Connect with us

ACTUALITATE

Orașul Titu are club de tenis de masă pentru copii și tineri

Publicat

pe

Consiliul Local Titu a finanțat, la inițiativa primarului Traian Niculae, înființarea și dotarea unui club de tenis de masă, unde vor avea acces copiii și tinerii din oraș.

Urmează o perioadă de preselecție, pe categorii de vârstă. Pentru înscriere, doritorii trebuie să se adreseze coordonatorului de proiect – Felicia Tache, care poate fi găsită la Sala de Sport Dumitru Miu.

Clubul de Tenis de Masă din Titu a fost inaugurat ieri, 4 august 2021, în prezența viceprimarului orașului Titu – Gabriela Chițu.

Momentul festiv a inclus o demonstrație susținută, cu pasiune și entuziasm, de membrii Clubului de Tenis de Masă Târgoviște, antrenați de prof. Claudiu Mănoiu de la Liceul Ion Heliade Rădulescu, unitate de învățământ cu tradiție în acest sport.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Președintele CJ Dâmboviţa a dialogat cu oamenii în Târgul de Sfântul Gheorghe de la Moreni

Publicat

pe

Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, s-a aflat, ieri, de Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, în târgul anual de la Moreni. Șeful administrației publice județene, însoțit de primarul municipiului – Gabriel Purcaru, a dialogat cu oamenii, cu comercianții și producătorii agricoli despre problemele actuale, i-a felicitat pentru faptul că sunt harnici și preocupați să își dezvolte și mai mult afacerile și activitățile economice.

„M-am bucurat să văd implicarea comunității și dorința de a duce mai departe obiceiurile noastre. Astfel de momente ne arată cât de important este să fim aproape unii de alții și să susținem inițiativele locale. Sunt alături de fiecare comunitate din Dâmbovița și voi continua să sprijin toate proiectele care aduc dezvoltare județului”, a fost mesajul transmis de Corneliu Ștefan – președintele Consiliului Județean Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Președinte CNAS: Legislația actuală nu încurajează spitalele care fac performanță. Lucrul acesta trebuie schimbat

Publicat

pe

Sursa foto: Adevărul

Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) pregătește lansarea unei platforme online care va permite compararea performanței spitalelor – a declarat președintele Horațiu Moldovan, după episodul de la Spitalul Floreasca din București, unde managerul a trimis săptămâna trecută o circulară către șefii de secții prin care solicită limitarea internărilor întrucât a fost depășit bugetul de la CNAS. Platforma va putea fi accesată inclusiv de către pacienți.

A mai spus președintele CNAS că este nevoie urgent de o reformă a modului de finanțare a unităților sanitare cu paturi, pentru că rolul și menirea Casei Naționale de Asigurări de Sănătate nu este să plătească salarii, ci să plătească servicii medicale.

„Legislația actuală nu încurajează spitalele care fac performanță, dar încurajează pasivitatea spitalelor mai mici care nu fac servicii suficiente și adaptate nevoilor reale de sănătate ale populației din zona în care funcționează.

La modul concret, bugetul spitalelor este reprezentat doar jumătate de servicii medicale propriu-zise, iar cealaltă jumătate de suplimentare de salarii, așa-numitele influențe salariale, pe care spitalele le primesc indiferent dacă au sau nu au activitate. Lucrul acesta este în legislație din 2015 și trebuie schimbat de urgență.

În caz contrar, spitalele mari vor intra din criză în criză, iar spitalele mici se vor chinui să-și atragă pacienți inexistenți și vor fi încurajate să facă diferite artificii, astfel încât să beneficieze de fondurile caselor de sănătate”, a declarat dr. Horațiu Moldovan, citat de Adevărul.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite