ACTUALITATE
Beltrame Group Italia repornește activitatea COS Târgovişte anul acesta

Proiectul de resuscitare a fostului Combinat de Oțeluri Speciale din Târgoviște (COS), de fapt ceea ce a mai rămas din acest colos industrial, continuă.
Autoritățile locale și cele județene, dar și reprezentantul Guvernului în teritoriu, sunt interesate în repunerea în circuitul economic a acestei unități economice, mai ales acum când a apărut oportunitatea de a fi preluată de un concern industrial renumit.
În această notă de optimism, astăzi – 7 martie 2022, prefectul Claudia Gilia, președintele Consiliului Județean Dâmboviţa – Corneliu Ștefan, vicepreședinții Luciana Cristea și Antonel Jîjîie și primarul municipiului Târgoviște – Cristian Daniel Stan s-au întâlnit cu reprezentanții Grupului italian „Beltrame”, unul dintre cei mai mari producători de bare din oțel și oțeluri speciale din Europa. Beltrame a preluat activele funcționale ale Combinatului de Oțeluri Speciale Târgoviște.

În cadrul discuțiilor, s-au abordat aspecte ce țin de investiții în retehnologizare, instalarea de echipamente noi, modernizarea celor vechi și crearea de noi locuri de muncă.
Reprezentanții Beltrame au informat autoritățile din Dâmbovița că, în anul 2022, vor fi create 200 de locuri de muncă noi. În următorii ani, vor apărea alte posturi, astfel încât, până în anul 2027, să se ajungă la cel putin 1.000 de angajați.
”Instituția Prefectului, alături de celelalte autorități locale, va sprijini orice investiție în județ. Suntem deschiși pentru colaborări viitoare în beneficiul dâmbovițenilor și al economiei locale. În plus, grupul italian Beltrame folosește tehnologii noi, de ultimă generație, care sunt prietenoase cu mediul înconjurător. Mai multe locuri de muncă înseamnă mai mulți dâmbovițeni care nu vor fi nevoiți să-și caute un serviciu în străinătate, ci vor putea să muncească în județ, fiind capabili să ofere un trai de viață decent familiilor lor” , a precizat prefectul Claudia Gilia.
Președintele Consiliului Județean Dâmboviţa – Corneliu Ștefan – a spus că prin, perfectarea acestui contract, suntem tot mai aproape de momentul renașterii industriei siderurgice din județul nostru.
„Planurile grupului italian sunt ambițioase, dar și realizabile. De asemenea, sunt de apreciat intențiile Beltrame de a folosi energia verde produsă de viitorul parc fotovoltaic care va deservi COS, dar și investițiile pentru reducerea emisiilor de carbon, astfel încât la Târgoviște să se implementeze conceptul de oțel „verde”. Județul Dâmbovița, municipiul Târgoviște și România au nevoie de Combinatul de Oțeluri Speciale și vom oferi tot sprijinul necesar pentru ca activitatea siderurgică să fie reluată cât mai rapid”, a declarat Corneliu Ștefan.
ACTUALITATE
E sport național urcatul la volan sub influența alcoolului și fără permis!

