ACTUALITATE
Trei unități de învățământ din Dâmbovița au primit titlul „Școală europeană 2022”

Deputata Carmen Holban i-a felicitat, astăzi – 8 iunie 2022, pe reprezentanții celor trei instituții de învățământ din județul Dâmbovița care au primit anul acesta titlul „Școală europeană”. Ceremonia s-a desfășurat la Palatul Parlamentului.
Distincția a fost acordată Școlii Nr. 1 Moreni (reconfirmare), Liceului Teoretic IC Visarion Titu și Liceul Teoretic Petru Cercel Târgoviște.
„Este meritul tuturor cadrelor didactice implicate în programele europene din educație, dar și a formării profesionale Erasmus+, iar acest lucru se va vedea și în rezultatele pe care le vor avea elevii celor trei instituții de învățământ dâmbovițene!
<Școală europeană> este un titlu pe care instituțiile de învățământ îl obțin doar dacă demonstrează că managementul este unul coerent, că se pliază pe nevoile și cerințele comunității”, este mesajul transmis de Carmen Holban – deputat PSD de Dâmbovița.
ACTUALITATE
Târgoviște. A fost redeschis ștrandul de la Complexul de Natație. Program și tarife aici!

La Complexul Turistic de Natație Târgoviște a fost redeschisă, chiar în prima zi a acestei veri, zona de ștrand sau „litoralul de acasă”. Administrația publică locală a menținut tarifele de acces la nivelul de anul trecut – a precizat primarul Daniel Cristian Stan.


ACTUALITATE
Este Timpul un miracol? Este Arta o schimbare? BABEL Fast, din 6 iunie 2026!

Ediția BABEL din 2026 propune un program care aduce la Târgoviște participanţi din peste 25 de ţări şi prezintă peste 50 de evenimente ce se desfăşoară în 8 spaţii, aşteptând zilnic peste 5.000 de spectatori, artiști și profesioniști din domeniul teatrului.
Programul Festivalului este disponibil pe babelfest.ro. Biletele pentru reprezentațiile indoor sunt puse în vânzare în rețeaua eventim.ro, cât și la Agenția de bilete a Teatrului „Tony Bulandra” Târgoviște.
În 2026, la cea de a XIV-a ediție, tema Festivalului BABEL este „TIMPUL”. Festivalul BABEL prezintă Timpul în diversitatea mijloacelor de expresie și exprimare prin artele spectacolului ca pe o memorie vie a spectacolului vieții.
Este Timpul un miracol? Este Arta o schimbare?
„Cât este ceasul?” În spatele acestei întrebări inofensive se află o presupunere uriașă despre lumea în care trăim. Cercetătorii spun că Timpul este o iluzie. Atunci de ce suntem cu toții obsedați de el?
Punând timpul în perspectivă, Știința și Scriptura ne învață despre timp că Omul se luptă cu timpul în mișcare, cu nădejdea și credința într-un timp viitor. Ar putea părea că nu există nimic în legile fizicii care să împiedice viitorul să influențeze trecutul. Scriptura nu are un concept de „timp” – ci doar de „momentul potrivit”. „Un obiect accelerează pentru a porni într-o călătorie și apoi decelerează pentru a se întoarce: trecerea timpului va încetini în timp ce obiectul accelera.” (Albert Einstein).
Creatorul a sădit un mesaj în fiecare lucru creat. Arta nu este de fapt nimic mai mult decât un efort de a citi acele mesaje.
Pe site-ul www.babelfest.ro sunt disponibile informații despre spectacolele indoor, precum și despre programul și evenimentele Festivalului.
ARTELE SPECTACOLULUI: O SINGURĂ NAȚIUNE, O COMUNITATE DESCHISĂ
Prin programul propus, BABEL este un Festival al diversității și al întâlnirilor culturale, ancorat în contemporaneitate, o punte ce leagă civilizații și dezvoltă artele spectacolului.
Targoviste a fost dintotdeauna un loc al spectacularului si alu niversalului, o comunitate cu un destin cultural afirmat si confirmat inca din timpul in care a fost resedinta domneasca a Tarii Romanesti pentru mai bine de 300 de ani, reprezentand un reper politic, economic si cultural. Pe durata desfasurarii Festivalului, orasul Targoviste se transforma intr-o scena uriasa, cu artisti din toate colturile lumii, ce prezinta spectacole de teatru, dans, muzica, instalatii si in diverse spatii de joc, printre care piete publice, situri istorice, pub-uri, dar si in clasicele sali de spectacol. De-a lungul timpului, Festivalul a reusit sa dezvolte un portofoliu impresionant de invitati. Printre acestia se numara companii ca Opera Comica pentru Copii Bucuresti, Chang Pa din Coreea de Sud, KTO Theatre din Polonia,Tbilisi Vaso Abashidze Musical Comedy and Drama Professional State Theatre din Georgia, Comuna Teatro de Pesquisa din Portugalia, Long Vehicle Circus din Cehia, Bordo Sarkany din Ungaria, Zhambyl Regional Kazakh Drama Theatre din Kazahstan, Theatre du Mouvement din Franta, Teatrul National al Republicii Srpska din Bosnia-Hertegovina, Teatrul National din Praga–Laterna Magika din Cehia,Teatr Biuro Podrozy din Polonia si personalitati ca Bob Wilson, Charles Chemin, Irina Niculescu, John Lewandowski, Alexa Visarion, Joao Mota, Neilvan der Linden, Gigi Caciuleanu, Mladen Materic, Vidyanidhee Vanarase, Yves Marc, Romeo Castellucci si multi altii.
Cea de-a XIV-a editie a Festivalului BABEL va avea loc in perioada 6–14 iunie 2026. Companii de renume din domeniul artelor spectacolului, regizori romani si straini, critici, operatori din turismul cultural local si regional, operatori culturali straini, mii de spectatori din comunitatea locala, regionala si internationala se intalnesc la Targoviste pentru a sarbatori, pe parcursul a sapte zile, creatia si creativitatea artistica. Festivalul International BABEL Targoviste a aratat in editiile de pana acum cum o comunitate poate fi intarita prin cultura si cum poate gasi strategii inovatoare si creatoare, modele si parteneriate, apte de a integra cultura in mod intim in procesul de constituire sau regenerare al acelei comunitati. Festivalul International BABEL Targoviste este gandit astfel incat sa ofere oportunitati pentru probleme de incluziune si coeziune sociala, educatie, turism, patrimoniu si regenerare urbana la toate nivelurile. Evenimentul pune cultura in centrul vietii orasului si cauta in ea inspiratie pentru a conduce comunitatea spre viitor.
Biletele pentru spectacolele indoor ale celei de-a XIV-a editii a Festivalului International al Artelor Spectacolului BABEL Targoviste, 6-14 iunie 2026, sunt puse in vanzare atat online, in reteaua eventim.ro, cat si la Agentia de bilete a Teatrului „Tony Bulandra” Targoviste.
Pe site-ul www.babelfest.ro sunt disponibile informatii despre spectacolele indoor, precum si despre programul si evenimentele Festivalului.
Dâmboviţaacum 7 zileHoțul care a terorizat Târgoviștea a fost arestat!
ACTUALITATEacum o săptămână1 iunie 2026 la Târgoviște. Spectacole și multe surprize pentru copii. Vezi programul!
SOCIALacum 4 zileArme scoase la vânzare în oborul săptămânal. Polițiștii au reținut două femei și un bărbat
Dâmboviţaacum 6 zileDeclarația video postată pe Facebook i-a adus sancțiuni primarului de la Produlești și echipei de fotbal
ACTUALITATEacum o săptămânăNu intrați în panică! Exercițiu ISU cu plan roșu activat la Târgoviște, pe 28 mai 2026, de la ora 11:00
ACTUALITATEacum 5 zileSuper program pentru copii, de 1 iunie 2026, în Parcul Orășenesc Titu
ACTUALITATEacum 5 zileGura Șuții. Competiție intercomunală de fotbal „Cupa Trandafirilor – GAL Valea Mătăsarului”, ediția I
Dâmboviţaacum 7 zileConferință de alegeri la TSD Dâmbovița. Bogdan Istrate va fi noul lider al organizației de tineret























