Prahova
Alertă! Radiații cu cobalt la fosta Rafinărie Astra din Ploiești

Specialiștii au depistat un nivel crescut al radiațiilor cu cobalt în perimetrul fostei Rafinării Astra din Ploiești. La fața locului, au fost trimise echipaje de la ISU pentru a monitoriza întreaga zona.
Nu s-a transmis niciun mesaj RoAlert până acum, deoarece sursa a fost izolată pe o rază de 80 de metri. Este vorba de o antenă tip paratrăsnet.
Autoritățile prahovene au solicitat Comisiei Naționale pentru Controlul Activităților Nucleare să recupereze sursa radiațiilor cu cobalt.
Prahova
Uite că se poate! Percheziții la persoane acuzate de schingiuirea animalelor

Polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor din cadrul IPJ Prahova au efectuat, astăzi – 22 noiembrie 2023, trei percheziții, în orașul Urlați și într-o comună din județ, la domiciliile unor persoane cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de schingiuirea animalelor și folosirea de animale vii pentru dresajul animalelor sau pentru a le controla agresivitatea.
Cercetările au scos la iveală faptul că, la data de 15 noiembrie 2023, doi bărbați, de 19 și 43 de ani, ar fi lovit, în repetate rânduri, un câine, iar ulterior ar fi provocat un alt câine să muște pe animalul bătut. Cei doi indivizi au fost conduși la sediul Poliției pentru a fi audiați și pentru a se dispune măsurile legale în acest caz.
Prahova
Coliziune între trei vehicule ale Armatei Române, în Prahova

Accident mai puțin obișnuit pe DN 1, în apropiere de Ploiești, în zona podului Rafinăriei de la Petrobrazi. Două trailere și un autoturism Duster aparținând Armatei Române, care însoţeau un convoi militar, s-au tamponat.
Din fericire, în urma evenimentului, nu au fost înregistrate persoane rănite, ci doar pagube materiale. Cei trei șoferi ai autovehiculelor implicate în accident, de 36, 40 şi 41 de ani, au fost supuși testului cu etilotestul, rezultatul fiind negativ.
-
ACTUALITATEacum 4 zile
Concursul pentru șefia IPJ Dâmbovița, câștigat de comisarul șef Adrian Antofie, a fost invalidat
-
Dâmboviţaacum 3 zile
Tânără mamă din Târgoviște și-a pus capăt zilelor în ziua de Sfântul Nicolae
-
ACTUALITATEacum 22 de ore
Târgoviște: S-a dus la ceruri profesorul de muzică Fidel Cătălin. Dumnezeu să-l odihnească!
-
Dâmboviţaacum o săptămână
Doi morți într-un accident rutier pe DN 72A, în Gheboieni
-
ACTUALITATEacum o săptămână
„M-au lăsat să mor, atât au putut face ei pentru mine…”. O tânără medic, răpusă de indiferență și neprofesionalism
-
ADMINISTRAŢIEacum 3 zile
Primăria Pucioasa a obținut fonduri să modernizeze 69 de străzi. Vezi lista!
-
Dâmboviţaacum 6 zile
Elev din Pucioasa a murit în condiții suspecte în excursia la Viena organizată de doi profesori
-
Dâmboviţaacum 5 zile
Presa austriacă publică noi informații despre moartea băiatului de 12 ani din Pucioasa