Argeș
Băiat de 12 ani, bătut și umilit de patru fete din clasă

Caz revoltător într-o școală din orașul Costești, județul Argeș! Un băiat de 12 ani, elev în clasa a V-a, a fost bătut și umilit de patru colege de clasă, atât în incinta unității de învățământ cât și pe stradă, fiindcă a refuzat se pare să înceapă o relație amoroasă cu una dintre fete.
Totul a ieșit la iveală după ce imaginile surprinse în timpul agresiunilor au fost postate pe Facebook. Așa a aflat și mama băiatului ce a pățit fiul său pe parcursul mai multor zile. Aseară, femeia a mers la Poliție și a depus plângere pentru săvârșirea infracțiunii de loviri și alte violențe. În filmulețele distribuite în spațiul public se vede cum fetele îl lovesc cu pumnii și cu picioarele, ba chiar este pus în genunchi în toaleta școlii.
„Urmare a sesizării, în dimineața zilei de 07 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Costești, împreună cu polițiștii Biroului Siguranța Școlară, s-au deplasat la unitatea de învățământ unde cei în cauză sunt elevi, pentru identificarea tuturor celor implicați.
În continuare, de desfășoară verificări, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care faptele au fost săvârșite și luarea măsurilor legale care se impun. Totodată, în cauză vor fi sesizați și reprezentanții Direcției Generale pentru Asistență Socială și Protecția Copilului”, ne-a informat IPJ Argeș.
ACTUALITATE
Cioban atacat de urs în zona Vf. Iezerul Mic. A reușit să ceară ajutor după mai multe ore!

Salvamontiștii din Argeș intervin, în aceste momente, în sprijinul unui cioban care a fost atacat de un urs, în zona Vf. Iezerul Mic din Masivul Iezer-Păpușa. Incidentul a avut loc în cursul serii trecute, însă victima a reușit abia în această dimineață să sune și să solicite ajutor.
Echipa de prim-răspuns din cadrul Bazei Salvamont Voina a început deplasarea de urgență în zonă, acționând în sprijin împreună cu efective din cadrul Jandarmeriei Montane.
Salvamontiștii recomandă populației să nu se apropie de animalele sălbatice pe are le întâlnesc și să alerteze imediat autoritățile prin numărul unic de urgență 112.
Argeș
Explozie într-o casă din Deagu de Sus, Argeș O femeie a ajuns cu multiple arsuri la spital

Trei echipaje de pompieri de la ISU Argeș, cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD de prim ajutor calificat, au intervenit astăzi, la o locuință din satul Deagu de Sus, comuna Recea, unde s-a produs o explozie. Din perimetrul afectat de deflagrație, militarii au evacuat două butelii, în vederea eliminării riscului producerii unor accidente suplimentare.
O femeie care se afla în casă în momentul producerii exploziei a suferit arsuri pe o suprafață extinsă a corpului. Victima a fost preluată de echipajul SMURD și transportată la spital pentru acordarea îngrijirilor medicale de specialitate. Explozia a fost cauzată de scăpările de gaze combustibile.
ACTUALITATEacum o săptămânăAtenție! S-a oprit din nou apa în Târgoviște și în șase comune limitrofe
ACTUALITATEacum o săptămânăHai la „Ziua Comunei Șotânga”! Sâmbătă, 8 august 2026, de la ora 17:00
Dâmboviţaacum o săptămânăTurist decedat pe traseul montan Babele – Peștera din Bucegi
ADMINISTRAŢIEacum 5 zileȘotânga, o comună care își construiește viitor solid pe postamentul trecutului minier. FOTO
Dâmboviţaacum o săptămânăUrsul a intrat într-o gospodărie din Bărbulețu și a sfâșiat un berbecuț
Călăraşiacum 7 zile12 persoane implicate într-un accident pe Autostrada Soarelui, în Călărași
SOCIALacum o săptămânăTânăr găsit mort la marginea drumului, la ieșire din Roșiori de Vede
ADMINISTRAŢIEacum 7 zileUn nou parc public la Târgoviște, din această toamnă. Lucrările sunt în execuție




























