Giurgiu
Doi oameni au murit într-un accident rutier pe DN 61, în județul Giurgiu

Un grav accident de circulație s-a produs, în cursul nopții trecute, pe DN 61, în localitatea Bucșani, din județul Giurgiu.
În evenimentul rutier soldat cu moartea a doi oameni au fost implicate un autotren încărcat cu cașcaval și un autoturism în care se aflau șase cetățeni bulgari
La fața locului au fost mobilizate o autospecială de stingere cu apă și spumă dotată cu modul de descarcerare, un echipaj SMURD din cadrul Gărzii de Intervenție Roata de Jos, două de la Bolintin Deal și Mihăilești, și două ambulanțe aparținând SAJ Giurgiu.
Trei persoane au fost transportate la spital (două la UPU Giurgiu și una la SUUB – Spitalul Universitar de Urgență București). Doi ocupanți, un pasager din autoturism și șoferul TIR-ului, un cetățean turc, au refuzat transportul la spital.

Giurgiu
7 milioane de țigarete de contrabandă ascunse printre portocale!

Polițiștii de frontieră din Giurgiu au găsit într-un TIR care venea din Bulgaria, peste 7 milioane de țigarete de contrabandă, a căror valoare depășește 2 milioane de euro. Este una dintre cele mai mari capturi din ultima perioada.
Vehiculul era condus de un român de 44 de ani și a fost oprit în trafic pe DN5, în cadrul unei acțiuni BLITZ. În timpul controlului, oamenii legii au descoperit aproape 360.000 de pachete de țigări fără timbru fiscal, pitite în remorcă prin celebra metodă „capac”.
Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și urmează să fie prezentat instanței cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.
ACTUALITATE
Vizitează gratuit Rezervația de bujor românesc de pădure din județul Giurgiu!

Parcul Natural Comana, unitate din subordinea Regiei Naționale a Pădurilor Romsilva, ne informează că, duminică – 10 mai 2026, poate fi vizitată gratuit Rezervația de bujor românesc „Padina Tătarului” din vcomuna Comana, județul Giurgiu – sat Vlad Țepeș.
„Ne aflăm în perioada în care bujorul românesc de pădure (Paeonia peregrina ssp. romanica) se pregătește să înflorească, în prima jumătate a lunii mai fiind apogeul acestei fenofaze. Bujorul românesc, specie emblematică și un simbol al Parcului Natural Comana, pe a cărui siglă se găsește, a fost declarat „floare națională” conform Legii nr. 285/2022. Este o specie protejată, rară și sensibilă, fapt pentru care, rugăm vizitatorii să se bucure de natură cu responsabilitate”, transmit reprezentanții Parcului Natural Comana.
Reguli de vizitare:
– Nu încercați să rupeți sau să recoltați planta;
– Utilizați doar traseele marcate și drumurile publice și păstrați curățenia;
– Mențineți liniștea, pentru că în pădurea cu bujor, există și specii de animale protejate.
Parcul Natural Comana, înființat prin Hotarârea de Guvern nr. 2151 din decembrie 2004, este situat în zona de sud a României, la distanță aproximativ egală între București și Giurgiu. Parcul are 25.000 ha și adăpostește un număr de 1.153 specii de plante, 212 specii de păsări, 37 specii de mamifere, 30 de specii de pești, 10 specii de reptile, 141 specii de nevertebrate și 8 specii de amfibieni. Parcul include Rezervația Oloaga Grădinari desemnată pentru protecția ghimpelui (Ruscus aculeatus), Rezervația Padina Tătarului desemnată pentru protecția bujorului românesc de pădure (Paeonia peregrina, ssp. romanica) și Balta Comana – arie de interes avifaunistic.
ACTUALITATEacum o săptămânăEveniment de excepție la Târgoviște. Se deschide centrul comercial „Galeriile Iris”
Dâmboviţaacum o săptămânăI s-a făcut rău la volan. S-a întâmplat pe DN72A, în Voinești
ACTUALITATEacum o săptămână„Visuri la cheie” poposește în Poiana. Urmăriți povestea fraților rămași singuri pe lume! VIDEO
Prahovaacum o săptămânăDoi adulți și un copil de 6 ani s-au răsturnat cu ATV-ul. Un bărbat a decedat
ACTUALITATEacum o săptămână8 mai 2026. Bursa locurilor de muncă, în municipiul Târgoviște
Dâmboviţaacum o săptămânăTânăr din Găești s-a spânzurat în pădurea de la Arsuri
ACTUALITATEacum o săptămânăVIDEO. Georgian Alexandru Dinu, multiplu campion național pe care România l-a ignorat!
ACTUALITATEacum o săptămânăMarius Calomfirescu, de la USR, este noul prefect al județului Dâmbovița























