ACTUALITATE
Vă mulțumesc din tot sufletul, sunteți modele demne de urmat!

Fostul prefect al județului Dâmbovița, care trece printr-o perioadă extrem de dificilă din cauza unei boli grave cu care a fost depistat, a postat în această seară, pe pagina sa de Facebook, un mesaj de mulțumire la adresa celor care i-au sărit în ajutor. De asemenea, Ioan Marinescu i-a îndemnat să facă gesturi similare și pentru alți oameni suferinzi.
„Se spune că DUMNEZEU lucrează prin OAMENI! Se înțelege că fiecare din noi purtăm o „particulă” divină care ne SOLIDARIZEAZĂ în momentele dificile pe care VIAȚA ni le pune în față!
Și eu am donat sânge, atâta timp cât vârsta mi-a permis. Și eu am ajutat pe oricine mi s-a adresat atât oficial cât și în privat, indiferent de STATUTUL SOCIAL!
Sunt copleșit de mobilizarea exemplară de care ați dat și dați dovadă, confirmând zicala: BINELE FĂCUT… ȚI SE ÎNTOARCE ÎNZECIT!
Numai datorită VOUĂ, maine seară, urmează să fac deplasarea în Turcia!
Oricine vrea și poate să mai doneze sânge poate s-o facă în sprijinul altor oameni care au probleme și, credeți-mă, sunt foarte mulți!
VĂ MULȚUMESC DIN TOT SUFLETUL, SUNTEȚI MODELE UMANE DEMNE DE URMAT!
CU PRIETENIE, PREȚUIRE ȘI RESPECT! TOATE CELE BUNE TUTUROR!”, a scris Ioan Marinescu pe pagina sa de Facebook.
ACTUALITATE
Urși filmați pe strada Principală din Burduca (Dragodana), județul Dâmbovița! VIDEO

Doi urși au fost filmați în această seară pe strada Principală din satul Burduca, județul Dâmbovița – comuna Dragodana. Autoritățile au transmis și un mesaj RO-Alert. Localnicii sunt sfătuiți să evite zona, să rămână în locuințe și să nu încerce să se fotografieze cu sălbăticiunile sau să le hrănească.
VIDEO

ACTUALITATE
Ziua comunei Văcărești sau despre cum se înrădăcinează tradiția! FOTO

Zi de sărbătoare, astăzi – 19 aprilie 2026, la Văcărești, județul Dâmbovița. Primarul comunei, Ionuț Irinel Badea, a reușit să se țină de cuvânt în fața concetățenilor săi și a organizat pentru a doua oară „Ziua comunei”, manifestare pe care edilul vrea să o permanentizeze, să o înrădăcineze, să devină o tradiție la Văcărești. Un eveniment cultural-artistic și de divertisment, dar și o modalitate prin care comercianții, producătorii agricoli și meșterii populari să vină la Văcărești pentru a-și etala produsele și roadele muncii lor.

Pe scena special amenajată în inima vechiului parc al boierilor din neamul Văcărescu, acum proprietate a Academiei Române, au urcat soliști de marcă ai folclorului românesc, acompaniați de Orchestra de muzică populară „Chindia” a Centrului Județean de Cultură Dâmbovița, dirijată de maestrul Ionuț Dumitrescu. Au încântat inimile celor câteva mii de oameni veniți din Văcărești, dar și din localitățile învecinate, soliștii Mariana Ionescu Căpitănescu, Ionel Tudorache, Maria Cârneci, Grupul „Teleormanul”, condus de Florin Vasilică, Paul Stângă, Raisa Tudorică, Rodica Mitran, Nina Venus, Stelu Pandelescu, Constantin Lătărețu, Leonard Petcu, Ionuț Eduardo, Ileana Pavelescu și Florentina Mîinea.

„Am vrut să readuc în prim-plan tradițiile și obiceiurile străbune, dragostea de folclor, de sărbătoare, aici la Văcărești, un loc binecuvântat de Dumnezeu și încărcat de istorie. O comună cu oameni frumoși, harnici și primitori. Ziua comunei care, iată, a ajuns la cea de-a doua ediție, nu reprezintă doar un prilej de a petrece, de a urmări un spectator muzical artistic, ci are menirea de a unii comunitatea, oamenii, este un bun prilej de dialog, de depănat amintiri, gânduri ale trecutului și prezentului. Văcărești este o comună mare, înfloritoare și mi-am propus să fac și mai mult pentru concetățenii mei, pentru această localitate minunată”, a transmis Ionuț Irinel Badea – primarul comunei Văcărești.
Prin Parcul Văcăreștilor, unde s-a celebrat cu muzică și voie bună „Ziua comunei”, au trecut pentru a-i saluta pe oameni președintele PNL Dâmbovița – Virgil Guran, deputatul liberal Aurelian Cotinescu și consilierii județeni PNL.

Cu uimire și atenție, a fost urmărit de cei care au trecut astăzi pe la Văcărești artistul popular Nicolae Porojan, un olar autentic, aproape singurul care a mai rămas în județ. Piesele pe care le lucrează, în torsul domol și iute al roatei sale, sunt adevărate opere de artă, embleme ale tradițiilor străbune. Tot ceea ce creează, oale, ulcele, diferite piese de decor dar și de uz gospodăresc, poartă în ele taine, sâmburi ale trecutului neamului românesc. Frumusețea și talentul se văd cel mai bine în simplitate, iar maestrul Nicolae Porojan, cel care însuflețește lutul, ne demonstrează cu prisosință acest lucru. La Văcărești, de Ziua comunei, olarul din Vulcana nu a avut un stand, ci o adevărată expoziție a tradiției românești, prin forme, linii și culoare…

Dâmboviţaacum o săptămânăA murit un mare DASCĂL al școlilor din nordul județului Dâmbovița
Dâmboviţaacum 19 oreConductă de gaze fisurată de un autoturism la intrare în Târgoviște. Circulația blocată pentru zeci de minute
ACTUALITATEacum o săptămânăHotel Peștera Wellness & Spa, în topurile naționale ale calității și profesionalismului
Dâmboviţaacum 3 zileDoi răniți grav într-un accident pe DN 72A, în Dragomirești
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăGata cu semaforul! S-a redeschis circulația pe podul de la Pucioasa, de pe DN71, Târgoviște – Sinaia
ACTUALITATEacum 3 zileNuclearelectrica și Universitatea Valahia înființează programul de masterat „Tehnologii avansate pentru industria nucleară”
ACTUALITATEacum o săptămânăSacrificiul din spatele performanței: Drumul spre podiumul național la Geografie
ACTUALITATEacum 3 zileNucetul a fost în dublă sărbătoare: Izvorului Tămăduirii și Ziua Comunei























