de Sănătate Dâmbovița
ACTUALITATEacum o săptămânăAgricultura românească, în pericol. Semnal de alarmă tras de reprezentanții Cooperativei Caprirom Sud Muntenia
Dâmboviţaacum 6 zileTârgoviște. Șofer băut a intrat cu mașina într-o căruță. Cinci persoane au ajuns la spital
ACTUALITATEacum o săptămânăModalitățile de plată a facturilor către Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița
Argeșacum 4 zileGreșeală fatală! A vrut să schimbe o butelie și a fost cuprins de foc!