A devenit sport național în România să te urci la volan sub influența băuturilor alcoolice și fără permis de conducere ori având acest drept suspendat, ca urmare a încălcării legislației rutiere! Este concluzia la care am ajuns citind informările transmise, zi de zi, de Poliție. Și am mai constatat ceva! Procedează astfel nu doar bărbații, cum am fi tentați să credem, ci și femeile. În plus, sunt numeroase și situațiile când vehiculele utilizate nu sunt înmatriculate în circulație sau nu îndeplinesc toate condițiile de siguranță. A, și să nu uităm viteza!
Vă prezentăm mai jos doar cazurile identificate de polițiștii din județul Dâmbovița în acest weekend (25-26 iulie 2036)
La data de 25 iulie a.c., în jurul orei 12:50, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Butimanu au depistat pe DN 1A, în localitatea Cătunu, o femeie, de 38 de ani, din comuna Potlogi, în timp ce ar fi condus un autoturism, deși ar avea exercitarea dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice suspendată. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de conducerea unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată.
De asemenea, în jurul orei 18:25, polițiștii Serviciului Rutier au oprit pentru control, pe strada Heleșteului, în afara localității Comișani, un tractor condus de un bărbat, de 54 de ani, din comuna Bucșani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii au constatat faptul că tractorul nu ar fi înmatriculat în circulație, iar conducătorul acestuia nu ar deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. În plus, tractorul i-ar fi fost încredințat pentru a fi condus pe drumurile publice de către un bărbat, de 55 de ani, din comuna Comișani. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, conducerea unui vehicul neînmatriculat și încredințarea unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că nu deține permis de conducere.
Tot la aceeași dată, în jurul orei 19:00, polițiștii Secției 13 Poliție Rurală Titu, au surprins un bărbat, de 52 de ani, din comuna Potlogi, în timp ce ar fi condus un autoturism pe DJ 401 A, în Potlogi, deși s-ar fi aflat sub influența alcoolului. Rezultatul testării cu aparatul din dotare a indicat o valoare de 0,63 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital pentru prelevarea de probe biologice necesare stabilirii îmbibației alcoolice. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
Mai mult, în jurul orei 19:45, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Titu au oprit pentru control, în comuna Odobești, o autoutilitară condusă de un tânăr, de 19 ani, din comuna Corbii Mari. Verificările au indicat faptul că acesta nu ar deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar autoutilitara i-ar fi fost încredințată de un bărbat, de 31 de ani, din comuna Odobești. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și încredințarea unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că nu deține permis de conducere.
Totodată, în jurul orei 20:20, polițiștii din cadrul Formațiunii Rutiere Titu au depistat un tânăr, de 28 de ani, din comuna Potlogi, în timp ce ar fi condus un autoturism în comuna Odobești, deși ar fi avut autorizația de circulație provizorie expirată. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de conducerea unui vehicul neînmatriculat.
La data de 26 iulie a.c., în jurul orei 15:40, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Titu au oprit pentru control, pe strada Pictor Nicolae Grigorescu, din orașul Titu, un autoturism condus de un bărbat, de 63 de ani, din județul Teleorman. Verificările efectuate în bazele de date au indicat faptul că șoferul nu ar deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Totodată, în jurul orei 19:05, polițiștii Formațiunii Rutiere Găești au depistat un bărbat, de 68 de ani, din municipiul București, în timp ce ar fi condus un autoturism pe DC 81, în comuna Corbii Mari, deși s-ar fi aflat sub influența alcoolului. Polițiștii au procedat la testarea acestuia cu aparatul etilometru, rezultând o valoare de 0,82 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, conducătorul auto a fost condus la o unitate medicală pentru prelevarea de mostre biologice necesare stabilirii cu exactitate a îmbibației alcoolice. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
ACTUALITATE
Direcția Silvică Dâmbovița organizează licitație pentru închiriere Cabana Brătești
Dâmboviţaacum o săptămânăBărbat de 44 de ani, lovit în plin pe trecere de pietoni în Sălcuța (Titu). VIDEO
ACTUALITATEacum o săptămânăAtenție! Modificări la Spitalul Județean de Urgență din Târgoviște, din 20 iulie 2026
Dâmboviţaacum 6 zileUPDATE. Ei sunt tinerii care este posibil să se fii înecat în râul Argeș, la Ionești
ACTUALITATEacum 6 zileAstăzi, ați făcut un copil fericit! Mesajul unei mămici către un polițist din Târgoviște
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăFostul prefect Marian Tănase este noul administrator public al județului Dâmbovița
ACTUALITATEacum 4 zileAu fost găsiți înecați! Dumnezeu să-i odihnească în pace!
Dâmboviţaacum 6 zileDoi tineri, posibil înecați în râul Argeș în zona satului Ionești. VIDEO
ACTUALITATEacum 6 zileAvertizare de vreme severă în Argeș, Dâmboviţa și Prahova, la noapte (22 iulie 2026). S-a emis și cod roșu de inundații


























