Connect with us

ACTUALITATE

Ion Dumitru spulberă Regia Națională a Pădurilor într-un proces de răsunet

Publicat

pe

Fostul director general al Regiei Naționale a Pădurilor, Ion Dumitru, singurul manager al acestei unități mamut care a reușit, în numai câțiva ani, să refacă de la zero o serie de subunități lăsate în paragină, numim aici Herghelia de la Jegălia, Muzeul Cinegetic Posada și multe sedii de ocoale etc., de ani de zile, luptă cu sistemul nevăzut ce le pune imediat piedică acela care se remarcă, care capătă notorietate mai mult decât li se permite.

Realizările sale în domeniului silvic, faptul că a ținut cu mână de fier Romsilva și nu a cedat la presiunile celor care ar fi vrut să acapareze pădurile și o serie de proprietăți ale RNP-ului, vorbim și de terenuri din inima Capitalei, l-au purtat pe Ion Dumitru ani întregi pe culoarele pașilor pierduți, l-au dus în fața instanțele cu dedicație, numite special pentru a spulbera caractere și personalități.

Ion Dumitru a fost un luptător și, chiar dacă o serie de foști colegi politici i-au întins capcane, l-au îndepărtat (nu dăm acum numele unui fost ministru de la Mediu și Păduri, din același partid, după ce Ion Dumitru a câștigat în instanță dreptul de a-l repune în funcție, a făcut tot ce i-a stat în putere pentru a-l îndepărta de o astfel de oportunitate.

Și, uite așa, un om dedicat meseriei, un specialist prin excelență, care ar fi putut, în toți acești ani, să aducă plus valoare Regiei Naționale a Pădurilor condusă de mulți neaveniți, a fost ținut în umbră de sistem.

Aflăm acum că fostul lider social-democrat, fost deputat în Parlamentul Românei, om care a stat tot timpul alături de cei mulți și necăjiți, a câștigat la Curtea de Apel București procesul cu Regia Națională a Pădurilor Romsilva.

Instituția, după cum a scris Ion Dumitru pe pagina sa de Facebook, este obligată să îi plătescă despagubiri egale cu salariile indexate, majorate și reactualizate și cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat în calitate de director general al Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva.

Este incredibil. Fostul director general al Regiei Naționale a Pădurilor trebuie să primească despăgubiri calculate de la data de 17 aprilie 2012 până la data de 15 august 2020. Curtea de Apel București a constatat că raporturile de muncă dintre Ion Dumitru și RNP nu au fost deloc viciate. Oare, ce zice acum doamna fost ministru pe la Mediu și Păduri care a refuzat să îl repună în drepturi pe profesionistul Ion Dumitru, târât nedrept de statul paralel într-un scandal juridic și mediatic, doar cu scopul de a-l discredita și elimina?

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
1 Comment

1 Comment

  1. Emil Irimescu

    29 iunie 2022 at 14:06

    Lua-si-ar lumanari de toti banii furati/recuperati, iar o parte consistenta sa le aprinda si pt Dragnea, Iordache, Nicolicea si Serban Nicolae, pentru ca ei au legiferat ca abuzul in serviciu nu se condamna cu inchisoarea daca incalci o Hotarare de Guvern! Cat despre articol, mi se pare gretoasa atitudinea jurnalistului care face elogiul unui hot dovedit, dar bine proptit politic! PUIE MSD!

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

„Vocea de Mâine ești tu!”, concurs național organizat în Găești. Nu rata ultimele zile de înscrieri!

Publicat

pe

Pe 20 și 21 iunie 2026, la Casa de Cultură „Dumitru Stanciu” din Găești, județul Dâmbovița, va avea loc Festivalul-concurs național „Vocea de Mâine ești tu!”. Înscrierile se vor încheia luni – 15 iunie 2026. Detalii pe site-ul www.voceademaine.ro.

Președinta juriului este una dintre cele mai apreciate artiste și profesoare de canto din România. Copiii și tinerii care doresc să participe la una dintre secțiunile concursului sunt invitați să nu lase înscrierea pe ultima sută de metri.

Evenimentul se bucură de sprijinul unui număr tot mai mare de parteneri și sponsori care cred în puterea educației prin artă și în șansa oferită copiilor de a-și transforma talentul în performanță – scrie Cronica de Găești.

Organizatorii anunță premii atractive pentru concurenți, printre care:

  • 4 premii în bani oferite de Rotary Club Târgoviște, în valoare de: 1.500 lei, 1.000 lei, 800 lei și 700 lei
  • Electrocasnice oferite de Beko România
  • 3 telefoane mobile
  • Trofee, diplome, medalii și alte surprize pregătite special pentru participanți.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

BABEL 2026. Programul zilei de marți, 9 iunie

Publicat

pe

Sursa foto: babelfest.ro

Festivalul Internațional al Artelor Spectacolului BABEL 2026 continuă să transforme orașul Târgoviște într-un loc al dialogului viu, unde fiecare experiență artistică devine o invitație la prezență, empatie și descoperire. Anul acesta, tema care traversează întregul program este TIMPUL.

Program BABEL, marți – 9 iunie 2026

09:00, Parcul Mitropoliei
Grădina lui BaBa
Baby BABEL, 180 min.

10:00, Cinema „Independența”
ATELIER MULTI-SENZORIAL ToniBoni
Baby BABEL

11:00, TTBT Foaier
Întâlnirile BABEL

TTBT Studioul „Hugo Wolf”
Time Building (Dangerous Theatre)
Scott Johnston, Scoția
Workshop

12:00, TTBT Foaier
One minute headshot
Simion Buia
Sesiune de Instantanee foto

14:00, TTBT Studioul „Hugo Wolf”
Time Building Korean Digital vs Time
Jeungwoo Son, Coreea de Sud
Workshop

15:00, Parcul Mitropoliei
Grădina lui BaBa
Baby BABEL, 180 min.

16:00, Sala Studio „Mihai Dimiu”
Lazaritsa
Teatrul Dramatic „Sava Ognyanov” Ruse, Bulgaria, 90 min.

17:00, TTBT Foaier
Kimonoul: Timp țesut
Vernisaj expoziție cu prezentare de kimono-uri japoneze din colecția personală „Flavia Sasaki”

Cinema „Independența”
ATELIER MULTI-SENZORIAL ToniBoni
Baby BABEL

18:00, TTBT Sala Mare
Ritmul sacru al Japoniei
KAGURA, Japonia, 90 min.

19:00, Cinema „Independența”
The big black & Sea Wolves
Documentare de Petar Dimov, Bulgaria
Film, 50 min.

Piața „Mihai Viteazul”
Playing my way
MARCOS MASETTI, Argentina, 30 min.

20:00, TTBT Laboratorul de Teatru
The chairs rebuilt
COCO/BIPAF, Coreea de Sud, 60 min.

Piața „Mihai Viteazul”
Chuang Tzu tests his wife
Regia: Cao Qijing
TAIYUAN JINJU ART RESEARCH INSTITUTE, China, 140 min.


Lăzărița de Yordan Radichkov

În centrul poveștii se află Lazăr — un om care crede că a trecut prin toate, fără să înțeleagă însă pe deplin ce i s-a întâmplat. Totul pare un joc între comic și tragic, un joc ale cărui reguli se schimbă permanent, fără să țină cont de ceea ce este firesc sau previzibil.

Situațiile se încurcă asemenea unui ghem de ață în labele unei pisici, într-un absurd subtil; conversațiile alunecă în direcții neașteptate, iar râsul apare exact acolo unde te aștepți mai puțin. Sub aparența de calm, există însă ceva care continuă să frământe neîncetat, fără a permite liniștea sau echilibrul.

În acest spectacol, sunetele sunt create live, chiar în fața spectatorilor. Pașii, sunetele animalelor sau furtuna iau naștere aici și acum, integrându-se organic în jocul scenic, ca și cum întreaga lume s-ar construi din nou pe scenă.

Lăzărița seamănă cu o conversație purtată lângă foc, care începe în joacă și cu umor, dar care, treptat, te face să asculți tot mai atent. Iar atunci când ai impresia că ai înțeles totul, descoperi că abia în acel moment începi cu adevărat să pătrunzi sensurile profunde ale poveștii. Așa cum se întâmplă adesea în universul lui Yordan Radichkov, cu cât privești mai atent, cu atât devine mai neclar ce este real și ce este doar o poveste spusă cu haz. Poate că tocmai în această ambiguitate se află farmecul său cel mai mare.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite