Dâmboviţa
CAS Dâmbovița, informare privind procedura de decontare a sumelor către angajatori

Casa Județeană de Asifgurări de Sănătate Dâmbovița a simplificat, încă din luna august 2021, procedura de înregistrare, procesare, validare și decontare a sumelor privind concediile și indemnizațiile de asigurări de sănătate. Astfel, angajatorii vor depune doar trei documente, după cum urmează:
1. Cerere pentru recuperarea sumelor reprezentand indemnizatii de concedii medicale;
2. Centralizator concedii medicale;
3. Exemplarele roz ale certificatelor de concedii medicale.
Cererea de restituire va conţine în mod obligatoriu numărul de telefon şi adresa de e-mail a persoanei cu atribuţii în întocmirea şi transmiterea cererii și a Declarației 112.
NOTĂ: La dosarul de recuperare NU se vor mai atașa alte documente (ex. Declaratia 112, fișa fiscală, certificat fiscal, foi de calcul, state de plată etc)
În cazul în care nu există erori din punct de vedere medical în procesarea Declarației 112 transmisă de către anagajator la ANAF și nici erori/discrepanțe din punct de vedere economic între datele înscrise pe documentele încarcate în platformă și cele declarate de către angajator în Declarația 112, angajatorul primește ACCEPTUL cererii de recuperare.
În cazul în care există erori din punct de vedere medical în procesarea Declarației 112 transmisă de către anagajator la ANAF și în cazul în care există erori/discrepanțe din punct de vedere economic între datele înscrise pe documentele depuse și cele declarate de către angajator în Declarația 112, angajatorul este notificat de RESPINGEREA TOTALĂ SAU PARȚIALĂ a cererii de recuperare.
Erorile constatate se comunică angajatorului, acesta având la dispoziție un termen de 90 de zile de la data primirii comunicării să depună o nouă cerere de recuperare (în conformitate cu art. 64 alin (10) din OUG 158/2005, cu modificările și completările ulterioare). Obligatoriu la redepunerea dosarului să fie anexată și dovada RESPINGERII totale/partiale a cererii inițiale, împreună cu erorile constatate.
Constituie refuzuri justificate la plata indemnizaţiilor următoarele situaţii:
a) necompletarea cererii și a centralizatorului cu informațiile corespunzătoare și/sau neconcordanțe între datele înscrise și cele existente pe Declarația 112;
b) eroarea procesării Declarației 112 transmisă la ANAF de către angajator, din punct de vedere medical în SIUI (ex. lipsă aviz medic expert, lipsă aviz medicina muncii, raportare multiplă CM, depășirea nr. de zile pentru: sarcină și lăuzie 126 zile, îngrijire copil bolnav, etc);
c) neîndeplinirea stagiului complet de asigurare, cu excepţiile prevăzute de Ordinul 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, actualizată;
d) depunerea eronată a modelului de cerere de recuperare sume din FNUASS și a modelului de centralizator privind înscrisurile existente la nivelul exemplarelor de concediu medical emise de către medicii prescriptori;
e) orice altă situație survenită în cadrul procesării, verificării și validării Declarației 112 în SIUI.
Atenție! Indemnizaţiile de asigurări de sănătate pot fi solicitate pe baza actelor justificative, în termen de 90 de zile de la data la care beneficiarul era în drept să le solicite, conform prevederilor art.69 din Ordinul nr.15/1.311/2018 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate.
Termenul de 90 de zile se calculează începând cu data de 25 a lunii următoare celei pentru care se datorează indemnizaţiile (asiguraţilor) de asigurări de sănătate. Nedepunerea în termenul legal de 90 de zile a cererii de recuperare a sumelor pentru concedii medicale, însoţită de toate documentele justificative menţionate mai sus atrage după sine respingerea cererii ca tardiv formulată.
Nedepunerea în termen de 90 de zile de la respingerea cererii, însoțită de toate documentele justificative menţionate mai sus atrage după sine respingerea cererii ca tardiv formulată.
Dâmboviţa
Au început conferințele de alegeri în filialele PSD din Dâmbovița

La sfârșitul acestei săptămâni, conform graficului stabilit de președintele PSD Dâmbovița, Corneliu Ștefan, au fost demarate conferințele de alegeri în organizațiile social democrate din localitățile județului. Prima astfel de întâlnire, desfășurată în prezența liderului Corneliu Ștefan și a celorlalți membri din stafful de conducere al filialei PSD Dâmbovița, s-a desfășurat la Șotânga.
„Am analizat activitatea politică și rezultatele obținute în administrația locală, având mereu în vedere responsabilitatea de a rămâne aproape de oameni și de a răspunde așteptărilor acestora”, a ținut să precizeze Corneliu Ștefan.
La Șotânga a fost ales președinte al organizației locale primarul Constantin Stroe, care, așa cum a precizat liderul PSD Dâmbovița, „prin activitatea sa, a demonstrat implicare, seriozitate și capacitatea de a face lucruri bune pentru comunitate. Îl felicit pentru încrederea primită și îl asigur de tot sprijinul nostru în activitatea pe care o va desfășura în continuare”.
A mai spus Corneliu Ștefan, referitor la seria de conferințe care vor urma să se desfășoare, că reprezintă etape importante în vederea pregătirii viitoarelor alegeri locale.
„Ne pregătim încă de acum pentru provocările și obiectivele următorilor ani, astfel încât, în 2028, să venim în fața dâmbovițenilor cu echipe puternice, oameni bine pregătiți și rezultate care să le merite încrederea”, a precizat Corneliu Ștefan.
Au mai avut loc conferințe de alegeri la Vulcana Pandele, Doicești, Aninoasa și Vulcana Băi, unde, cu unanimitate de voturi, au fost aleși lideri primarii Gheorghe Rotaru, Cosmin Petruț Stana și Vlăduț Niculae, respectiv Mădălina Mihaela Marin.
„În următoarele zile, vom continua conferințele de alegeri și în alte organizații din județ. Sunt convins că, împreună, vom consolida organizațiile PSD Dâmbovița și vom rămâne aproape de comunitățile locale, așa cum am fost întotdeauna”, a adăugat Corneliu Ștefan – președintele PSD Dâmbovița și prim-vicepreședinte al partidului la nivel național.
Dâmboviţa
Târgoviște. Șofer băut a intrat cu mașina într-o căruță. Cinci persoane au ajuns la spital

Trei copii cu vârste cuprinse între 3 și 15 ani, o femeie de 42 de ani și un bărbat de 37 de ani au ajuns la spital cu multiple leziuni produse în urma unui accident de circulație produs noaptea trecută pe Șoseaua Găești, la ieșire din municipiul Târgoviște.
Era în jurul orei 23:50 când un autoturism, condus de un bărbat de 51 de ani, din comuna Dragodana, a intrat în coliziune față-spate cu o căruță în care se aflau trei copii și doi adulți. Din nefericire, calul care era înhămat la căruță a fost rănit grav, fiind necesară eutanasierea acestuia de către medicii veterinari.
Șoferul autoturismului și conducătorul atelajului hipo implicați în accident au fost testați cu aparatul din dotare în vederea depistării consumului de alcool, rezultând o valoare de 0,58 mg/l alcool pur în aerul expirat în cazul conducătorului auto și o valoare de 0,10 mg/l alcool pur în aerul expirat în cazul conducătorului atelajului hipo.
Șoferul din Dragodana a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice necesare stabilirii concentrației de alcool. Polițiștii au întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăMănești, județul Dâmbovița. Investiții pentru prezent, investiții pentru viitor. FOTO
Dâmboviţaacum o săptămânăBătrânul dispărut a fost găsit căzut într-o groapă mascată de vegetație!
Dâmboviţaacum o săptămână62 de descinderi într-un caz de furt de produse petroliere
Dâmboviţaacum 5 zilePrimar Voinești: Ce se întâmplă în Parlamentul României este cea mai mare bătaie de joc la adresa românilor!
ACTUALITATEacum o ziTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Argeșacum o săptămânăFemeie, reținută de polițiști pentru că și-a bătut soacra!
ACTUALITATEacum 5 zileAgricultura românească, în pericol. Semnal de alarmă tras de reprezentanții Cooperativei Caprirom Sud Muntenia
Ialomiţaacum o săptămânăTânăr de 27 de ani, reținut pentru uciderea cu intenție a unui câine. VIDEO























