Dâmboviţa
Conferința TSD Dâmbovița, demonstrație de practică politică adevărată

Ieri, după-amiază, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Târgoviște, s-a consumat un eveniment de adevărată practică politică. Conferința Județeană a Tineretului Social Democrat (TSD), în cadrul căreia a fost ales președinte al organizației Andrei Tudora.
Cei peste 1.000 de tineri veniți din toate colțurile județul au umplut până la refuz sala de spectacol a Casei de Cultură a Sindicatelor. Toți cei prezenți au rezistat cu stoicism căldurii sufocante din incintă, instituția respectivă nedispunând de un sistem de ventilație, de aer condiționat, care să facă față caniculei.
S-a trecut peste acest impediment generat de vară, așa cum a spus, mai în glumă mai în serios, primarul comunei Aninoasa, Vlăduț Nicolae, amfitrionul serii, adresându-se invitatului principal președintele PSD, Marcel Ciolacu, „domnule președinte, la ultima vizită ne-ați spus că a fost rece , acum ne-am străduit să fie mai cald”.

Printre tinerii social-democrați s-au mai aflat liderul PSD Dâmbovița – Corneliu Ștefan, secretarul executiv – Cristian Daniel Stan, secretarul de stat Ionuț Săvoiu, prefectul județului Dâmbovița – Claudia Gilia, vicepreședinții CJ Dâmbovița – Luciana Cristea și Antonel Jîjîie, deputații Carmen Holban și Marian Țachianu, președintele Agenției Naționale a Fondului de Mediu – Laurențiu Neculăescu și trezorierul PSD Dâmbovița – Cristian Avanu.
De remarcat interesul manifestat de tineri pentru această manifestare politică. Am urmărit atent reacția sălii, comportamentul celor prezenți, fără rumoare, comentarii pe lângă, fără etalarea plictisului sau a altor stări care să trădeze dezinteresul.
Vlăduț Nicolae, cel care a coordonat TSD Dâmbovița până în urmă cu câteva luni, a avut un discurs plăcut, la obiect, explicit, inovator, fără atacuri subtile la persoane, cum se mai obișnuiește la astfel de întâlniri publice. Primarul de la Aninoasa a vorbit despre solidaritate, despre construcția unei organizații puternice, despre implicare.
A spus Vlăduț Nicolae că tinerii social-democrați trebuie să se bucure de faptul că, acum, în conducerea PSD Dâmbovița sunt oameni care au muncit politic în TSD. Tot tineri de-ai noștri, cum a zis edilul de la Aninoasa, exemplificând cu președintele Corneliu Ștefan și primarul Cristian Daniel Stan.
Au mai vorbit în cadrul conferinței Alina Cimpoieru – președinta Organizației TSD din Sectorul 5 al municipiului București, liderul interimar al TSD, organizația națională, Mihai Alexandru Ghiju, primarul comunei Răzvad – Emanuel Spătaru, secretarul general al TSD – Marius Rândunică și Marian Tănase – viceprimarul comunei Șotânga.
De reținut discursul viceprimarului Tănase, cu cinci mandate la activ. A pornit de la un remember politic ușor emoționant și a ajuns în zona caustică, criticând la scenă deschisă o etapă din existența TSD Dâmbovița și un coleg de partid căruia nu i-a pronunțat numele dar a prezentat destule elemente care să ducă la identificarea sa. De fapt, fostul TSD-ist a comunicat că va avea o alocuțiunea deranjatoare încă din primul minut al expunerii sale. „Am un prieten care, în momentul în care îl chemam la câte o conferință, la câte o ședință, îmi spunea că, băi, în mod normal nu m-aș duce, dar mă duc ca să le-o stric și pe asta. Astăzi îi țin locul, ca să știți”. Și cred că a reușit.
Problemele expuse, dacă ne întoarcem cu memoria în timp, sunt adevărate, dar apărute la vremea respectivă din cauza unor conjuncturi, a unor mentalități, a unor oameni și a unor idei chiar pornite și susținute tacit de la centru. Știu vremea când Corneliu Ștefan se lupta pentru promovarea tinerilor din TSD, pentru sporirea rolului pe scena politică a acestei organizații și era, din păcate, împiedicat să facă acest lucru.
A venit rândul primarului Cristian Daniel Stan la cuvânt. Acesta a pledat pentru echipă, pentru unitate, pentru rolul esențial pe care îl au tinerii în construcția politică. Secretarul executiv al PSD le-a dat celor din sală sfaturi despre ce înseamnă a face administrație, atingerea unor obiective, performanță. Cristian Daniel Stan a încercat să reducă un pic efectul tip tensiune generat de antevorbitorul său, vicele de la Șotânga.
„Am ascultat mai devreme un discurs puțin mai aparte. Eu cred că fiecare președinte al organizației TSD a avut rolul său la un moment dat. Acelea au fost condițiile de la momentul respectiv. Da, cred și eu că era nevoie de o schimbare, de un suflu nou, iar evenimentul din această seară tocmai acest lucru îl demonstrează”.

La microfon a urmat liderul PSD Dâmbovița, Corneliu Ștefan. Dezinvolt, sigur, în cuvinte simple, propoziții și fraze ușoare, bine legate, președintele social-democraților dâmbovițeni a făcut o scurtă istorie a TSD, a ceea ce a însemnat să fii membru al organizației de tineret, a eforturilor depuse, a întregii activități desfășurate în cadrul acestei structuri.
„Sunt în această organizație de 22 de ani. Și am plecat de jos. Și nu mi-a fost rușine când am lipit afișe, când am mers cu găleata de aracet. Nu mi-a fost rușine când am fost simplu membru la tineret. Nu mi-a fost rușine când am fost secretar al organizației TSD Dâmbovița, când președinte era prietenul nostru Leonardo Badea, astăzi viceguvernator al Băncii Naționale a României. Am candidat în această sală la funcția de președinte în anul 2010 și am spus atunci că nu o să mai fie o conferință TSD ca la acea vreme. Uitați că voi ați fost în stare să faceți o conferință mai puternică. La vremea aceea, am avut 700 de tineri din județ. Astăzi, sunteți peste 1000. Vă felicit pe toți pentru munca pe care o desfășurați în fiecare localitate și, nu în ultimul rând, pentru ceea ce faceți alături de primarii noștri pe partea administrativă. După 2012, când anumiți lideri ai partidului au vrut altceva în organizația noastră, am trecut la seniori. Cea mai frumoasă perioadă pe care am trăit-o în acest partid a fost cea în care am fost membru TSD”, a spus Corneliu Ștefan.
Președintele PSD Dâmbovița i-a asigurat pe tinerii social-democrați că nu va face niciodată ceea ce au făcut seniorii partidului cu TSD în perioada 2012. Liderul PSD le-a recomandat să vină cu idei și propuneri noi și vor fi îmbrățișate, dacă sunt valide. A amintit Corneliu Ștefan de episodul alegerilor interne din ianuarie 2020, de la conferința județeană desfășurată la Clubul Studenților când președintele Corneliu Ștefan a învins-o pe Rovana Plumb, despre care mulți nu credeau că poate fi mișcată din fruntea organizației.
„În ianuarie 2020 am avut o conferință la seniori și domnul președinte Marcel Ciolacu a fost în sală. Și o spun cu toată responsabilitatea, a avut mână bună pentru Dâmbovița! A fost prima conferință la nivel național la care a participat în calitate de președinte interimar. Dacă în ianuarie 2020, împreună cu colegii mei nu aveam curajul, și acest curaj a venit de la dumneavoastră, de la TSD, când eram întrebat de unii colegi dacă merg până la capăt. Am spus atunci că pentru mine contează echipa. Dacă în acea vreme nu mergeam până la capăt și nu făceam o schimbare la nivelul organizației PSD Dâmbovița, astăzi eram în opoziție și sunt convins că am fi făcut o conferință în sala de jos de la partid, unde ne strângem maxim 120 de persoane. Astăzi poate aveam 35-40 de primari din 89 de localități. Astăzi nu aveam jumătate plus unu din numărul de parlamentari, nu aveam Consiliul Județean, nu aveam Primăria municipiului Târgoviște și, nu în ultimul rând, nu aveam cei mai mulți adepți din județ, fapt pentru care eu am lucrat în echipă și voi lucra mereu”, a mărturisit Corneliu Ștefan.

Aproape de finalul intervențiilor a urcat pe scenă președintele Marcel Ciolacu. Discursul său a fost unul curat, calculat în amănunt, de politician versat, hârșit în aceste amfiteatre politice. Ciolacu a vorbit despre răbdare, despre etapele care nu trebuie arse. A mărturisit liderul PSD că și el a plecat de la TSD și a trecut prin multe etape care toate au fost cu rostul lor.
Poate că, ușor neinspirat, marșând pe un stereotip politic, Marcel Ciolacu a amintit de USR și ceea ce nu au făcut la guvernare. De această formațiune trecută acum la diverse nu se mai merită să se facă vorbire mai ales că USR-iștii nu au fost pe atunci singuri la putere, ci împreună cu actualii parteneri de coaliție ai PSD.
Ciolacu i-a asigurat pe tinerii social-democrați că nu va proceda ca ceilalți foști colegi care au condus PSD (aluzie la Ponta, Geoană, Dragnea și Dăncilă), care, după ce au plecat din această formațiune, și-au făcut partidulețe. A spus că de la PSD va merge acasă.
Ciolacu a mai dezvăluit un secret afirmând că politica, din păcate, nu se face cu adevăruri, ci cu percepții. Glumeț, atent la căldura din sală, la evantaie, Marcel Ciolacu a precizat că ar fi vorbit mai mult, dar nu ar vrea să vadă oameni leșinați: „eu o mai fac din când în când, mai ales în direct”, aluzie la secvența în care, la o conferință, a avut o stare de rău destul de vizibilă.

Ultimul la cuvânt, Andrei Tudora, candidatul și președintele TSD Dâmbovița. Tânărul lider și-a ordonat bine discursul și pentru a nu avea neplăceri induse de emoții a preferat să citească mesajul adresat celor din sală.
„Suntem pregătiți să punem umărul la dezvoltarea comunităților în care trăim. Mă voi lupta pentru fiecare dintre colegii mei din organizațiile locale ale TSD, astfel încât aceștia să fie parte din echipele de consilieri locali și chiar să fie lângă primarii noștri, la conducerea administrației publice locale. Mă voi lupta pentru locuri eligibile în consiliile locale și în consiliului județean, chiar și pentru parlament. Avem tineri capabili, bine pregătiți, care merită să facă parte din structurile centrale ale TSD. Suntem pregătiți să facem pasul înainte, fie că vorbim de politică, fie că vorbim de administrație. Aveți încredere în noi, în capacitățile noastre de a răspunde tuturor nevoilor locuitorilor județului Dâmbovița. TSD Dâmbovița prin fiecare consilier local va veni cu soluții și propuneri pe care ni le dorim implementate”, a precizat Andrei Tudora – președintele ales al TSD Dâmbovița.
Una peste alta, urmărind evenimentul de aseară, pe o arcă a schimbării, cu 1.000 de tineri la bord, am constatat că reprezentanții Partidului Social Democrat Dâmbovița știu să facă politică, să creeze atmosferă, subiecte, imagine, să demonstreze că fac parte dintr-un partid viu, implicat și dornic de a face ceva pentru țară, pentru județ, pentru fiecare comunitate în parte.
Corneliu Ștefan, președintele PSD Dâmbovița, merită toată aprecierea pentru faptul că a organizat o manifestare a tineretului social-democrat unică până acum în istoria organizației județene. Un astfel de eveniment TSD nu a mai existat.
ACTUALITATE
„Ziua iei” va fi sărbătorită la Casa de Cultură Titu

Locuitorii din orașul Titu, județul Dâmbovița, sunt invitați, mâine – 24 iunie 2026, de la ora 17:30, să celebreze împreună „Ziua universală a iei” la Casa de Cultură, unde va o organizat un eveniment dedicat valorilor și tradițiilor autentice românești.
Programul include activități culturale pentru toate vârstele:
- Film documentar despre ie
- Dansuri populare
- Muzică populară
- Ateliere de cusut și colorat
- Expoziție de ștergare, ii și costume populare
ACTUALITATE
ITM Dâmbovița a sancționat dur operatorii din domeniul transportului alternativ de persoane

Reprezentanții Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița au desfășurat, în perioada 2 – 22 iunie 2026, acțiuni de control în cadrul Campaniei Naționale pentru identificarea și combaterea muncii nedeclarate la angajatorii care desfășoară activitate prin intermediul platformelor digitale, în domeniile „Transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer, pe bază de comandă”, respectiv „Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet” și „Activități poștale și de curierat” .
Programul a fost inițiat de Inspecția Muncii în contextul necesității intensificării controalelor în domenii considerate cu risc ridicat de eludare a legislației muncii, unde lucrătorii pot fi expuși fenomenului muncii nedeclarate și, implicit, pierderii unor drepturi esențiale, precum accesul la sistemul public de sănătate, pensie, indemnizație de șomaj și alte forme de protecție socială.
„Campania a urmărit verificarea modului în care angajatorii respectă obligațiile legale privind încheierea și transmiterea contractelor individuale de muncă, evidența timpului de lucru, acordarea repausului legal și plata drepturilor salariale, precum și verificarea modului în care au fost duse la îndeplinire măsurile dispuse la controalele anterioare”, se precizează într-un comunicat transmis de ITM Dâmbovița.
În cadrul activităților de control, inspectorii de muncă au verificat 44 de angajatori, ocazie cu care au identificat peste 160 de persoane care lucrau fără forme legale, toate în domeniul transportului alternativ de persoane, prin intermediul platformelor digitale. Inspectorii ITM Dâmbovița au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare totală de peste 6.920.000 de lei. De asemenea, în cadrul acestei campanii, a fost aplicată și o amendă în valoare de 140.000 de lei unui angajator la care prestau activitate șapte persoane care aveau contractul individual de muncă suspendat.
Inspectorii de muncă au dispus 42 de măsuri obligatorii pentru intrarea în legalitate, pentru neconformități ca lipsa contractelor individuale de muncă la sediul sau punctele de lucru ale angajatorilor sau neîntocmirea evidenței timpului de muncă.
„Rezultatele controalelor confirmă faptul că, în pofida numeroaselor acțiuni de verificare desfășurate de ITM Dâmbovița în ultimii ani și a sancțiunilor aplicate, o mare parte a operatorilor din domeniul transportului alternativ continuă să ignore obligațiile prevăzute de legislația muncii și să utilizeze forță de muncă fără forme legale.
În cazul transportului alternativ, OUG nr. 49/2019 stabilește în mod expres că activitatea conducătorilor auto se desfășoară în calitate de angajați ai operatorilor de transport alternativ”, se mai menționează în comunicatul ITM Dâmbovița.
Din păcate, inspectorii de muncă au constatat în continuare situații în care relațiile de muncă nu sunt declarate, fiind eludate obligațiile privind plata contribuțiilor sociale și respectarea drepturilor salariaților.
„Munca nedeclarată nu reprezintă doar o încălcare a legii, ci și o formă de vulnerabilizare a lucrătorilor, care sunt lipsiți de protecția și drepturile pe care le oferă un contract individual de muncă. Rezultatele acestei campanii demonstrează că fenomenul continuă să fie prezent în domeniul transportului alternativ, motiv pentru care acțiunile de control vor continua și în perioada următoare. Fac apel la operatorii economici să respecte prevederile legale și să înțeleagă că dezvoltarea unei afaceri nu poate fi construită prin ignorarea drepturilor celor care muncesc”, a precizat Marius Lixandru – inspectorul-șef al ITM Dâmbovița.
Dâmboviţaacum o săptămână62 de descinderi într-un caz de furt de produse petroliere
ACTUALITATEacum 3 zileTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Dâmboviţaacum 7 zilePrimar Voinești: Ce se întâmplă în Parlamentul României este cea mai mare bătaie de joc la adresa românilor!
Argeșacum o săptămânăFemeie, reținută de polițiști pentru că și-a bătut soacra!
ACTUALITATEacum 7 zileAgricultura românească, în pericol. Semnal de alarmă tras de reprezentanții Cooperativei Caprirom Sud Muntenia
Ialomiţaacum o săptămânăTânăr de 27 de ani, reținut pentru uciderea cu intenție a unui câine. VIDEO
Dâmboviţaacum 3 zileTârgoviște. Șofer băut a intrat cu mașina într-o căruță. Cinci persoane au ajuns la spital
Dâmboviţaacum o săptămână24 de șoferi de autocisterne petroliere, reținuți de polițiștii dâmbovițeni























