Dâmboviţa
Bărbat din Priboiu (Brănești), dispărut fără urmă!

Polițiștii din cadrul Secției nr. 11 Poliție Rurală Pucioasa au fost sesizați de către un cetățean cu privire la faptul că fratele acestuia, Mihail Bălașa, de 38 de ani, din Priboiu, comuna Brănești, a plecat de la domiciliu, la data de 26 ianuarie, cu gândul să se deplaseze în Belgia. Mihail ar fi contactat ultima oară familia pe 28 ianuarie. Se afla în Germania și spunea că are de gând să revină acasă.
La momentul plecării, acesta era îmbrăcat cu blugi de culoare albastră, jachetă de fâș de culoare neagră și purta pantofi sport de culoare alb-negru.
„Bărbatul are următoarele semnalmente: aproximativ 1,75 metri, 70 de kilograme, constituție atletică, păr șaten, ochi verzi, față ovală și poartă barba. Persoanele care dețin informații utile în vederea depistării bărbatului sunt rugate să sune la 112 sau să informeze cea mai apropiată unitate de poliție”, se menționează într-un comunicat transmis de IPJ Dâmbovița.
ADMINISTRAŢIE
Schimbare majoră la Târgoviște. Animalele de companie vor avea acces în autobuzele Primăriei. VIDEO

Primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan, a anunțat, în această dimineață, condițiile în care animalele de companie vor putea fi aduse în autobuzele care aparțin administrației publice locale. Proiectul de regulament, prin care se va face un pas înainte spre normalitate, printr-o schimbare totală de abordare față de ceea ce s-a întâmplat până acum, a fost lansat in dezbatere publică.
Potrivit noilor reglementări, câinii de talie mică vor putea fi transportați cu autobuzele Primăriei Târgoviște, în brațe, în lesă sau în geantă. Câinii de talie medie și mare trebuie să poarte botniță și să fie ținuți în lesă prinsă de zgardă sau ham, iar câinii utilitari (pentru asistență sau misiuni) au acces neîngrădit în toate vehiculele operatorului de transport.

Pentru alte animale de companie, precum pisicile, iepurii sau hamsterii, transportul se face în cuști sau genți speciale. Proprietarul animalului răspunde integral pentru orice daună sau disconfort produs. Este obligatorie menținerea igienei și controlul asupra comportamentului animalului pe durata călătoriei – a explicat primarul Daniel Cristian Stan.
VIDEO
ACTUALITATE
Află aici cine concertează la Târgoviște de „Zilele Județului Dâmbovița” 2026!

În curând, vor demara manifestările cultural-sportive și de divertisment sub egida „Zilele Județului Dâmbovița”, eveniment de amploare inițiat și pus în practică de Consiliul Județean, sub coordonarea președintelui Corneliu Ștefan.
Deja, în județ, de-a lungul drumurile naționale și județene, în marile intersecții, au apărut panourile gigant care anunță manifestările și programul desfășurat în perioada 4-7 iunie!
Vor veni să concerteze la Târgoviște, de ” Zilele Județului Dâmbovița”, pe 6 și 7 iunie: Puya, Antonia, Șatra Benz, Deliric și renumita solistă de talie internațională Inna.
Prahovaacum o săptămânăDoi adulți și un copil de 6 ani s-au răsturnat cu ATV-ul. Un bărbat a decedat
ACTUALITATEacum 16 oreMinistrul Sănătății a anunțat ce nereguli au fost găsite la restaurantul din Gemenea, unde 41 de persoane au acuzat toxiinefecție alimentară
ACTUALITATEacum o săptămânăVIDEO. Georgian Alexandru Dinu, multiplu campion național pe care România l-a ignorat!
ACTUALITATEacum 22 de oreDSVSA Dâmbovița evaluează toate alimentele servite nuntașilor care au ajuns la spital cu probleme digestive
ADMINISTRAŢIEacum 4 zilePucheni, între tradiție, pitoresc și modernitate
ACTUALITATEacum 5 oreAflă aici cine concertează la Târgoviște de „Zilele Județului Dâmbovița” 2026!
ACTUALITATEacum 4 zileUrs la plimbare prin centrul satului Siliștea (Dâmbovița). VIDEO
ADMINISTRAŢIEacum o ziComuna Cândești, speranțe, destule probleme și neajunsuri, dar se înaintează pe drumul cel bun!























