Dâmboviţa
O mașină parcată a ars ca o torță în Târgoviște. Focul a cauzat și alte pagube

Pompierii din Târgoviște au acționat, azi-noapte, în jurul orei 02:30, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins un autoturism parcat pe strada Soroca (Micro II) și amenința alte trei mașini din apropiere.
La sosirea echipajului ISU, focul se manifesta generalizat. Pompierii au reușit să salveze celelalte mașini. Totuși, acestea au suferit unele pagube. De asemenea, a fost afectată tâmplăria de la două balcoane de la etajul 1 al blocului.
Din primele cercetări se pare că incendiul s-a produs din cauza unui scurtcircuit la instalația electrică a autovehiculului.
Dâmboviţa
Bărbat din Gura Foii, arestat pentru șantaj. A amenințat cu moartea o familie din Găești

Un bărbat, de 39 de ani, din comuna Gura Foii, județul Dâmbovița, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile pentru comiterea infracțiunii de șantaj.
Din cercetările efectuate de lucrătorii din cadrul Poliției orașului Găești a reieșit că, la data de 11 august 2026, în intervalul orar 08:00-15:00, individul, care probabil a vizionat foarte multe filme de acțiune, a contactat atât telefonic, cât și prin mesaje și prin intermediul unor rețele de socializare, un cetățean de 31 de ani, din orașul Găești, căruia i-a adresat amenințări cu suprimarea vieții atât acestuia, cât și familiei sale, în scopul obținerii unor foloase patrimoniale.
Șantajistul a solicitat sume cuprinse între 10.000 și 100.000 de lei pentru a nu pune în executare actele de violență. Ancheta în acest caz este coordonată de un procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Găești.
Dâmboviţa
Tânăr de 22 de ani, arestat pentru trafic de droguri. Polițiștii au ridicat și un revolver

Un tânăr de 22 de ani, din județul Dâmbovița, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și deținere de droguri de risc, fără drept, în vederea consumului propriu.
La data de 10 august 2026, persoana în cauză, deși se afla sub măsura controlului judiciar într-un alt dosar penal, ce are ca obiect comiterea infracţiunilor de trafic de droguri de risc şi mare risc, a fost prinsă în flagrant delict, imediat după ce ar fi comercializat canabis, drog de risc.
În urma percheziției efectuate la locuința sa, au fost descoperite și ridicate o armă letală, un revolver și 21 de cartușe, o cantitate de canabis, țigarete confecționate artizanal, grindere, obiecte purtând urme de substanță, precum și alte mijloace de probă.
Din probatoriul administrat a mai reieșit și faptul că, la finalul lunii iulie 2026, traficantul în cauză, pasager într-un autoturism, a fost depistat de către un echipaj al Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița, în timp ce ar fi deținut asupra sa o doză de canabis, destinată consumului propriu, fără drept.
ANUNŢURIacum 3 zileMesaj de condoleanțe Primăria Dragodana, județul Dâmbovița
ACTUALITATEacum 2 zileProprietar de apartament, amendat pentru amenajări interioare fără autorizație
ACTUALITATEacum o săptămânăProgramul evenimentelor prilejuite de „Zilele Comunei Potlogi”, 15-16 august 2026
ACTUALITATEacum 6 zileMega petrecere de 10 ani la Complexul Turistic de Natație Târgoviște
Dâmboviţaacum 4 zileTânără agresată sexual într-un parc din Târgoviște
ACTUALITATEacum 6 zileMoaștele Sf. Mucenițe Filofteia vor fi aduse la Târgoviște de Sărbătorea Sf. Ier. Nifon (10-11 august 2026)
Dâmboviţaacum 4 zileO mașină a ars ca o torță în sensul giratoriu de la Gulia. VIDEO
ADMINISTRAŢIEacum 3 zile3 miliarde de euro, valoarea proiectelor derulate în județul Dâmbovița. Locul 1 în Regiunea Sud Muntenia



























