ALEGERI
Corbii Mari: Candidatii PNL și PMP, unul condamnat pentru fraudă, celălalt vizat într-un dosar DNA

Sunt câteva localități din județul Dâmbovița unde actualii primari vor câștiga… la scor alegerile din 27 septembrie 2020, pentru că au dovedit devotament față de comunitate, pentru că, după patru ani de mandat, lista investițiilor realizate este lungă. Una dintre aceste comune este Corbii Mari, unde tânărul edil Ionuț Bănică a pus în practică proiecte pe care cetățenii le așteptau de ani și ani, investiții care au transformat localitatea dintr-un loc unde nu se întâmpla nimic în plan edilitar-gospodăresc până în 2016 într-unul unde s-a construit continuu, s-au creat condiții de trai europene. Este adevărat, mai sunt în continuare multe de înfăptuit, dar nu există niciun dubiu că Ionuț Bănică are viziune de dezvoltare, știe să atragă fonduri nerambursabile și a dovedit o extraordinară putere de muncă și dorință de a schimba comuna.
Cum să promiți că vei înfăptui fix proiectele pentru care ai votat împotrivă?
Poate că tocmai acestea sunt motivele pentru care contracandidații săi de la PNL și PMP au ales o cale murdară în această competiție electorală, în locul unei dezbateri de idei. Sau poate că acesta le este obiceiul, să mintă, să manipuleze, să arunce cu noroi… Asta după ce, timp de 4 ani, au votat în Consiliul Local Corbii Mari împotriva tuturor proiectelor de dezvoltare a comunei, fie că vorbim despre bursele pentru elevii cu rezultate bune la învățătură, fie că vorbim despre acordarea unor terenuri cămin de casă pentru tinerii căsătoriți, fie că vorbim despre canalizare, gaze naturale, dispensar sau instituții de învățământ! Mai rar îți este dat să vezi așa ceva! Și ca să fie ipocrizia și mai și, cei doi promit acum alegătorilor că vor înfăptui… fix proiectele pentru care au fost împotrivă timp de 4 ani și care au fost adoptate doar cu votul aleșilor PSD.
Expertul în fonduri europene condamnat pentru… fraudarea fondurilor europene!
Și lucrurile nu se opresc aici! Candidatul PMP, în speță fostul primar, dat jos prin vot în 2016, încearcă să-i convingă pe alegători să-l reînscăuneze promițând… rulou de iarbă cu sistem automat de irigare pe spațiul public dintre șanț și gardul proprietății. Și face asta tocmai domnul care a lăsat proiectul de alimentare cu apă potabilă a comunei cu o pagubă de 19 miliarde de lei, lucrări plătite și neexecutate, motiv pentru care este în lucru la DNA un dosar penal. Cât îl privește pe reprezentantul PNL, acesta se recomandă oamenilor ca fiind expert în atragerea de fonduri europene. Și face asta tocmai domnul care, în luna ianuarie a acestui an a fost condamnat la 2 ani de închisoare cu suspendare pentru… fraudarea fondurilor europene, după cum stă scris negru pe alb pe portalul just.ro!
Populism dus la extrem în oferta electorală
„Dacă scoatem proiectele pe care le-am discutat în Consiliul Local, pe care le-am supus la vot, pe care le-am dezbătut și pentru care dumnealor au votat tot timpul împotrivă, ofertele electorale ale contracandidaților mei de la PNL și PMP ar fi aproape goale și pline de minciuni. Nu au votat construirea de școli pe fonduri europene, nu au votat alimentare cu apă, canalizare, gaze, bursele pentru copii, nu au votat să dăm terenuri tinerilor căsătoriți, nu au votat nimic și acum promit toate aceste lucruri. Nu vă mai spun faptul că mai avem și câte o năstrușnicie! Candidatul PMP, adică fostul primar, spune că pe spațiul de pe domeniul public, cuprins între șanț și gardul proprietății, se va monta un rulou de iarbă cu sistem de irigare automat. Cred că va fi alimentat la proiectul de apă unde ne-a lăsat 19 miliarde pagubă! Dar, poate cea mai populistă ofertă electorală este cea a candidatului PNL. Ne spune că va scuti aproape pe toată lumea de impozite. Dar, nu are temei legal. Cea mai urâtă chestie este că promite tichete pensionarilor cu venituri mici și crează o așteptare. Nu poți să creezi așa o așteptare doar ca să fim populiști, demagogi! Dacă ar scuti pe toată lumea și ar mai da și tichete, nu am mai vorbi de proiecte de dezvoltare unde să avem partea noastră de cofinanțare, pur și simplu, închidem Primăria! Probabil o să dea niște tichete… virtuale!
Aș vrea să mai subliniez un lucru care mie mi se pare ireal. Astăzi, când toate comunitățile își axează dezvoltarea pe fonduri europene, și noi, la Corbii Mari, avem vreo 10 proiecte cu fonduri europene – școli, canalizare, grădiniță etc., candidatul PNL, dl Tudor Dorobanțu, printr-o sentință din 15 ianuarie 2020, a fost condamnat la 2 ani de închisoare, cu suspendare și termen de încercare 4 ani, pentru folosire sau prezentare de documente false, inexacte sau incomplete care au avut că rezultat obținerea fără drept de fonduri din bugetul general al Comunității Europene. De ce vă spun că mi se pare ireal? Pentru că dl Dorobanțu merge la fiecare poartă și le spune cetățenilor din comună că este expert în atragerea de fonduri europene. Dacă asta este expertiza, să fraudăm fonduri europene, dați-mi voie să cer cetățenilor din comuna Corbii Mari să-i dea acestui candidat lecția pe care o merită. Nu avem nevoie de astfel de oameni la conducerea Primăriei și nici măcar în Consiliul Local”, a declarat primarul Ionuț Bănică, astăzi – 21 septembrie 2020, într-o conferință de presă.

Ionuț Bănică – primar Corbii Mari
Minciunile, dovedite cu cifrele din proiectele implementate
Edilul de la Corbii Mari a prezentat, totodată, și cifrele proiectelor implementate. Nu ca să se justifice în fața acuzațiilor aduse pe Facebook de fostul primar, dimpotrivă, ca să arate până unde merge acesta cu minciuna, cu mențiunea că îl va chema în judecată pentru toate calomniile pe care i le-a adus.
„Ne aflăm în ultima săptămână de campanie electorală și, din păcate, limita bunului simț pentru unii nu are margini și vin cu aceeași strategie: minciună și denigrare. Contracandidații mei de la PNL și PMP sunt consilieri de 20 de ani, vechi PDL-iști, prieteni buni, parteneri de afaceri și, totuși, ei sunt cei care împroașcă cu noroi și vorbesc diferite lucruri, cum că m-aș fi îmbogățit, cum că… multe, multe alte minciuni. Eu mi-am făcut publică declarația de avere. Spre deosebire de dumnealor, eu nu mi-am înstrăinat niciodată, nici eu nici soția, bunurile pe care le-am avut pe numele nostru, așa cum au făcut contracandidații mei de la PNL și PMP, în speță fostul primar care astăzi candidează de la PMP, iar celălalt de la PNL este domnul Dorobanțu Tudor care a avut sau încă mai are, nu știu exact ce să vă spun, un dosar cu Agenția Națională de Integritate.
Mi-a atras atenția ultima postare pe Facebook a fostului primar, care ne-a lăsat o pagubă de 19 miliarde de lei la proiectul de alimentare cu apă, lucrări care au fost plătite și nu au fost executate pe care și le-a asumat prin semnătură ca fiind executate. De altfel, este vizat într-un dosar penal care se află în lucru la DNA, pentru că avem nevoie să recuperăm acești bani de la persoanele care se fac vinovate. Spune dumnealui că terenurile de sport din comuna Corbii Mari costă 3 miliarde de lei vechi fiecare. Vreau să vă spun că terenul de la Bărăceni a costat 175.000 lei (inclusiv parcul), terenul de la Ungureni – 155.000, împrejmuire la Corbii Mari – 40.600, terenul de la Grozăvești – 123.500, terenul de la Vadu Stanchii – 137.400 lei. Deci, doar lucruri neadevărate, mincinoase, care, de altfel, îl și caracterizează pe fostul primar, că doar prin minciună și denigrare încearcă să-și facă imagine electorală, fără să vină cu un plan concret în fața cetățenilor.
Ne mai spune că am reabilitat patru grădinițe și lucrăm cu o firmă de casă – SC Ciobănașul SRL. Din nou, neadevărat! Mai subliniez faptul că fostul primar a fost prezent în ședințele de Consiliu Local, a participat la vot pentru fiecare aprobare de indicatori tehnico-economici, deși au votat împotrivă toți cei de la PNL. Ne spune acum domnul fost primar că spitalul de la Corbii Mari a costat 1 milion de euro și a fost făcut pentru doi medici. Mai jos, că a fost contractat de o firmă de casă… Și că s-au furat 7,2 miliarde de la acest proiect. Dispensarul este finanțat prin PNDL cu 2,3 milioane de lei.

Actualul dispensar din Corbii Mari
Nu știu cum a ajuns la varianta să ne spună că am făcut dispensarul pentru doi medici, pentru că în acel dispensar vom aduce, și am avut discuții îndelungate în ședința Consiliului Local pentru că nici acest proiect nu a fost votat de consilierii PNL, un medic specialist care va face radiologie, un stomatolog, un ginecolog și un centru de prelevare probe. Nu am făcut pentru doi medici. Cum puteam să aducem medici în comună când ați văzut cum arătau dispensarele înainte să preiau mandatul de edil? Vă dați seama că am făcut această unitate sanitară pentru comunitate.

Dispensarul din Corbii Mari în mandatul fostului primar
Contracandidații de la PNL și PMP doar asta știu să facă, să mintă și să denigreze!
Nu dau explicații, vreau doar să subliniez că sunt doar minciuni și că cei doi contracandidați de la PNL și PMP doar asta știu să facă, să mintă, să denigreze. A mai scris fostul primar într-o postare că am făcut un grup sanitar la Primărie care a costat 80.000 lei. Eu am avut, în toți cei 4 ani, reparații de 80.000 lei la Primărie. Ați fost și înainte la Corbii Mari. Știți cum erau grupurile sanitare. Și nu doar la Primărie, ci și la școli și grădinițe. Pur și simplu, copiii se duceau la wc-uri în afara clădirii. Nu se poate așa ceva în anul 2020! În 2016 când am preluat mandatul de primar, dumnealui achiziționase lemne de foc, doar pentru Primărie, de 60.000 de lei, lemne care nu existau. Asta, așa, ca fapt divers! Mai scrie dumnealui că am vilă la Snagov și o mașină de lux. Eu o să fac acțiune în instanță, chiar astăzi, pentru toate aceste calomnii. Daunele pe care le voi obține fie le duc la sistemul de alimentare cu apă, unde a lăsat paguba de 19 miliarde, fie o să cumpăr măști pentru copiii din comuna noastră. O să supun la vot, la momentul respectiv, în Consiliul Local”, a precizat primarul Ionuț Bănică.
Cele mai recente proiecte ale administrației Ionuț Bănică
Ionuț Bănică a ales să prezinte, în cadrul conferinței de presă, doar câteva dintre proiectele administraţiei publice de la Corbii Mari, în speță, a vorbit doar despre cele recente.
„Am reușit un mandat bun alături de echipa mea de consilieri PSD. Am accesat aproximativ 40 de milioane de euro – fonduri europene și guvernamentale, plus asocierile cu Consiliul Județean Dâmboviţa. Subliniez doar câteva proiecte cu care am ajuns în diferite stadii sau pe care acum le depunem:
– Am ajuns la final cu semnarea contractului de finanțare pentru Școala Corbii Mari. Suntem în licitație publică și sper că anul acesta să începem lucrările propriu-zise. Deja, este o bucurie pentru mine, fiindcă vom redeschide școala profesională, clasele a IX-a și a X-a, pe care le-am avut înainte să preiau eu mandatul de primar.
– La fel, Școala Ungureni. Acolo suntem chiar mai avansați. Am terminat licitația publică și așteptăm un aviz de la Electrica și vom da ordinul de începere a lucrărilor.
– Am depus la CNI un proiect foarte important. Este vorba de proiectul de canalizare pentru satele Petrești, Bărăceni, Moara din Groapă, Vadu Stanchii, extindere Corbii Mari, proiect cu o valoare de 6 milioane de euro care vine în completarea proiectului de canalizare la care lucrăm acum, de 1 milion de euro pe fonduri europene. Lucrăm la stația de epurare și la subtraversări. De asemenea, mai suntem prinși în Programul Operațional Infrastructură Mare cu 7,6 milioane de euro pentru satele Ungureni, Grozăvești și Satu Nou. Proiectul se află în licitație.
– Poate cel mai important proiect este cel privind sistemul de alimentare cu gaze naturale. Săptămâna trecută, am bătut în cuie protocolul de colaborare cu comuna Odobești și vom depune acest proiect pe fonduri europene cel târziu la începutul lunii octombrie.
ACTUALITATE
Președintele AEP, Adrian Țuțuianu, vrea să adapteze sistemul electoral românesc la vremurile pe care le trăim. VIDEO

Fostul lider al PSD Dâmbovița, Adrian Țuțuianu, a ținut astăzi, 21 ianuarie 2026, prima sa conferință de presă în calitate de președinte al Autorității Electorale Permanente, funcție pe care a preluat-o la sfârșitul anului trecut.
Țuțuianu nu a uitat să amintească jurnaliștilor de momentul anulării alegerilor prezidențiale din 6 decembrie 2024, după ce în cursa electorală rămăseseră Călin Georgescu și Elena Lasconi. Președintele AEP a vorbit și despre campania electorală a candidatului suvernanist Călin Georgescu, precizând că ar fi fost plină de nereguli. A anunțat Adrian Țuțuianu că AEP a făcut plângeri penale legate de modul în care a fost finanțată compania electorală a lui Călin Georgescu. Dosarul se află deja pe masa de lucru a procurorilor DNA.
„Autoritatea Electorală Permanentă a comunicat unor instituții publice, inclusiv plângeri penale, legat de modul în care a fost finanțată campania electorală. Pe de altă parte, cred că este un exemplu foarte bun legat de capacitatea și instrumentele pe care le are AEP de a identifica finanțările unor campanii electorale. Aici e nevoie de îmbunătățirea cadrului normativ”, a precizat președintele AEP.

A mai spus Țuțuianu că reprezentanții Autorității Electorale Permanente nu sunt investigatori. Nu sunt ei în măsură să stabilească de unde au venit resursele financiare pentru campania lui Călin Georgescu. AEP doar semnalează problemele instituțiilor competente.
Dâmbovițeanul Adrian Țuțuianu are de gând să intervină pentru a introduce noi reguli în ceea ce privește publicitatea politică în zona de online. A precizat șeful AEP că legislația actuală nu prea mai ține pasul cu realitățile erei digitale. Normele electorale care se aplică în România sunt total depășite.
În opinia președintelui Autorității Electorale Permanente nici logistica folosită în procesele electorale nu mai ține pasul cu vremurile. Secțiile de vot cu toate dotările aferente, urne, cabine de vot cu perdeluțe, au rămas la nivelul anilor ’90.
„Voi avea întâlniri cu Uniunea Consiliilor Județene, cu asociațiile primarilor de municipii, orașe, comune, să încercăm să facem o logistică electorală unitară. Același tip de cabine, același tip de urne, același mod de amenajare a secțiilor de vot. Aș vrea să nu mai avem cabine cu perdeluțe, să avem urne care sunt transparente, eventual cu mecanisme care să permită numărarea buletinelor de vot introduse în urnă, în așa fel încât să asigurăm un plus de transparență la scrutinul electoral”, a adăugat președintele AEP.
ALEGERI
Alexandru Iorga vrea să aducă Găeștiul în normalitate. Cele 4.257 de voturi obținute îl obligă și onorează!

Gata! Orașul Găeștiul și-a regăsit azimutul, a pornit pe un drum nou. Se întrevede o vigoare a speranței în mai bine, chiar dacă contextul național politic și economic nu este unul favorabil. Găeștenii vor altceva. Oamenii și-au amintit de perioada când în fruntea urbei se afla regretatul Dan Iacobuță, un social-democrat pur sânge, care a dat tonul modernizării orașului. Se întâmpla în 2012. Dan Eugen Iacobuță, reprezentantul PSD, câștigase alegerile cu 3.010 voturi. La parțialele de ieri -:7 decembrie 2025, Alexandru Iorga a fost votat de 4.257 de găeșteni.
Am zăbovit ieri în Găești pentru a urmări cu atenție starea de spirit a locuitorilor acestui oraș împodobit de sărbătoare, parcă electoral, de administrația perdantă. A fost un semn! Am purtat discuții cu o mulțime de oameni. Pe stradă, în drumul lor spre secțiile de vot sau la ieșire. Dialogurile, scurte din care, în majoritatea cazurilor, a reieșit că cetățenii vor o schimbare. Vor altceva în fruntea administrației locale. Se putea descifra rapid printre cuvinte că îl vor pe Alexandru Iorga. Conducerea primăriei de până acum pare clar că dezamăgise. Spiritul de clan, de grup al interesului, de doar „noi cu noi” a supărat urbea, i-a îndârjit pe oameni. Atenție! Cazuistică de studiat și reținut pentru cei pe care îi pișcă gândacul puterii, cum se spune în popor!
Găeștenii voiau ieri, înainte de a intra în secțiile de vot, o administrație care să îi reprezinte, să o simtă lângă ei. Au vrut să fie spart cercul acela al interesului care, de obicei, încercă să distrugă, ca o molimă, orice administrație, rupe contactul cu cetățeanul. Totul se transformă într-o rutină. Necesitate rece.
Am remarcat că oamenii nu mai pot fi păcăliți cu vorbe frumoase, cu luminițe, cu favoruri și recompense de conjunctură. Votul nu mai poate fi cumpărat cu iluzii. Scorul de ieri de la Găești a arătat acest lucru. Reprezentantul Partidului Național Liberal a obținut doar 1.511 voturi. De fapt, găeștenii nu l-au simțit pe George Bidică din filmul acesta. A părut a fi un candidat de avarie, deloc empatic, neconvingător, absent, parcă împins în față de un angrenaj care se voia rămas la butoane. Ei bine, oamenii au simțit treaba asta și au mers pe mâna fostului comandant al Poliției Găești, care a impus seriozitate și respect, iar mesajul său simplu, fără nici un fel de sulemenuri electorale, a fost centrat pe schimbare în bine, oraș și cetățean. A avut și argumente solide. În Găești nu prea s-a întâmplat nimic relevant în ultimii ani.
Alexandru Iorga a mai avut un atu puternic, în afară de decizia concetățenilor săi: Partidul Social Democrat. Orice s-a întâmplat la nivel național, convulsiile de sus, guvernarea de coaliție precară, în Dâmbovița, PSD are o organizație puternică, cu rezultate, cu oameni valoroși, interesați de comunitate, implicați și care știu să ematizeze cu cetățeanul, să se dilueze în acest tot reprezentat de comunitate. Până la urmă, PSD a fost un partid de mase și are în gena politică acest concept care, iată, în vremuri crunte, cu problematică de natură socială, economică, poate fi reactivat. Partidul care se rupe de acest ideal și dorește să devină unul elitist, doar de grup, se pierde.
AUR, prin Ana Maria Dragotă-Zamfir, a obținut doar 334 de voturi. Puțin pentru un partid care, în sondaje, este dat a fi primul în ceea ce privește încrederea. Este clar că, la Găești, este o problemă, de om, de mesaj sau, pur și simplu, cetățeanul nu vrea să părăsească culoarul acela al rezonabilului, echilibrului și concretului. AUR a creat totuși o aventură. Doar cu lozinci nu poți convinge electoratul. Candidatul AUR la Găești a fost ca gimnastul la paralele. S-a ținut de ambele bare (partide – PNL și PSD), vrând să rămână în echilibru. Nu a părut că vrea să câștige. Scorul, totuși, este prea mic.
A existat și un candidat independent. Poate, așa, pentru farmecul scrutinului sau un fel de bomboană în numele democrației. Independentul George Ghenu a obținut 214 voturi. Neconvingător. De obicei, voturile spre independenții apăruți din neant vin de la cei care nu nutresc simpatii politice. Este un fel de anulare a buletinului de vot. Ceva de genul știu că nu iese, dar nu votez cu ceilalți.
Una peste alta, orașul Găești, printr-un vot masiv, a decis ca, pentru următorii doi ani și jumătate, avocatul Alexandru Iorga să îi conducă destinul. Sunt ani în care primarul ales va trebui să dovedească cu sârg, găeștenilor, inclusiv celor aproape 5.000 de oameni care nu au venit la vot, că nu s-au înșelat. Și, atât cât îl cunosc pe Alexandru Iorga, ca jurnalist, analist la rece, nu ca unul din cercul său de apropiați, cu siguranță, va face față și va reseta, așa cum a promis, administrația publică de la Găești, va reuși să producă transformările de care orașul are nevoie. Îl are alături și pe președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, care, acum, are drum deschis să le dovedească găeștenilor că CJD este aproape de această comunitate pe care fosta conducere a ținut-o departe de administrația județeană din motive de imagine și interes.

Dâmboviţaacum 6 zileHoțul care a terorizat Târgoviștea a fost arestat!
ACTUALITATEacum 6 zile1 iunie 2026 la Târgoviște. Spectacole și multe surprize pentru copii. Vezi programul!
SOCIALacum 3 zileArme scoase la vânzare în oborul săptămânal. Polițiștii au reținut două femei și un bărbat
Dâmboviţaacum 5 zileDeclarația video postată pe Facebook i-a adus sancțiuni primarului de la Produlești și echipei de fotbal
ACTUALITATEacum 6 zileNu intrați în panică! Exercițiu ISU cu plan roșu activat la Târgoviște, pe 28 mai 2026, de la ora 11:00
ACTUALITATEacum 4 zileSuper program pentru copii, de 1 iunie 2026, în Parcul Orășenesc Titu
Dâmboviţaacum 6 zileConferință de alegeri la TSD Dâmbovița. Bogdan Istrate va fi noul lider al organizației de tineret
ACTUALITATEacum 3 zileGura Șuții. Competiție intercomunală de fotbal „Cupa Trandafirilor – GAL Valea Mătăsarului”, ediția I























