Connect with us

Dâmboviţa

O fată de 14 ani și un băiat de 18 ani au decedat într-un accident rutier lângă Târgoviște

Publicat

pe

Sursa foto: ISU Dâmboviţa

O fată de 14 ani și un băiat de 18 ani au decedat, azi-noapte, într-un accident rutier petrecut pe DN 72, în satul Dumbrava, comuna Ulmi. Mașina condusă de tânărul de 18 ani, de fel din Morteni, a intrat într-un TIR, la volanul căruia se afla un bărbat de 34 de ani. Alte două persoane, în vârstă de 14 și 21 de ani, pasageri în autoturism, au fost transportate la UPU Târgoviște cu multiple traumatisme.

La fața locului au acționat pompierii, cu o autospecială de descarcerare și una de stingere cu apă și spumă pentru sablarea carosabilului, un echipaj SMURD și două ambulanțe SAJ.

În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă, faptă prevăzută de art. 196 din Codul Penal, și ucidere din culpă, faptă prevăzută de art. 192 din Codul Penal, fiind efectuate cercetări pentru stabilirea cu exactitate a cauzei și împrejurărilor producerii accidentului rutier.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

„Noaptea Muzeelor la sate” 2026 se organizează și în judeţul Dâmboviţa

Publicat

pe

Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște, organizează sâmbătă, 29 august 2026, evenimentul cultural „Noaptea Muzeelor la Sate”, invitând publicul să descopere expozițiile muzeelor într-un mod inedit, făcând o plimbare nocturnă printr-un patrimoniu cultural divers, situat în zona rurală a județului Dâmbovița.

Astfel, între orele 18:00-22:00, dâmboviţenii și nu doar ei sunt invitați să viziteze, gratuit, expoziţiile permanente ale următoarelor muzee:
– Casa Atelier ”Gabriel Popescu” Vulcana – Pandele
– Muzeul Etnografic ”Dumitru Ulieru” Pietroşiţa

Evenimentul cultural „Noaptea Muzeelor la Sate” este inițiat de Rețeaua Națională a Muzeelor din România (organizaţie unde Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște este membru fondator), fiind unic în Europa și se adresează muzeelor și colecțiilor private sau de stat, caselor memoriale și de memorie istorică și altor entități culturale și religioase, cu valoare istorică, culturală sau de patrimoniu, din spațiul rural românesc.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Primăria Titu repartizează pe 2 septembrie locurile de comercializare în târgul anual de toamnă

Publicat

pe

Primăria Titu va repartiza, în data de 2 septembrie 2026, începând cu ora 09:00, la Casa de Cultură din Titu Târg, locurile destinate comercializării produselor în târgul anual de toamnă care va fi organizat în perioada 12-14 septembrie 2026 în Hagoaica, pe DJ 701A (drumul care face legătura între satul Hagioaica și satul Dâmbovicioara).

Repartizarea se va face în baza cererilor depuse la comisie, în data mai sus menționată.

Acte necesare:
– Carte de identitate (original și copie)
– Certificat de înregistrare fiscală (original și copie)
– Comercianți alimentari: Aviz temporar de funcționare de la Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA).

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite