Connect with us

Dâmboviţa

Frații Marin din Târgoviște au parcurs cu succes drumul de la vis la realitate

Publicat

pe

I-am cunoscut pe soții Marius Mihai și Sabina Marin în anul 2011, în redacția Adevărul de Seară Târgoviște. Cumva timid, au venit atunci să ne povestească despre performanțele celor trei băieți ai lor – Mihai, David și Gabriel, care reușiseră să urce pe podiumul unor importante concursuri de arte marțiale la nici un an de zile de la momentul când au decis să renunțe la emoții și să intre în competiții.

Am scris atunci, în 2011, cu mare drag despre cei trei copii de-o șchioapă care aveau un singur vis: să devină campioni ai artelor marțiale, ca tatăl lor. De altfel, ei învățaseră să meargă în sala de sport și își petreceau acolo aproape tot timpul liber. Astăzi, numele fraților Marin, din Târgoviște, apare periodic în multe publicații, Mihai, David și Gabriel fiind multipli campioni naționali, europeni și mondiali la arte marțiale. Este o realitate care mă bucură nespus, mai ales că, indiferent câte articole s-au publicat și câte altele vor mai urma, eu, un gazetar care nu s-a specializat pe domeniul sport, voi rămâne primul jurnalist care le-a pus pe hârtie povestea, să o poată citi un oraș întreg. A fost fel meu simplu de a-i încuraja într-un moment când, în afară de părinți, nu credea nimeni că Mihai, David și Gabriel își vor îndeplini visul.

Frații Marin și tatăl lor, în 2011

Au trecut 10 ani de la prima noastră întâlnire, dar legătura de suflet care s-a creat atunci a rezistat. Cumva, mă simt parte a acestei familii de sportivi și trăiesc și eu cu mândrie toate victoriile băieților și faptul că au devenit ambasadori ai sportului, despre care spun că îți dă încredere de sine și echilibru psihic.

Asociația Club Sportiv Marin Marius Mihai te așteaptă să intri în echipă! Poți alege să urmezi cursuri de inițiere și performanță în Wushu Kung Fu, Sanshou – Box Chinezesc, Tai Chi, Arme Tradiționale, Tonfa, Nunchaku și alte Arme Tradiționale, Lupte de stradă, MMA, Muay Thai, într-o sală dotată cu toate cele necesare. Elevii, studenții și persoanele cu venituri minime vor beneficia de o reducere de 50%, iar persoanele cu dizabilități au acces gratuit la antrenamente. Detalii la telefon 0728.393.649. Și cum deplasările la competițiile naționale, dar mai ales la cele internaționale, sunt costisitoare, ACS Marin Marius Mihai caută sponsori. De asemenea, se pot face donații în contul Asociației: RO12BTRLRONCRT0400432901.

 

 

Reclama

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Dâmboviţa

Deputat Aurelian Cotinescu: Responsabilitatea, disciplina bugetară și continuarea reformelor sunt singura cale sigură pentru țară

Publicat

pe

Deputatul PNL Aurelian Cotinescu ne anunță că România începe să-și revină din punct de vedere economic. Punctul critic a fost depășit! După 100 de zile de Guvern interimar, cifrele arată că țara se află din nou pe o direcție stabilă. Deși a funcționat cu atribuții limitate, Guvernul Bolojan a reușit să mențină echilibrul economic și financiar într-o perioadă foarte complicată.

„Inflația a început să scadă, ajungând la aproximativ 8,2% în ciuda conflictelor militare ce ne afectează economia și a problemelor de pe piața energiei. Deficitul bugetar se reduce: de la nivelul-record de 9,3% din PIB în 2024, la 7,9% în 2025, cu o estimare de aproximativ 6,2% pentru 2026. În primul semestru al anului 2026, deficitul a coborât la aproximativ 2% din PIB, aproape la jumătate față de aceeași perioadă a anului trecut.

Reformele din PNRR au fost accelerate, pentru protejarea accesului României la fondurile europene. Fitch, S&P și Moody’s au menținut ratingul României în categoria recomandată investițiilor, confirmând credibilitatea direcției economice și fiscale. Au fost începute procedurile pentru selectarea unor conduceri profesioniste la CNAIR, CNIR, CFR SA, CFR Călători și Metrorex.

Problemele nu au dispărut, dar România a ieșit din zona de pericol și se îndreaptă spre stabilitate. Rezultatele acestor 100 de zile arată că responsabilitatea, disciplina bugetară și continuarea reformelor sunt singura cale sigură pentru țară”, a precizat deputatul PNL Aurelian Cotinescu.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

Dâmboviţa

Incendiu violent în Găești. Populația, avertizată prin Ro-Alert

Publicat

pe

Incendiu violent, în această după-amiază, în orașul Găești. Focul s-a manifesrat pe o suprafață de 400 metri pătrați unde erau depozitați baloți de argint și cherestea, cu posibilitatea de a se extinde la vecinătăți. Întrucât au existat degajări mari de fum, s-a transmis mesaj Ro-Alert către populație.

Potrivit ISU Dâmboviţa, incendiul a fost localizat în jurul orei 17:00, iar echipajele de pompieri au continuat misiunea de stingere. S-a acționat cu cinci autospeciale și o autospecială SMURD. Trei persoane au fost asistate medical la fața locului, dintre care una, care prezenta arsuri la nivelul membrelor inferioare, a fost transportată la spital.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite