Connect with us

Dâmboviţa

Deputat PSD: Până unde vor duce liberalii bătaia de joc la adresa vârstnicilor?

Publicat

pe

Până unde vor duce liberalii bătaia de joc la adresa vârstnicilor – se întreabă deputata PSD Carmen Holban după ce a aflat că sunt bătrâni care au fost amendați pentru că și-au expus public nemulțumirile vizavi de refuzul Guvernului Orban de a pune în aplicare Legea pensiilor.

„Guvernul PSD stabilise un calendar clar, iar de la 1 septembrie urma o majorare de 40% a pensiilor. Sub guvernarea PNL, acest lucru nu se va întâmpla la 1 septembrie. Iar pe politicienii liberali îi miră revolta pensionarilor?

Sunt îngrijorată pentru pensionarii din România, în contextul greu generat de restricțiile pandemiei de coronavirus, dar și din cauza refuzului Guvernului Orban de a aplica Legea pensiilor! PSD va lupta în continuare pentru ca românii, indiferent de categoria socială, profesională sau de vârstă, să-și primească drepturile”, este mesajul deputatei PSD de Dâmbovița Carmen Holban.

Cititi mai mult
Reclamă
1 Comment

1 Comment

  1. moshu49

    8 iulie 2020 at 20:55

    dacă tot ați stabilit un calendar de ce ați fugit ca lașii de la putere? 🙁
    dacă liberalii nu-mi măresc pensia cum vrea călindarul vostru, îi aplaud dar tot nu-i votez
    faceți un efort și pricepeți că viitorul României este mai presus ca buzunarul meu de mîine

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Donează orice sumă de bani pentru Simina, o tânără mamă din Valea Voievozilor! Stă în puterea noastră să îi hrănim speranțele și încrederea!

Publicat

pe

O tânără din Valea Voievozilor, comuna Răzvad, Simina Banu (33 ani), mama unui băiețel de 3 anișori, are nevoie urgent de sprijinul nostru. Viața sa și fericirea copilului ei depind de o intervenție chirurgicală dificilă.

O boală nemiloasă a lovit-o parcă din senin. După cum spun prietenii care s-au mobilizat și au lansat apeluri umanitare pe rețelele de socializare, duminică erau bine cu toții, luni i s-a schimbat radical viața!

Și pentru ca existența Siminei să intre în firesc, este nevoie de bani. 20.000 de euro! Sumă pe care familia nu o deține în momentul de față.

Simina, în urma unei dureri puternice de cap, a mers la medic, unde a primit groaznica veste. Suferă de o tumoră cerebrală rară, agresivă și care, de obicei, apare la persoanele tinere. Simina și familia ei au început lupta contra cronometru cu această cumplită maladie. Dar, ca să învingă, are nevoie de Dumnezeu și de semeni, de oameni cu suflet care să o ajute să plătească costurile intervenției chirurgicale care va fi efectuată la o clinică privată din Capitală.

„Ieri a împlinit o săptămână de la prima intervenție pe creier, însă mâine va fi transferată de urgență pentru a fi operată din nou, cu mai multe speranțe de data aceasta. Medicul consideră că tumoarea poate fi eliminată în proporție de 90–99%, având în vedere că este bine localizată, însă pentru această intervenție ce nu suportă amânare este necesară suma de aproximativ 20.000 de euro, pe care familia trebuie să o achite luni”, se mai menționează în apelul lansat de familie și prieteni.

După intervenția chirurgicală va urma o lungă și costisitoare perioadă de tratament și recuperare,iar costurile acestora sunt deosebit de mari.

Toți cei care vor să contribuie din puținul lor pentru salvarea acestei tinere mame ajunsă acum într-un unghi disperat al existenței sale o pot face depunând orice sumă de bani în conturile:

– RO33BRDE160SV59283261600 , deschis pe numele fratelui Siminei – Remus Banu.
– RO63BACX0000002069277000, pe numele soțului Siminei – Mihai Stanciu
– Revolut: RO70 REVO 0000 1338 8453 8329
Nr tel: 0724.820.266. Revtag: mihaiaz3me

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ADMINISTRAŢIE

Alexandru Iorga, mesaj către găeșteni după prima lună în funcția de primar. „Am constatat deficiențe majore în mai multe domenii”

Publicat

pe

Astăzi – 17 ianuarie 2026, la o lună de la preluarea mandatului de primar al orașului Găești, Alexandru Iorga a postat pe pagina sa de Facebook un raport către cetățenii orașului, considerând că cetățenii trebuie să știe „adevărul despre punctul de plecare” – după cum s-a exprimat edilul.

„Cred cu tărie că, într-o administrație corectă, adevărul spus la timp este o obligație, nu o opțiune. De aceea, consider firesc să vă spun deschis ce am constatat în Primărie și care este punctul real din care am pornit, împreună.

În această perioadă am constatat deficiențe majore în mai multe domenii esențiale pentru viața orașului: în funcționarea spitalului, în starea străzilor și a spațiilor verzi, in gestionarea bunurilor aparținând domeniului public și privat al orașului, in derularea unor contracte, în administrarea bazelor sportive și a bazinului de înot, precum și în activitatea unor compartimente din cadrul Primăriei, inclusiv în domeniile asistenței sociale și urbanismului. O parte dintre ele au fost deja corectate, iar pentru celelalte sunt în curs măsuri concrete, clare și asumate. Nu ascundem problemele, nu le mutăm dintr-un sertar în altul și nu le amânăm. Zi de zi punem ordine, rigoare și responsabilitate în modul în care funcționează administrația orașului.

Vreau să fie foarte clar un lucru: în Primăria Găești nu există și nu vor exista proiectele mele sau ale altei persoane, ci doar proiectele găeștenilor. Atât eu, cât și cei care au fost înaintea mea, am fost și suntem plătiți din bani publici pentru a administra orașul și pentru a implementa proiecte în interesul găeștenilor. Este o responsabilitate care ne revine și pe care o ducem mai departe prin muncă, nu prin laude.

La preluarea mandatului, Primăria orașului Găești avea în conturi aproximativ 9 milioane de lei, din care 4,4 milioane lei destinați funcționării și 4,6 milioane lei alocați dezvoltării. În același timp, realitatea trebuie spusă integral: Primăria avea datorii în valoare de 8,6 milioane lei. Am preluat această situație fără ezitare, cu asumare deplină și cu determinarea de a o gestiona corect și responsabil.

În ceea ce privește proiectele, la momentul preluării mandatului, UAT Găești avea în derulare cinci proiecte:
– Reabilitare și modernizare Liceul Tehnologic „Iordache Golescu” – POR 2021–2027, valoare totală 19.520.816 lei, din care cofinanțare locală 391.028,53 lei;
– Reabilitare străzi oraș – Programul Național „Anghel Saligny”, valoare 7.311.032 lei, cofinanțare locală 300.000 lei;
– Anvelopare Bloc 43 – POR 2021–2027, valoare 9.934.366 lei, cofinanțare 197.687 lei;
– Anvelopare Bloc 45 – POR 2021–2027, valoare 14.168.482 lei, cofinanțare locală 283.369,65 lei;
– Dotări școli – PNRR, valoare 8.060.140 lei, cofinanțare locală 78.000 lei.

Toate aceste proiecte vor fi duse mai departe fără blocaje și fără sincope. În același timp, administrația pe care o conduc va munci constant pentru atragerea de noi finanțări și noi investiții, pentru că Găeștiul nu are voie să stea pe loc.

Găeștiul merită o administrație care spune adevărul, își asumă realitatea și muncește pentru oameni. Acesta este drumul pe care mergem, împreună”, este mesajul primarului Alexandru Iorga către găeșteni după prima lună de mandat.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite