ACTUALITATE
Compania e Apă Târgoviște-Dâmbovița angajează lăcătuș mecanic

Compania de Apă Târgoviște – Dâmbovița S.A. organizează în data de 23.05.2022, ora 09:30, la sediul sau din Targoviste, Bld. I.C.Bratianu, nr. 50, concurs pentru ocuparea postului vacant de LĂCĂTUȘ MECANIC (pe durata incapacității temporare de muncă a titularului de post) în cadrul SECTOR APĂ NORD – ARIA DE OPERARE BAZINE PRISEACA – SECȚIE TÂRGOVIȘTE – 1 post
1. Criterii generale:
– cetatenie romana sau cetatenia altor state membre UE si domiciliul in Romania
– cunoaste limba romana, scris si vorbit
– are varsta minima reglementata de prevederile legale, Codul Muncii
2. Criterii specifice:
– Studii liceale de specialitate / scoala profesionala de specialitate si / sau certificat de calificare / certificat de competente profesionale in meseria de lacatus mecanic
– Sa fie apt/a din punct de vedere medical pentru exercitarea profesiei (aceasta conditie se dovedeste cu certificat medical eliberat in conditiile legii)
3. Descrierea postului:
– supraveheaza buna functionare a statiei de apa in parametri tehnico-calitativi corespunzatori, conform legislatiei in vigoare;
– consemneaza in registrele de tura valorile parametrilor hidraulici si electrici ai statiei,valoarea clorului liber rezidual conform procedurii existente si cantinatea de substanta clorigena consumata lunara;
– asigura activitatea de interventii pentru remedierea defectiunilor de natura mecanica la instalatiile de apa si utilaje, din aria de activitate a Sectiei Targoviste;
– realizeaza lucrari de intretinere a componentelor de actionare si comanda a utilajelor si instalatiilor tehnologice in scopul prevenirii defectiunilor de natura mecanica;
– executa lucrari de reparatii la instalatii din punct de vedere mecanic, ale utilajelor si instalatiilor tehnologice.
– program de lucru in ture.
4. In vederea inscrierii la concurs, candidatii vor depune la Biroul Resurse Umane al Companiei de Apa Targoviste-Dambovita S.A., Bld. I.C. Bratianu nr.50, telefon 0245614403, in perioada 17.05.2022-19.05.2022, interval orar 08.00-16.00, un dosar de inscriere cuprinzand urmatoarele documente:
– Dosar cu sina;
– Cerere de inscriere la concurs – se completeaza la depunerea dosarului;
– Declaratie privind acceptul protectiei datelor cu caracter personal-se completeaza la depunerea dosarului;
– Curriculum vitae;
– Copia actului de identitate;
– Copii diplome de studii/adeverinte privind nivelul studiilor finalizate, copii certificate calificare/competente profesionale in meseria de lacatus mecanic
– Adeverinta care sa ateste starea de sanatate corespunzatoare, eliberata de medicul de familie al candidatului cu cel mult 6 luni anterior datei desfasurarii concursului.
Copiile de pe actele prevazute se prezinta insotite de documentele originale, pentru a se certifica pentru conformitatea cu originalul de catre secretarul comisiei de concurs din cadrul Biroului Resurse Umane sau in copii legalizate.
Vor fi declarati admisi si vor participa la concurs numai candidatii ale caror dosare indeplinesc conditiile de mai sus si depun un dosar de inscriere care sa cuprinda documentele solicitate.
5. Proba scrisa de specialitate – test grila – 23.05.2022, ora 09:30.
– Pentru promovarea prbesi scrise, candidatul trebuie sa intruneasca minim 50 puncte, maxim 100 puncte
– Bibliografia pentru concurs este cea prezentata anexat.
6. Proba practica – 23.05.2022, incepand cu ora 11:00.
Vor fi selectati pentru a participa la proba practica numai candidatii care vor obtine minim 50 de puncte la testul grila.Pentru promovarea probei practice, candidatul trebuie sa intruneasca minim 50 puncte, maxim 100 puncte pentru a fi declarat admis,
Relatii suplimentare pot fi obtinute luni-vineri intre orele 800 1600 la Biroul Resurse Umane al Companiei de Apa Targoviste Dambovita SA.
B I B L I O G R A F I E
Concurs ocuparea postului vacant de LACATUS MECANIC pe durata incapacitatii temporare de munca a titularului de post in cadrul SECTOR APA NORD- ARIA DE OPERARE BAZINE PRISEACA-SECTIE TARGOVISTE – 1 post
1. Tehnologia asamblarii si montajului Gheorghe Ion
2. Indrumator pentru ateliere mecanice G.S.Georgescu
3. Legea 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca, cu modificarile si completarile ulterioare:
– Cap II – Domeniu de aplicare
– Capitolul IV obligatiile lucratorilor
4. Legea 307/2006 privind apararea impotriva incendiilor:
– Cap II: Obligatii privind apararea impotriva incendiilor
– Sectiunea 6: Obligatiile administratorului, conducatorului institutiei, utilizatorului si salariatului.
5. Ordinul Presedintelui ANRSC nr.88/2007 Regulamentul cadru de organizare si functionare a serviciilor publice de alimentare cu apa si canalizare.
ACTUALITATE
Nu rata! Parada ambarcațiunilor, un spectacol unic pe Dunăre, între Giurgiu și Ruse!

Municipiul Giurgiu găzduiește, mâine – 27 iunie 2026, unul dintre cele mai spectaculoase evenimente organizate vreodată pe Dunăre: „Parada Dunării – Două Steaguri, Un Fluviu”, un proiect transfrontalier care aduce împreună comunitățile din România și Bulgaria într-o celebrare a prieteniei, culturii și spiritului dunărean.
Evenimentul se va desfășura simultan în două locații importante de pe malul românesc al Dunării: Insula Mocanu și Portul Giurgiu. Programul include zone de relaxare, food court, beach bar, spectacole artistice, ateliere interactive, demonstrații sportive, expoziții de ambarcațiuni, tombole cu premii și multe alte surprize pregătite de organizatori și parteneri.
Punctul culminant al evenimentului va avea loc la ora 17:15, când va începe „Parada Ambarcațiunilor”, un spectacol unic pe Dunăre, desfășurat între Giurgiu și Ruse. Startul paradei va fi marcat de un impresionant foc de artificii lansat de pe Podul Prieteniei.
Participanții vor putea admira și un spectaculos show aeronautic susținut de Aeroclubul României – Șoimii României (Hawks of Romania), care va survola zona în timpul paradei, oferind imagini spectaculoase deasupra fluviului.
Pe scena amplasată în Portul Giurgiu vor evolua cluburi și asociații de dans din municipiu, iar seara se va încheia într-o atmosferă de festival, cu petreceri și muzică susținute de DJ Cip Squad, atât în Portul Giurgiu, cât și pe plaja Insulei Mocanu.

ACTUALITATE
Se închide traficul rutier pe Podul Prieteniei Giurgiu – Ruse. Detalii aici!

Sâmbătă – 27 iunie 2026, între orele 17:00 și 17:30, circulația rutieră pe Podul Prieteniei Giurgiu – Ruse va fi închisă temporar pentru toate categoriile de autovehicule, în vederea desfășurării în siguranță a spectacolului pirotehnic din cadrul evenimentului transfrontalier „Parada ambarcațiunilor – două drapele, un fluviu”.
Dacă aveți planificate deplasări în această perioadă, vă recomandăm să vă organizați traseul din timp și să respectați indicațiile polițiștilor și ale celorlalte autorități prezente în teren.
Vă mulțumim pentru înțelegere și vă dorim să vă bucurați, în siguranță, de un eveniment dedicat prieteniei și cooperării dintre România și Bulgaria!
Sursa: Ministerul Afacerilor Interne
ACTUALITATEacum 6 zileTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Dâmboviţaacum o săptămânăPrimar Voinești: Ce se întâmplă în Parlamentul României este cea mai mare bătaie de joc la adresa românilor!
Dâmboviţaacum 2 zileAccident rutier mortal în comuna Moțăieni
ACTUALITATEacum 2 zileCristina Sima revine la conducerea Casei de Sănătate Dâmbovița
ACTUALITATEacum o săptămânăAgricultura românească, în pericol. Semnal de alarmă tras de reprezentanții Cooperativei Caprirom Sud Muntenia
Dâmboviţaacum 6 zileTârgoviște. Șofer băut a intrat cu mașina într-o căruță. Cinci persoane au ajuns la spital
ACTUALITATEacum o ziCompania de Apă Târgoviște Dâmbovița, anunț important pentru asociațiile de proprietari
ACTUALITATEacum o săptămânăModalitățile de plată a facturilor către Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița























