ACTUALITATE
Ministrul Economiei, vizită de lucru la COS Târgoviște

Ministrul Economiei, Florin Marian Spătaru, va întreprinde, mâine – 6 octombrie 2022, o vizită de lucru în județul Dâmbovița. Reprezentantul Guvernului va merge, împreună cu președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan, pe mai multe șantiere de Investiții din județ.
Dintre reperele zilei, amintim că la ora 10:00, ministrul Economiei se va afla la Combinatul de Oțeluri Speciale din Târgoviște, iar la ora 12:00 va susține o conferință de presă la sediul CJ Dâmboviţa. Vom reveni.
ACTUALITATE
Proiectul centralei nucleare de la Doicești, din nou în evaluare

Proiectul privind construcția centralei nucleare cu reactoare modulare mici de tip SRM se pare că intră în zona confuzului. Consiliul de Administrație al Nuclearelectrica a propus evaluarea oportunității acestui proiect.
Se pare că această decizie a fost luată în contextul în care premierul și ministrul interimar al Energiei, Ilie Bolojan, a criticat dur acest proiect, afirmând chiar că România riscă „să rămână doar cu un teren și niște hârtii”, după ce s-au cheltuit deja 240 de milioane de dolari.
Din unele analize ar reieși că prețul energiei produse la Doicești ar depăși prețul pieței, punând sub semnul întrebării rentabilitatea investiției de la Doicești. Proiectul este dezvoltat de RoPower Nuclear SA, deținut în proporții egale de compania de stat Nuclearelectrica și firma privată Nova Power&Gas, inițial ar fi trebuit să fie gata în 2029, dar au apărut amânări peste amânări iar data de finalizare ar fi acum 2034.
ACTUALITATE
Cod roșu de temperaturi extreme 29 iunie – 1 iulie 2026

De mâine, 29 iunie 2026, până în data de 1 iulie, cea mai mare parte a țării se află sub cod roșu de temperaturi extrem de ridicate. Avertizarea a fost emisă de Administrația Națională de Meteorologie și este valabilă și pentru județul Dâmbovița.
În acest interval de timp, se vor înregistra temperaturi extreme, nopți tropicale și disconfort termic deosebit de accentuat. În județul Dâmbovița se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală ITU va depăși pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade, iar nopțile vor fi tropicale, cu minime ce se vor situa, în general, între 17 și 25 de grade. În după-amiaza și seara zilei de marți, gradul de instabilitate atmosferică va fi în creștere, mai ales în zonele de deal și de munte.
În aceste condiții, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Basarab I” al județului Dâmbovița recomandă populației să adopte măsuri de autoprotecție și de prevenire a situațiilor de urgență.
– Nu lăsați niciodată copiii singuri în autoturisme, nici măcar pentru câteva minute.
– Evitați deplasările și joaca în aer liber între orele 11:00–18:00.
– Asigurați o hidratare corespunzătoare și îmbrăcăminte deschisă la culoare, lejeră.
– Protejați copiii cu pălării și creme cu factor de protecție solară.
– Supravegheați permanent copiii aflați în apropierea apelor și evitați scăldatul în locuri neamenajate.
– Pentru vârstnici și persoanele cu afecțiuni cronice. Evitați expunerea prelungită la soare.
– Consumați apă în mod regulat, chiar dacă nu apare senzația de sete.
– Respectați tratamentul prescris și păstrați legătura cu medicul de familie.
– Solicitați sprijinul rudelor sau al vecinilor dacă apar stări de rău.
– Evitați efortul fizic intens în intervalele cu temperaturi maxime.
– Consumați minimum 2–3 litri de lichide pe zi.
– Evitați consumul excesiv de alcool și băuturi cu conținut ridicat de cafeină sau zahăr.
– Purtați haine lejere, din materiale naturale, și acoperiți capul.
– Limitați activitățile fizice solicitante în orele de vârf.
– Nu lăsați persoane sau animale în autoturisme parcate.
– Programați activitățile solicitante în intervalele cu temperaturi mai scăzute.
– Verificați funcționarea instalațiilor electrice și a sistemelor de climatizare.
– Amenajați spații umbrite și ventilate pentru personal.
– Monitorizați permanent starea de sănătate a angajaților care lucrează în exterior.
De asemenea, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență recomandă instituțiilor publice și operatorilor economici să asigure accesul la apă potabilă pentru angajați și public.
ACTUALITATEacum 4 zileCompania de Apă Târgoviște Dâmbovița, anunț important pentru asociațiile de proprietari
ACTUALITATEacum o săptămânăTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Dâmboviţaacum 4 zileAccident rutier mortal în comuna Moțăieni
ACTUALITATEacum 2 zileNu rata! Parada ambarcațiunilor, un spectacol unic pe Dunăre, între Giurgiu și Ruse!
ACTUALITATEacum 5 zileCristina Sima revine la conducerea Casei de Sănătate Dâmbovița
Dâmboviţaacum o săptămânăTârgoviște. Șofer băut a intrat cu mașina într-o căruță. Cinci persoane au ajuns la spital
ACTUALITATEacum 3 zileNemulțumire la Lungulețu. Două treceri de pietoni pentru 5 km de drum la patru benzi, cu parapeți despărțitori!
ADMINISTRAŢIEacum 2 zilePrimăria Răzvad a inaugurat un centru de recuperare pentru persoanele vârstnice, primul în mediul rural din județul Dâmbovița. VIDEO























