Connect with us

Dâmboviţa

Cioban, găsit mort în Bucegi. Plecase cu oile la stâna din munte

Publicat

pe

Polițiştii din Dâmbovița au găsit, astăzi – 28 mai 2020, în Munții Bucegi, cadavrul unui cioban în vârstă de 55 de ani, din comuns Brăneşti. Omul plecase cu oile spre o stână din zona Tătaru, dar nu a ajuns la destinație.

Dispariția a fost anunțată la Poliție în data de 26 mai. Cadavrul găsit astăzi nu prezenta urme vizibile de violență, la o primă examinare. Anchetatorii efectuează cercetări pentru a stabili cu exactitate toate împrejurările în care a survenit decesul.

ACTUALITATE

Proiect în dezbaterea Parlamentului. Îți poți construi casă de până 150 mp fără autorizație!

Publicat

pe

O facilitate imensă pentru românul care trăiește în mediul rural și care nu mai prididește cu cheltuielile. Guvernul a trimis în Parlament și se află în dezbatere un proiect de lege prin care se simplifică procedura de a-ți construi o casă. După cum ne-a precizat deputatul PNL Aurelian Cotinescu, Noul Cod Urbanistic se află pe masa de lucru a parlamentarilor.

„Voi vota pentru aprobarea acestui act normativ, pentru că ajută direct comunele și satele din Dâmbovița, exact unde hârtiile au blocat prea mult oamenii”, a precizat Aurelian Cotinescu.

Practic, ne-a informat deputatul, poți construi o casă de până la 150 mp, fără să să ai nevoie de autorizație. Totul se poate face în baza unui proiect tip al statului sau după propriul plan, evident cu respectarea normelor tehnice.

„De asemenea, se pot edifica alte anexe gospodărești de până la 20 mp, fără să te lovești de birocrație, doar cu acordul autorităților locale”, a mai spus Aurelian Cotinescu.

Blocurile de locuințe din start vor putea fi recepționate cu toate utilitățile necesare. Vorbim aici de apă, canal, energie electrică și căile de acces finalizate.

„Codul Urbanistic este jalon PNRR, aduce bani mulți pentru statul român și poate deschide finanțări pentru drumuri, utilități și infrastructură locală”, a adăugat parlamentarul liberal.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Protest la Colegiul Național Pedagogic „Constantin Cantacuzino” Târgoviște, după demisia celor trei directoare

Publicat

pe

De

Părinții, elevii și profesorii de la Colegiul Național”Constantin Cantacuzino” Târgoviște au protestat în fața școlii, în această dimineață, în intervalul 07:50-08:00, cu scopul de a atrage atenția asupra deciziilor pe care instituțiile statului le iau în mod formal.

Părinții și profesorii spun că protestele vor continua până când speța în cauză va fi tratată serios și se vor fi pune în prim plan interesul elevului și dreptul acestuia la învățământ de calitate.

Cele trei directoare ale instituției de învățământ și-au dat demisiile, în urma deciziei pe care instituțiile statului au luat-o, contrar hotărârii Consiliului de Administrație al Colegiului.

A consemnat,
Mădălina Zamfir

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite