Connect with us

Dâmboviţa

A fost prins şi al cincilea cioban care a participat la omorul de la Bezdead

Publicat

pe

Sursa foto: Adevarul

Poliţiştii dâmboviţeni au reşit să-l prindă şi să-l ducă în faţa anchetatorilor şi pe cel de-al cincilea autor al oribilei crime petrecute la o stână de oi din zona Bezdead-Valea Leurzii.

Individul, de 55 de ani, se ascundea în pădurile răsfirate pe dealurile dintre cele două localităţi. Remuşcările, faptul că ştie ce îl aşteaptă, că trebuie să răspundă în conformitate cu rigorile legii pentru ce a făcut, l-au determinat să treacă prin această fază de sustragere, de fugă.

În tot acest răstimp, a dormit pe un cojoc în tufărişuri. Oamenii legii porniţi în căutarea sa l-au înhăţat în timp ce fugarul pornise pe pârul Bizdidel în jos, cu gând să meargă după mâncare, fiind încercat de foame.

Reamintim că, în noaptea de luni spre marţi, o ceată de ciobani, coordonaţi, evident de un baci, a năvălit peste o familie rivală ce avea aceleaşi îndelenticiri, omorând cu bâtele şi topoarele un tânăr de 30 de ani şi băgând în spital, cu multiple leziu ni, un alt bărbat.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ADMINISTRAŢIE

Obiectiv ambițios în Primăria Târgoviște. Să rămână lider național în accesarea fondurilor europene

Publicat

pe

Municipiul Târgoviște vrea să își consolideze, cu sprijinul Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia, poziția de lider național în accesarea de fonduri europene și în actualul exercițiu financiar european – spune primarul Daniel Cristian Stan.

Edilul Târgoviștei a participat, astăzi – 12 mai 2026, alături de președintele Consiliului Județean Dâmbovița – Corneliu Ștefan, la o întâlnire organizată la Parlamentul European, cu scopul adaptării fondurilor de coeziune la nevoile comunităților locale.

Primăria Târgoviște a depus pe Programul Regional Sud Muntenia 18 proiecte, cu o valoare totală de aproape 451.000.000 lei. Până acum, au fost semnate 11 contracte de finanțare, alte șase proiecte au fost admise la finanțare și unul este în evaluare.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Dâmboviţa

Doi tineri din Dâmbovița au furat motorina din rezervoarele a două buldoexcavatoare staționate în Băleni

Publicat

pe

Polițiștii de la Secția Rurală Băleni, sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgoviște, au efectuat, ieri – 11 mai 2026, o percheziție la domiciliul unui tânăr de 26 de ani, din Vulcana Pandele, cercetat pentru săvârșirea infracțiuniunii de furt calificat.

Din anchetă a reieșit că, în ziua de 4 mai, în jurul orei 21:00, bănuitul a sustras, împreună cu un alt bărbat, de 30 de ani, aproximativ 200 de litri de combustibil din rezervoarele a două buldoexcavatoare staționate în comuna Bucșani.

În urma descinderilor, oamenii legii au descoperit și indisponibilizat cantitatea de 60 de litri de motorină.

Astăzi, 12 mai 2026, cei doi bărbați cercetați pentru furt au fost prezentați în fața magistraților care au dispus să fie puși sub control judiciar pentru 60 de zile.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite