Connect with us

ACTUALITATE

Dâmbovița: 5 localități în scenariul roșu, 7 fără niciun caz COVID

Publicat

pe

Foto arhivă

Cinci localități din județul Dâmbovița au depășit rata de incidență de 3 cazuri de infectare cu coronavirus la 1.000 de locuitori. În afară de Dobra, comună aflată în carantină și unde rata de incidență calculată raportat la ultimele 14 zile este 5,38/1.000 de persoane, pe listă regăsim, astăzi – 22 octombrie 2020: Cândești (3,72), Nucet (3,5), Glodeni (3,1) și Moțăieni (3,01).

La polul opus, adică localități unde nu s-a înregistrat, în ultimele 14 zile, niciun caz COVID, se află: Bărbulețu, Cojasca, Cornățelu, Gura Foii, Pietrari, Șelaru și Vârfuri.

CITEȘTE ȘI: Restricțiile COVID diferă în funcție de rata de incidență

În scenariul galben, adică incidență cazuri COVID peste 1,5/1.000 de locuitori, dar nu mai mult de 3/1.000 de persoane regăsim 28 de localități din județul Dâmbovița, între care municipiul Târgoviște (2,97) și orașele Fieni (2,31), Pucioasa (2,06), Titu (2,05) și Găești (1,66). VEZI INCIDENȚA PENTRU FIECARE LOCALITATE DIN DÂMBOVIȚA.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Doliu în Baroul Dâmboviţa. Avocata Flory Săndulescu a trecut la cele veșnice

Publicat

pe

Colegii avocați din cadrul Baroului Dâmbovița, prietenii și cunoscuții au aflat cu durere vestea trecerii fulgerătoare și neașteptate la cele veșnice, în dimineața zilei de duminică, 16 august 2026, a avocatei Flory Gabriela Săndulescu.

Născută la 15 ianuarie 1957 și absolventă a Liceului „Constantin Carabella” din Târgoviște, avocata Flory Săndulescu era licențiată a Facultății de Drept a Universității din București. Jurista era membră a Baroului Dâmbovița din data de 1 septembrie 1981.

Avocata Flory Săndulescu a coordonat Serviciul de asistență juridică din oficiu de pe lângă Tribunalul Dâmbovița, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Dâmbovița, Parchetul de pe lângă Tribunalul Dâmbovița și, respectiv, DIICOT – Biroul Teritorial Dâmbovița. A fost, totodată, membră a Consiliului de Administrație al Filialei Dâmbovița a Casei de Asigurări a Avocaților din România.

Trupul neînsuflețit al avocatei Flory Săndulescu a fost depus la Capela Bisericii „Sfântul Dumitru” aflată pe strada Bărăției din Târgoviște. Slujba de înmormântare va avea loc miercuri, 19 august 2026, începând cu ora 12:00, la aceeași biserică.

Sincere condoleanțe familiei greu încercate! Dumnezeu să o odihnească în liniște și pace!

Reclama

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Cetățean amendat pentru că a omorât șarpele care i-a intrat în casă!

Publicat

pe

Foto cu caracter ilustrativ

Aveți grijă, să nu vă ambalați prea tare dacă sesizați că în casă v-a pătruns vreun șarpe. Stați liniștiți, anunțați organele și așteptați să sosească o echipă operativă care să vă scape de reptilă. Dacă acționați nesăbuit și omorâți animalul, s-ar putea să suportați rigorile legii. Așa a pățit-o un argeșean din comuna Schitu Golești.

Omul a sunat la 112 pentru a anunța că a văzut un șarpe de mici dimensiuni care i-a intrat în locuință. Până când au sosit jandarmii cu ustensilele din dotare pentru a captura șarpele, cetățeanul, probabil speriat din cauza acestei situații, a scotocit prin casă, a dat de reptilă și a ucis-o.

Când au sosit, jandarmii au întocmit acte de constatare pentru încălcarea prevederilor Legii 205/ 2004, privind Protecția Animalelor. Cetățeanul s-a scuzat, spunând că nu știa că dacă îi intră un șarpe în casă și dă de el nu are voie să îl omoare.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite