Connect with us

Ialomiţa

Percheziții la persoane care vindeau țigări pe internet

Publicat

pe

Polițiștii din Ialomița au efectuat, ieri – 22 septembrie 2022, cinci percheziții domiciliare, în județul Călărași, la locuințele unor persoane bănuite de săvârșirea infracțiunii de deținere în afara antrepozitului fiscal și comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false peste limita a un kilogram de tutun de fumat. Cinci suspecți au fost duși la audieri.

„În fapt, în perioada iulie – septembrie 2022, persoanele bănuite ar fi desfășurat activități de prelucrare și comercializare, prin intermediul anunțurilor postate pe rețele de socializare și site-uri destinate comerțului online, către diverși clienți din țară, a aproximativ 4 tone de tutun de fumat. Prejudiciul total estimat la acest moment este de aproximativ 430.000 de lei.

În urma perchezițiilor, au fost descoperite și ridicate, 680 de kilograme de tutun mărunțit și tocat, preparat pentru fumat, 23.000 de tuburi de țigarete, care urmau a fi confecționate artizanal, un aparat pentru tocarea tutunului, etichete autocolante inscripționate, telefoane mobile, precum și înscrisuri utile cauzei”, se precizează într-un comunicat remis către mass-media.

Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcția Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române, iar la percheziții au participat și luptători de la Serviciul pentru Acțiuni Speciale Ialomița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ialomiţa

Dealer de droguri, arestat în Ialomița. Vindea cocaină în București

Publicat

pe

Foto arhivă

Un bărbat de 36 de ani, care vindea cocaină în București, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile într-un dosar de trafic de droguri de mare risc instrumentat de polițiștii BCCO și procurorii DIICOT din județul Ialomița.

„Din probele administrate în cauză a rezultat că, pe parcursul anului 2026, bărbatul ar fi procurat, deținut și comercializat cocaină, în municipiul București, cu 1.000 de lei la fiecare tranzacție.

Pe parcursul urmăririi penale au fost indisponibilizate cantitățile de drog de mare risc vândute de către bărbat, iar în urma percheziției efectuate au fost ridicate mijloace de probă”, se precizează într-un comunicat de presă transmis de IPJ Ialomița.

Anchetatorii au beneficiat de sprijinul Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Ialomiţa

A dat atacul la biserică. Hoțul a fost prins rapid de polițiști

Publicat

pe

Un bărbat în vârstă de 28 de ani, din Urziceni, județul Ialomița, a ajuns în arestul Poliției, după ce, în noaptea de vineri spre sâmbătă (17/18 aprilie 2026), a pătruns în curtea unei biserici din localitate și a sustras dintr-o anexă o mașină de tuns iarba. Prejudiciul a fost estimat la 1.400 de lei.

Furtul a fost sesizat de preot, care a anunțat imediat Poliția. Oamenii legii au reușit să ia rapid urma hoțului, care a fost reținut. Dosarul este instrumentat sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite