Connect with us

Dâmboviţa

Asistente medicale din Târgoviște, cercetate pentru eliberare de certificate de vaccinare false

Publicat

pe

Polițiștii de la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Dâmbovița au pus în executare, astăzi – 31 ianuarie, 14 mandate de aducere emise în cadrul unui dosar penal care are ca obiect săvârșirea infracțiunilor de trafic de influență, luare și dare de mită, cumpărare de influență, fals intelectual și fals informatic.

Ancheta este coordonată de un procuror de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Dâmboviţa. 10 persoane au fost aduse la sediul IPJ Dâmbovița pentru audieri.

„În urma cercetărilor s-a stabilit că, în perioada iunie-iulie 2021, două persoane, în calitate de asistente medicale la un cabinet medical individual din Târgoviște, ar fi primit diverse sume de bani de la 11 persoane, pentru a le elibera certificate de vaccinare, fără ca vaccinarea împotriva COVID-19 să aibă loc”, se precizează într-un comunicat remis de IPJ Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Dâmboviţa

Senator Ciprian Iacob: Fondurile alocate prin Programul SAFE trebuie să sprijine industria de apărare românească

Publicat

pe

Senatorul AUR Ciprian Iacob a fost prezent, în calitate de membru al Comisiei pentru Apărare, Ordine Publică și Siguranță Națională, la Complexul ROMAERO din Capitală, la „Black Sea Defense & Aerospace” (BSDA), considerată a fi cea mai mare expoziție internațională de apărare, securitate și aviație din regiunea Mării Negre și Europa de Sud-Est.

Parlamentarul Ciprian Iacob a susținut și aici, în discuțiile purtate după ce a vizitat standurile expoziționale și tehnica de luptă etalată de firme de prestigiu în domeniul militar, că banii alocați prin Programul SAFE trebuie să intre în economia României, să sprijine industria de apărare națională, nu să intre în visteriile altor state, precum Germania sau Franța.

„Programul SAFE a fost creat pentru apărarea Europei, dar, în egală măsură, pentru susținerea economiilor naționale. Tocmai de aceea, România trebuie să folosească această oportunitate pentru propria industrie, pentru propriile capacități de producție și pentru propria dezvoltare economică.

România poate produce. Poate produce în Dâmbovița, la Moreni, Petrești, Dragomirești, Mija, și în alte zone ale țării. Avem nevoie de o economie circulară a României, în care banii investiți prin programe europene să rămână aici, să susțină fabricile românești, locurile de muncă românești și capacitatea României de a conta cu adevărat în industria de apărare europeană”, a transmis senatorul AUR Dâmboviţa Ciprian Constantin Iacob.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Verificări ITM Dâmbovița la angajatorii care activează în domeniul deșeurilor

Publicat

pe

Marius Lixandru - inspector șef ITM Dâmbovița
Marius Lixandru - inspector șef ITM Dâmbovița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița a desfășurat, în perioada 4 – 8 mai 2026, acțiuni de control în cadrul Campaniei Naționale pentru identificarea și combaterea muncii nedeclarate și pentru verificarea modului în care sunt respectate prevederile legale privind securitatea și sănătatea în muncă, la angajatorii care desfășoară activități în domeniile „Colectarea deșeurilor nepericuloase” – cod 3811 CAEN Rev.3, „Recuperarea materialelor reciclabile” – cod 3821 CAEN Rev.3 și „Alte activități de eliminare a deșeurilor” – cod 3833 CAEN Rev.3.

Acțiunea a avut ca obiectiv atât verificarea modului în care sunt respectate prevederile legale în domeniul relațiilor de muncă și al securității și sănătății în muncă, cât și creșterea gradului de conștientizare a angajatorilor și lucrătorilor cu privire la riscurile specifice acestor activități. Domeniul vizat presupune activități în care lucrătorii sunt expuși unor riscuri profesionale importante, generate de manipularea deșeurilor și a materialelor reciclabile, utilizarea echipamentelor de muncă, expunerea la noxe, agenți biologici, temperaturi extreme sau pericol de accidentare prin cădere, electrocutare ori incendiu.

Inspectorii de muncă au urmărit aspecte privind angajarea personalului, transmiterea elementelor contractelor individuale de muncă în registrul general de evidență a salariaților, evidența timpului de lucru, respectarea drepturilor salariale și a perioadelor de repaus, precum și modul în care sunt aplicate măsurile de securitate și sănătate în muncă.

În cadrul campaniei, inspectorii ITM Dâmbovița au efectuat 16 controale, fiind constatate 16 deficiențe în domeniul relațiilor de muncă și 15 neconformități în domeniul securității și sănătății în muncă. Pentru abaterile identificate au fost sancționați 13 angajatori, fiind aplicate 13 avertismente și o amendă în valoare de 8.000 de lei.

În domeniul relațiilor de muncă, cele mai frecvente deficiențe constatate au fost necompletarea registrului general de evidență a salariaților cu toate elementele prevăzute de lege, lipsa evidenței timpului de lucru și neprezentarea contractelor individuale de muncă la locurile de muncă verificate.

În ceea ce privește securitatea și sănătatea în muncă, inspectorii au identificat neconformități precum lipsa verificărilor „in situ” și a documentelor de protecție împotriva exploziilor, căi de acces nemarcate, lipsa verificărilor PRAM, neefectuarea controlului medical la angajare și periodic, lipsa verificărilor tehnice ale echipamentelor de muncă, precum și neasigurarea și nemarcarea corespunzătoare a căilor de circulație.

„Activitățile din domeniul colectării și reciclării deșeurilor implică riscuri profesionale semnificative, iar respectarea legislației în domeniul relațiilor de muncă și al securității și sănătății în muncă trebuie tratată cu maximă responsabilitate. Facem apel către angajatori să acorde o atenție reală condițiilor în care își desfășoară activitatea lucrătorii, pentru că ignorarea obligațiilor legale poate avea consecințe grave atât asupra sănătății și siguranței personalului, cât și asupra activității societăților”, a transmis Marius Lixandru – inspector șef ITM Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite