Connect with us

ACTUALITATE

TelVerde pentru sesizarea situațiilor de încălcare a normelor de protecție sanitară

Publicat

pe

Ministerul Afacerilor și Internelor a înființat o linie telefonică TelVerde – 0800.800.165, la care cetățenii să poată sesiza cazurile de încălcare a normelor de protecție sanitară impuse pentru prevenirea și limitarea îmbolnăvirilor cu COVID-19. În numai două zile, s-au primit deja zeci de apeluri, fiind semnalate în special nereguli privind purtarea măștii de protecție în București și în 13 județe din țară.

„În următoarele două săptămâni, se vor desfășura activități de verificare punctuale atunci când se vor primi sesizări cu privire la nerespectarea măsurilor de limitare a îmbolnăvirilor cu COVID-19, dar și acțiuni cu efective mărite în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri, precum și la ștranduri, terase și cluburi în aer liber. O atenție deosebită va fi acordată stațiunilor de la mare și de la munte, precum și traseelor de deplasare către acestea. Totodată, printre prioritățile echipelor de verificare va fi și transportul intern și internațional de persoane atât rutier, cât și feroviar. Conducerea MAI a cerut structurilor responsabile să ia măsuri suplimentare mai ales la sfârșit de săptămână”, se precizează într-un comunicat remis de Instituția Prefectului Argeș.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Primarul de la Văcărești, în război cu cei care abandonează animale și aruncă gunoiul pe aiurea

Publicat

pe

Primarul comunei Văcărești, din județul Dâmbovița, le-a declarat război celor care îi sfidează pe locuitorii de bună credință, dar și eforturile administrației publice locale de a înfrumuseța așezarea. Prin urmare, s-au luat măsuri pentru ca indivizii certați cu normele de conviețuire în comunitate să fie prinși și trași la răspundere atunci când abandonează animale și când aruncă gunoiul te miri pe unde.

În această dimineață, edilul Ionuț Irinel Badea a publicat pe Facebook imagini cu o autoutilitară din care, azi-noapte, au fost lăsați în comuna Văcărești mai mulți câini. Spune primarul că șoferul, care a fost prins în flagrant, avea setată pe telefonul mobil locația exactă unde să abandoneze câinii. Cu o zi înainte, șeful administrației publice locale de la Văcărești apela la consăteni, tot pe Facebook, pentru a de urma unei persoane care a aruncat pe teritoriul comunei mai mulți saci cu gunoaie.

„Noi le-am spus că vor fi prinși indiferent de ora la care vor arunca gunoaie sau câini pe raza comunei Văcărești, dar au refuzat să creadă. Acum s-au convins și vor suporta toate consecințele! (…)

Unii din alte părți și-au făcut un obicei din a arunca gunoaie și câini pe raza comunei Văcărești, iar noi îi asigurăm pe acești indivizi rău voitori că îi vom prinde la fel ca pe niște pești în năvod. Se știu ei care”, a scris primarul Ionuț Irinel Badea, pe pagina sa de Facebook.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată! Comunicat de presă finalizare proiect Critys SRL Lungulețu

Publicat

pe

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite