Connect with us

Dâmboviţa

Deputat Ionuț Vulpescu: Județul Dâmbovița s-a transformat într-un pol investițional

Publicat

pe

Deputatul Ionuț Vulpescu, fost ministru al Culturii, a prezentat, în cadrul unei conferințe de presă organizată la sediul PSD Dâmbovița, ceea ce s-a întâmplat bun în județ, în ultimii 3 ani, din punct de vedere investițional. A vorbit parlamentarul social-democrat despre miliardele de lei investite pentru reabilitarea sau construirea unor drumuri, despre investițiile în școli și spitale. Evident, nu au lipsit nici referirile la cele câteva zeci de milioane de lei investite în centre culturale și baze sportive.

„Prin Programul Național Anghel Saligny, au primit finanțare 137 de proiecte, în valoare de aproximativ 1,38 miliarde de lei. Banii sunt folosiți pentru a moderniza 422 km de drumuri (aproximativ 702 milioane de lei), 27 de poduri / podețe (85 milioane lei), construirea a 380 de km de canalizare și a 14 stații noi de epurare a apei (475 milioane lei) și, nu în ultimul rând, va fi construită infrastructură de alimentare cu apă și stații de tratare a apei în valoare de aproximativ 118 mil lei.

Alte 1,1 miliarde au fost atrase din PNDL, iar prin Programul Județean de Dezvoltare Locală a fost finanțată modernizarea a 4 centre culturale, în valoare de 17 milioane de lei, 11 proiecte au vizat amenajarea unor centre civice, respectiv 21 milioane de lei, iar 58 de proiecte au vizat construirea unor baze sportive, în valoare de 42 milioane de lei.

Aproape 2,7 miliarde de lei sunt folosite pentru a moderniza 124 km de drumuri naționale, cei mai mulți bani fiind alocați pentru DN71, Târgoviște-Sinaia – (1,3 miliarde de lei), care se află în faza proiectului tehnic.

La toate acestea se mai adaugă aproape 1 miliard de euro fonduri europene, bani care se împart între modernizarea drumurilor și extinderea rețelei de alimentare cu apă din județ.

Și nu am terminat, pentru că, în județul nostru, se fac investiții și din PNRR. 65 de milioane de lei vor fi investiți pentru dotarea a 53 de laboratoare de informatică, dotarea cu echipamente digitale a 927 săli de clasă, renovarea a 838 săli de clasă, dotarea a 34 de laboratoare de științe, dotarea a 2 laboratoare de practică și a 144 de cabinete școlare, de psihopedagogie și a unor săli de sport.

De asemenea, 5 grădinițe vor avea laboratoare de informatică. În total sunt vizate 61 de unități de învățământ din județ. Bibliotecile vor fi dotate pentru a fi HUB-uri de dezvoltare a competențelor digitale. Acest lucru va oferi oricui șansa de a ține pasul cu evoluția tehnologică, de a dobândi cunoștințele necesare lumii tot mai digitalizate în care trăim.

Tot la capitolul investițiilor în educație, prin Programul Operațional Regional, deci fonduri europene, a fost reabilitată și modernizată Școala gimnazială specială din Târgoviște.

Ar mai fi fost și alte proiecte pe care nu le mai enumăr și aș vrea să închei cu Dâmbovița Arena, un stadion cu o capacitate de 12.402 locuri, o investiție în valoare de 271 milioane de lei”, a precizat deputatul Ionuț Vulpescu.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Dragodana. Activități educative despre sănătate pentru copii și analize medicale gratuite pentru părinți

Publicat

pe

Primarul comunei Dragodana, județul Dâmbovița – Gheorghe Sandu îi invită pe locuitorii comunei să participe, sâmbătă – 9 mai 2026, împreună cu copiii la activitățile educative și de sănătate ce vor fi organizate la școala din satul Burduca, sub titulatura „Din grijă pentru tine”. Va fi o zi dedicată stării de bine pentru întreaga familie – spune edilul. Cei mici se vor bucura de jocuri și activități educative despre sănătate, între orele 10:00 – 13:00, iar adulții vor beneficia de analize și măsurători medicale gratuite, între orele 09:00 – 16:00.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Dâmboviţa

Acțiunea Conservatoare își deschide filială în Dâmbovița. Europarlamentarul Claudiu Târziu va fi prezent la Târgoviște

Publicat

pe

Claudiu Târziu - președinte ACT, europarlamentar

Încă un partid apărut pe scena politică românească – Acțiunea Conservatoare își consolidează poziția. Sâmbătă – 9 mai 2026, la Hotelul „Aria” din Târgoviște va avea loc întâlnirea de lansare oficială a Organizației ACT Dâmbovița.

Acțiunea Conservatoare (ACT) este condusă de europarlamentarul Claudiu Târziu, care a activat în AUR, ba chiar a fost cofondator al acestei formațiuni politice alături de George Simion.

La evenimentul de deschidere a filialei ACT Dâmbovița va fi prezentată echipa de conducere a organizației județene și, totodată, vor fi puse pe tapet principalele direcții de acțiune și dezvoltare la nivel local. Vor veni special pentru acest moment liderul ACT Claudiu Târziu, europarlamentarul Dimitrie Sturza – vicepreședinte ACT și deputatul Robert Alecu – secretarul general al partidului Acțiunea Conservare.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite