Connect with us

Prahova

Incendiu puternic la o societate din Brazi, județul Prahova

Publicat

pe

Sursa foto: B1 TV

Peste 50 de pompieri din cadrul ISU Prahova acționează, la această oră, în Brazi, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o hală de depozitare ce aparține unei societăți care se ocupă de neutralizarea și incinerarea deșeurilor periculoase.

Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Prahova, incendiul, care se manifesta inițial pe circa 400 mp, a cuprins întreaga hală, suprafaţa afectată fiind de 4.000 mp.

În curtea societății respective, militarii au găsit o bicicletă, astfel că salvatorii au luat în calcul ipoteza că în interiorul halei aflate în flăcări ar fi surprinsă o persoană. Deocamdată, pompierii nu au putut intra fiindcă plafonul construcţiei s-a prăbuşit, iar aceasta nu mai prezintă siguranţă.

Din cauza degajărilor mari de fum, cetățenii care locuiesc în zona Brazi au primit mesaje tip RO-ALERT.

„Incendiu major produs la SC Eco Burn SRL cu degajări masive de fum. Evitaţi zona. Eliberaţi căile rutiere pentru a facilita accesul structurilor de intervenţie. Menţineţi ferestrele locuinţelor închise. Dacă sunteţi în apropiere, evacuaţi zona. Luaţi măsuri de adăpostire şi de autoprotecţie”, este mesajul RO-ALERT trimis de ISU Prahova.

Reclama
Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Prahova

Incendiu violent în Bobicești, județul Prahova

Publicat

pe

Pompierii de la Detașamentul Vălenii de Munte, cei de la punctul de lucru Lipănești și de la Garda Măneciu au intervenit, ieri – 5 iulie 2026, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în satul Bobicești, comuna Predeal-Sărari.

O casă și o anexă gospodărească au fost cuprinse de flăcări. La sosirea echipajelor de pompieri focul se manifesta pe o suprafață de aproximativ 300 mp și exista pericolul de propagare la alte două locuințe din apropiere.

Militarii au reușit să localizeze incendiul și să-l stingă fără să producă pagube altor proprietăți vecine. Nu au fost înregistrate victime omenești.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Prahova

Turiști blocați pe Jepii Mici din Bucegi, salvați cu elicopterul

Publicat

pe

Trei turiști care s-au aventurat pe trasee dificile din Bucegi au fost salvați de salvamontiștii prahoveni.

Este vorba de bărbat în vârstă de 77 de ani și o femeie de 52 de ani, care au fost găsiți în zona de intrare pe Brâul lui Răducu. Drumeții se aflau într-o stare avansată de epuizare fizică, nemaiputându-se deplasa. De asemenea, o turistă de 49 de ani, ce suferise un traumatism la genunchi, a fost găsită de către echipa de patrulare Salvamont, care, după ce a evaluat starea în care se afla femeia, a solicitat suportul aerian.

La fața locului s-a deplasat un elicopter cu care au fost extrași de pe Jepii Mici cei trei turiști aflați în imposibilitatea de a se mai deplasa.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite