Connect with us

ACTUALITATE

3.945 de elevi din Dâmbovița primesc lecții de alimentație sănătoasă

Publicat

pe

Consiliul Județean Dâmbovița va desfășura, cu sprijinul Inspectoratului Școlar, activități prin care se urmărește ca elevii să conștientizeze importanța unei alimentații sănătoase, bazate pe consumul de fructe și legume proaspete, lapte și produse lactate. Acțiunile se vor derula în 15 unități de învățământ din județ, săptămâna aceasta și în perioada 6 – 9 iunie 2023, în cadrul „Programului pentru școli al României”, finanțat prin Fondul European de Garantare Agricolă.

„Fiecare elev participant va primi atât un pachet de rechizite, cât și fructe și produse lactate pentru realizarea etapei practice a acțiunilor. Produsele vor fi achiziționate de către Consiliul Județean Dâmbovița și vor fi livrate unităților de învățământ”, se precizează într-un comunicat remis către mass-media.

Săptămâna aceasta, se va organiza concursul „Carnavalul fructelor”, la care vor participa 1.929 elevi din clasele primare din 11 unități de învățământ din județul Dâmbovița, respectiv: Școala Gimnazială Cojasca, Școala Primară Iazu, Liceul Tehnologic Cojasca, Școala Gimnazială Bilciurești, Școala Gimnazială Pitaru, Școala Gimnazială Potlogi, Școala Gimnazială Românești Potlogi, Școala Primară Vlăsceni Potlogi, Școala Gimnazială Pictor Nicolae Grigorescu – Titu, Școala Gimnazială Titu Târg și Școala Gimnazială Braniștea.

În perioada 6 – 9 iunie 2023, se va organiza concursul „NOROC CU LAPTELE”, la care vor participa 2.016 elevi din cadrul următoarelor 4 unități de învățământ din județ: Școala Gimnazială Coresi Târgoviște, Școala Gimnazială I. Al. B. Voinești Târgoviște, Școala Gimnazială Vasile Cârlova Târgoviște și Școala Gimnazială Matei Basarab Târgoviște.

„Consiliul Județean Dâmbovița își propune să încurajeze și pe viitor implicarea cât mai multor școli în activități de acest gen, deoarece, dacă vrem să avem generații sănătoase pe termen lung, trebuie ca ele să cunoască în primul rând principiile unei alimentații sănătoase. „Programul pentru școli al României” are două componente: pe de o parte, distribuția de fructe și legume proaspete, lapte și produse lactate și, pe de altă parte, desfășurarea de activități educative – întrucât simpla distribuție a produselor, în absența unor măsuri educative, nu este suficientă pentru a le imprima elevilor și preșcolarilor un stil de viață sănătos.

Dintre obiectivele Programului pentru școli al României amintim: conștientizarea preșcolarilor și elevilor, precum și sensibilizarea părinților în scopul susținerii și promovării unei alimentații sănătoase, bazate pe consumul de lapte și produse lactate, un stil de viață sănătos și respectul față de viața personală, sănătatea proprie, dar și a celorlalți; deprinderea unor obiceiuri alimentare sănătoase în rândul copiilor și prevenirea diferitelor afecțiuni (obezitate infantilă, diabet și boli cardiovasculare) mediatizând avantajele cu caracter nutrițional și fiziologic ale aportului de vitamine și minerale prin consumul de lapte și produse lactate; includerea, pe termen scurt și pe termen lung, a laptelui și produselor lactate în dieta copiilor; creșterea gradului de informare despre tipurile de produse alimentare locale și despre combaterea risipei alimentare”, se mai precizează în comunicatul transmis de către Consiliul Județean Dâmboviţa.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Vine canicula peste noi. Evitați deplasările și expunerea directă la soare!

Publicat

pe

Mâine – 26 iunie 2026, în intervalul orar 12:00 – 21:00, România va fi traversată de un val de căldură cu temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic.

În județul Dâmbovița, temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 30 și 34 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal.

Reprezentanții ISU Dâmbovița ne sfătuiesc să fim precauți și să luăm măsuri pentru a ne proteja sănătatea:

– Consumați apă în mod regulat, chiar dacă nu simțiți sete;
– Evitați deplasările și expunerea directă la soare în orele cele mai călduroase ale zilei;
– Purtați haine lejere, deschise la culoare;
– Rămâneți, pe cât posibil, în spații răcoroase sau umbrite;
– Evitați efortul fizic intens în aer liber;
– Verificați starea copiilor, vârstnicilor și a persoanelor vulnerabile din familie sau vecinătate;
– Nu lăsați niciodată copiii sau animalele de companie singure în autoturism, nici măcar pentru câteva minute, deoarece temperatura din interior poate crește rapid la valori periculoase, chiar și cu geamul întredeschis.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Muzeele din Dâmbovița vor fi închise pe rând, pentru dezinsecție și deratizare. Vezi programul!

Publicat

pe

În zilele de vineri, 26.06.2026, și luni, 29.06.2026, în muzeele din cadrul Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște se vor efectua ample acțiuni de dezinsecție și deratizare pentru protejarea patrimoniului. Așadar, muzeele vor fi închise, pe rând, câte o zi, după cum urmează:

Vineri, 26.06.2026
Ansamblul Brâncovenesc Potlogi
Casa Atelier “Gabriel Popescu” din Vulcana Pandele
Muzeul de Etnografie şi Folclor Pucioasa
Muzeul Etnografic ”Dumitru Ulieru” Pietroşiţa
Casa Memorială ”Ion Luca Caragiale”, Localitatea: I.L. Caragiale,

Luni, 29.06.2026
Muzeul Scriitorilor Dâmboviţeni, Târgovişte
Muzeul de Istorie, Târgovişte
Muzeul de Artă, Târgovişte
Muzeul Tiparului şi al Cărţii Româneşti Vechi, Târgovişte
Casa – atelier Gheorghe Petraşcu, Târgovişte
Muzeul ”Vasile Blendea”, Târgovişte
Ansamblul Monumental ”Curtea Domnească”, Târgovişte
Muzeul Evoluţiei Omului şi Tehnologiei în Paleolitic, Târgovişte
Muzeul „Casa Romanţei”, Târgovişte
Muzeul Tradițiilor Militare Dâmbovițene- Școala de Cavalerie

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite