Prahova
Administratorii unei firme din Telega, cercetați pentru evaziune fiscală

Polițiștii de la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Prahova, împreună cu procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova, au efectuat două percheziții la sediul unei societăți comerciale din comuna Telega și la domiciliul unei persoane din aceiași comună, într-o cauză penală privind săvârșirea infracțiunii de evaziune fiscală. Trei persoane au fost conduse la audieri.
Ancheta întreprinsă în acest caz a scos la iveală faptul că, în perioada iunie 2012 – martie 2018, administratorii unei societăți comerciale din județul Prahova, cu complicitatea contabilului acesteia, ar fi introdus în evidența contabilă şi ar fi declarat organelor fiscale cheltuieli nereale, în valoare totală de 1.038.418 lei, care atestau, în mod fictiv, achiziția de bunuri şi servicii de la 48 de presupuşi furnizori. Prejudiciul cauzat bugetului de stat este alcătuit din TVA în cuantum de 179.419 lei.
În urma perchezițiilor, au fost descoperite și ridicate mai multe documente de evidență contabilă, precum și alte mijloace materiale de probă.
Prahova
Tânăr de 21 de ani s-a electrocutat în Gara Bușteni. S-a urcat pe un vagon!

Un tânăr de 21 de ani s-a electrocutat, în această după-amiază, în Gara Bușteni, județul Prahova. Bărbatul și-a urcat pe un vagon de transport produse petroliere al unui tren stationat. Victima a fost preluată de un elicopter SMURD și transportată la spital, intubată, cu arsuri la nivelul toracelui anterior și posterior.
Potrivit ISU Prahova, la fața locului au fost alocate două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, după care s-a solicitat un elicopter SMURD de la Brașov. A fost nevoie de sosirea unei drezine care să acționează pentru scoaterea de sub tensiune a trenului, astfel încât echipajele de intervenție să nu fie puse în pericol.
Prahova
Foc într-o gospodărie din Ariceștii Zeletin (Prahova). Incendiul s-a manifestat pe 300 mp

Un incendiu puternic a izbucnit, în această după-amiază, într-o gospodărie din satul Ariceștii Zeletin, județul Prahova. Pentru stingerea vălvătaiei s-au intervenit cu patru autospeciale de stingere cu apă și spumă. Totodată, a fost alocată și o ambulanță SMURD.
Când au ajuns pompierii la fața locului, focul se manifesta violent la o locuință și anexele gospodărești aferente pe o suprafață de aproximativ 300 de metri pătrați.
ACTUALITATEacum 2 zileAflă aici cine concertează la Târgoviște de „Zilele Județului Dâmbovița” 2026!
ACTUALITATEacum 2 zileMinistrul Sănătății a anunțat ce nereguli au fost găsite la restaurantul din Gemenea, unde 41 de persoane au acuzat toxiinefecție alimentară
ACTUALITATEacum 2 zileDSVSA Dâmbovița evaluează toate alimentele servite nuntașilor care au ajuns la spital cu probleme digestive
ADMINISTRAŢIEacum 2 zileComuna Cândești, speranțe, destule probleme și neajunsuri, dar se înaintează pe drumul cel bun!
ADMINISTRAŢIEacum 6 zilePucheni, între tradiție, pitoresc și modernitate
ACTUALITATEacum 5 zileUrs la plimbare prin centrul satului Siliștea (Dâmbovița). VIDEO
Dâmboviţaacum 3 zileToxiinfecție alimentară la o nuntă în Voinești! Zeci de persoane au ajuns la spital. S-a activat Planul Roșu de Intervenție!
Dâmboviţaacum 3 zileUPDATE. A fost suspendată activitatea localului din Gemenea unde s-au înregistrat zeci de cazuri de toxiinefecție alimentară























