Connect with us

ACTUALITATE

Dâmboviţa: Prefectul Claudia Gilia le-a vorbit elevilor din Lazuri despre puterea lecturii

Publicat

pe

Prefectul de Dâmbovița, Claudia Gilia, și-a găsit timp în programul zilei de astăzi, 15 februarie 2022, pentru a le vorbi elevilor de la școala din satul Lazuri despre puterea lecturii. Și, spre deosebire de alți oameni politici, pe Claudia Gilia nu o putem bănui că a făcut acest gest într-o acțiune de imagine, întrucât obișnuiește, de ani buni, să citească împreună cu copiii, în diferite școli din județ, dar și să le ofere cărți. Pur și simplu, indiferent de funcțiile pe care le-a ocupat, a rămas fidelă profesiei pe care și-a ales-o, aceea de dascăl.

„Le-am spus, astăzi, elevilor de la Școala Gimnaziala Lazuri că oamenii pot atinge succesul și pot fi fericiți în două moduri: când au aproape oameni buni, mentori adevărați precum sunt, în primii ani de viață, părinții și profesorii și citind cărți bune fără întrerupere. Altfel, vor ajunge să învețe fie din greșeli, fie într-un timp extrem de lung din propria experiență. Ce poți învăța citind dintr-o carte într-o oră pe zi, uneori îți poate lua ani întregi să înțelegi un fenomen sau o stare de fapt.

Lectura este cea care ne poartă către lumi în care imposibilul devine posibil, în care binele învinge răul, în care ne putem transforma în orice personaj. Lectura îi ajută pe copii să fie mai inteligenți, mai sănătoși, mai creativi. Ea le dezvolta imaginația, personalitatea și modul de percepție asupra societății. Nu există libertate mai mare decât cea pe care ți-o oferă evadarea în lumea mirifică a unei cărți”.

La finalul vizitei efectuate la Școala Lazuri, prefectul Claudia Gilia le-a daruit elevilor cărți și i-a îndemnat să facă din lectură o pasiune.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Hotel Peștera Wellness & Spa a fost inclus pe prestigioasa platformă internațională „Haute Grandeur Global Awards”

Publicat

pe

Felicitări Hotelului Peștera Wellness & Spa din Bucegii dâmbovițeni pentru recunoașterea pe care a obținut-o la nivel internațional datorită profesionalismului și condițiilor excelente de masă, cazare și petrecere a timpului liber pe care le oferă celor care aleg renumita locație hotelieră de cinci stele!

Hotel Peștera Wellness & Spa a fost inclus pe celebra și prestigioasa platformă internațională „Haute Grandeur Global Awards”, care recunoaște și premiază excelența în industria ospitalității de lux.

Înființată în 2014, „Haute Grandeur Global Awards” introduce pe platforma sa și premiază cele mai tari hoteluri, cu facilități excelente de spa și restaurante unde se pot servi specialități culinare unice.

Pe renumita platformă, care evidențiată profesionalismul, calitatea și luxul, sunt incluse „InterContinental Athénée Palace Bucharest” și „Hotel Peștera Wellness & Spa”, din Stațiunea Peștera-Padina.

„Deasupra norilor, dincolo de obișnuit – Hotel Peștera Wellness & Spa” este titlul textului promovator postat pe pagina „Haute Grandeur Global Awards”

„Situat la 1.610 metri în inima Munților Bucegi, Hotel Peștera Wellness & Spa este mai mult decât o destinație – este un loc unde istoria, natura și ospitalitatea se unesc într-un mod cu adevărat unic.

Povestea acestui loc a început în 1923, când prima cabană montană, cunoscută sub numele de Casa Peștera, i-a întâmpinat pe călători în căutarea frumuseții și seninătății munților înalți. Astăzi, această moștenire continuă printr-o experiență rafinată de cinci stele, invitând oaspeții să se reconecteze cu natura, bucurându-se de confortul modern și luxul discret.

Înconjurat de peisajele alpine spectaculoase ale Parcului Natural Bucegi și situat în apropierea unor repere emblematice precum Sfinxul și formațiunile stâncoase Babele, hotelul oferă un cadru distinctiv într-una dintre cele mai pitorești zone din Europa de Est”.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Atenție! Se întrerupe furnizarea apei potabile în satul Șotânga

Publicat

pe

Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița informează consumatorii că, în data de 05.05.2026, în intervalul orar 08:00 – 20:00, se va întrerupe furnizarea apei potabile în satul Șotânga, comuna Șotânga. Măsura este necesară pentru desfășurarea lucrărilor de igienizare periodică a rezervorului de apă potabilă din cadrul Stației de Apă Șotânga.

Recomandăm ca, după reluarea furnizării apei și până la publicarea rezultatelor privind calitatea apei potabile, aceasta să nu fie utilizată pentru consum uman decât după limpezire și fierbere timp de minimum 10 minute.

Rezultatele analizelor de laborator vor fi disponibile pe site-ul oficial al companiei, la adresa: catd.ro/tag/opriri-finalizate.

Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și vă asigurăm că echipele noastre depun toate eforturile necesare pentru finalizarea lucrărilor în cel mai scurt timp posibil, astfel încât impactul asupra consumatorilor să fie minim. Vă mulțumim pentru înțelegere.

BIROUL DE PRESA AL COMPANIEI DE APA TARGOVISTE DAMBOVITA SA

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite