ADMINISTRAŢIE
Microbuz electric pentru elevii din comuna Sălcioara

Elevii din comuna Sălcioara vor beneficia de un microbuz electric. Vehiculul va fi achiziționat cu fonduri PNRR, printr-un proiect în asociere cu Consiliul Județean Dâmboviţa. Cererea de finanțare depusă de CJD a fost deja aprobată. În total, vor fi cumpărate la nivel de județ 31 de microbuze electrice 8+1 și 16+1 locuri.
Primarul Valentin Pârvu spune că noul mijloc de transport pentru elevi este binevenit, în contextul în care distanța între sate este foarte mare. În plus, și confortul pe timpul deplasării va fi la alt nume cel, unul clar superior. De asemenea, vor scădea cheltuielile pe această componentă. Ne-a mai precizat edilul și că, în localitate vor fi amplasate și stații de încărcare pentru autovehicule electrice.
ADMINISTRAŢIE
A prins contur creșa cu cinci săli de grupă pe care o construiește Primăria Titu

Lucrările care vizează construirea unei creșe cu cinci săli de grupă și multiple facilități în orașul Titu se desfășoară fără sincope. Imobilul edificat de Primărie a prins deja contur. Capacitatea unității va fi de 75 de locuri pentru copii cu vârste între 1 și 3 ani.
Pe lângă cele cinci săli de grupă, creșa va mai avea două zone de acces cu vestiare, două săli multifuncționale, bucătărie și depozit de alimente, zonă de îngrijire medicală, gospodărie de apă – construcție subterană, platforme pentru amplasarea grupului electrogen, platformă pentru gunoi, locuri de joacă, spaţii verzi şi gard pentru împrejmuirea incintei.
„Fiecare sală de grupă va avea grup sanitar propriu și ieșire pe terasă acoperită de pe care se va realiza accesul către curtea de joacă în aer liber. Pentru evitarea încălzirii excesive, pe timpul sezonului cald terasele vor fi prevăzute cu sisteme de umbrire fixe (în copertină acoperitoare) și mobile – panouri glisante – trafor din lemn amplasate în dreptul ferestrelor, pe terasă”, se precizează într-un comunicat al Primăriei Titu.
ADMINISTRAŢIE
Primăria Moreni execută lucrări de reabilitare și modernizare pe strada Mihai Eminescu

Municipalitatea morenară desfășoară, în această perioadă, ample lucrări de modernizare și reabilitare pe strada Mihai Eminescu. Investiția este realizată în cadrul proiectului „Îmbunătățirea infrastructurii publice urbane în municipiul Moreni”, finanțat din fonduri europene prin Programul Operațional Regional.
Lucrările incluse în acest proiect prevăd asfaltarea străzilor Mihai Eminescu, Ana Ipătescu, Democrației, Culturii și Aleea Prahovei și amenajarea sensului giratoriu (în zona LIDL), plus parcări și trotuare.
„Se mai are în vedere realizarea canalizării pluviale pe străzile Ana Ipătescu, Democrației, Culturii și cale de acces spre Piața Agroalimentară”, ne-a precizat primarul Constantin Dinu.
-
Dâmboviţaacum 5 zile
Imobilizat în pat de 19 ani, Marian își dorește să poată folosi un scaun cu rotile! Haideți să-l ajutăm să ajungă la recuperări! VIDEO
-
ACTUALITATEacum o săptămână
Managerul Spitalului Județean din Târgoviște, dr. Claudiu Dumitrescu, exemplu de onestitate și profesionalism
-
ACTUALITATEacum 3 zile
Spitalul Județean de Urgență din Târgoviște are, de luna aceasta, și Cabinet de Medicină Sportivă
-
ACTUALITATEacum o săptămână
Târgoviște: Conducerea Spitalului Județean își cere scuze public față de pacientul consultat cu întârziere de medicul neurolog aflat de gardă
-
ADMINISTRAŢIEacum o săptămână
Gata! Fără documente pe hârtie în Primăria Târgoviște. Și interacțiunea cu cetățeanul va trece în online
-
ADMINISTRAŢIEacum o săptămână
Târgoviște: Urmează să intre în reabilitare încă un bulevard important din centrul orașului
-
Dâmboviţaacum o săptămână
UPDATE: Mama și copilul accidentați în Lungulețu au fost duși la spitale din București
-
ACTUALITATEacum o săptămână
Program Festival „Ion Dolănescu”. Târgoviște, 21-22 septembrie 2023