Connect with us

ACTUALITATE

Proiect ACV România pentru dotarea Secției de Terapie Intensivă Nou-Născuți de la Târgoviște

Publicat

pe

Asociația Cristi Vasiliu (ACV România), entitate recunoscută pentru implicarea sa în inițiative cu impact în terapie intensivă, a lansat un proiect de dotare și modernizare a Secției de Terapie Intensivă Nou-Născuți a Spitalului Județean de Urgență din Târgoviște în valoare de peste 500.000 de lei, posibil datorită generozității și angajamentului companiilor partenere: Heidelberg Materials România SA, Nimet SRL, Meda SRL și Falkor SRL.

Vor fi achiziționate:
– Un aparat de ventilație neonatal de ultimă generație, esențial pentru susținerea funcției respiratorii a nou-născuților critici.
– Două pompe de muls profesionale și 20 de kituri aferente
– Trei monitoare moderne pentru supravegherea continuă a funcțiilor vitale.
– 10 paturi specializate pentru nou-născuți, pentru un confort și o îngrijire optimă.
– Trei lampi de fototerapie, esențiale în tratamentul icterului neonatal.
– Injectomate
– Pulsoximetre
– Hotă cu flux laminar pentru prepararea sterilă a soluțiilor perfuzabile.

„Proiectul pe care îl lansăm astăzi reprezintă mult mai mult decât simpla achiziție de echipamente medicale; este, în esență, o investiție profundă în viitorul țării noastre, în binele comun și în sănătatea generațiilor viitoare ale României. Fiecare viață de nou-născut salvată nu este doar o victorie individuală, ci o poveste de succes pentru întreaga noastră societate, reprezentând o speranță și o promisiune pentru viitor”, a declarat Delia Vasiliu – președinte ACV România.

Secția de la Spitalul Județean din Târgoviște are 50 de paturi, dintre care 30 în sectorul rooming-in, 10 paturi în sectorul prematuri și 10 paturi în sectorul terapie intensivă nou-născuți. În anul 2022, s-au înregistrat 1.663 de nașteri, din care 156 au fost prematuri și 246 de nou-născuți care au necesitat terapie intensivă. Dintre pacienții de la terapie intensivă, 43 de bebeluși au avut nevoie de ventilare mecanică, iar șase, care aveau malformații cardiace și digestive, au fost transferați către alte secții.

„Micuții grav bolnavi au nevoie de ajutorul nostru imediat, ajutor care implică pregătire profesională, lucru în echipă și dotări de top. De aceea implicarea ACV România este deosebit de importantă. Intervenția medicală la timp, sprijinită de suportul tehnic – echipamentele – fac, la propriu, diferența dintre viață și moarte”, a spus dr. Anca Georgescu – șefa Secției Neonatologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență din Târgoviște.

Vă puteți alătura misiunii ACV România de a asigura un viitor copiilor care se luptă pentru viață în secțiile de terapie intensivă. Fiecare gest, fiecare contribuție aduce un val de speranță acolo unde este cel mai mult nevoie. Detalii găsiți pe site-ul Asociației: www.acvromania.ro.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

BABEL 2026. Timp de nouă zile, Târgoviștea vorbește limba universală a artei

Publicat

pe

Astăzi – 6 iunie 2026, Teatrul „Tony Bulandra” din Târgoviște a deschis cea de-a XIV-a ediție a Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului BABEL, unul dintre cele mai ample și mai dinamice evenimente culturale dedicate artelor performative din România – se precizează într-un comunicat transmis către mass-media.

Între 6 și 14 iunie, Târgoviște devine punctul de întâlnire al unor artiști, creatori și profesioniști ai scenei din 32 de țări, într-un program care depășește granițele unui festival de teatru și transformă întregul oraș într-un spațiu al dialogului și al experienței culturale. Ajuns la cea de-a paisprezecea ediție, BABEL a crescut odată cu publicul său și cu comunitatea care l-a făcut posibil. Astăzi, festivalul este recunoscut drept unul dintre cele mai importante proiecte culturale din România, un loc în care tradițiile artistice se întâlnesc cu formele contemporane de expresie, iar diversitatea devine o resursă de cunoaștere și apropiere.

În acest an, tema care traversează întregul program este TIMPUL. În teatru, timpul nu respectă regulile obișnuite. Se dilată, se comprimă, se întoarce asupra lui însuși. Un spectacol poate cuprinde o viață întreagă, iar o singură replică poate schimba percepția asupra trecutului și viitorului. Artele spectacolului există doar în prezentul întâlnirii dintre artist și spectator, iar tocmai această fragilitate le conferă forța de a rămâne vii în memorie. Pentru noi, timpul nu reprezintă doar tema unei ediții, ci o invitație la reflecție. Într-o lume care pare să alerge permanent, BABEL propune o altă formă de raportare: aceea de a ne opri împreună, de a privi, de a asculta și de a înțelege mai bine ceea ce ne apropie dincolo de diferențe. De altfel, aceasta este și esența festivalului încă de la începuturile sale.

Dacă mitul Turnului Babel vorbește despre imposibilitatea comunicării, BABEL de la Târgoviște demonstrează contrariul: arta poate construi punți acolo unde limbile, istoriile și geografiile par să despartă. Gestul actorului, mișcarea dansatorului, ritmul muzicii și emoția împărtășită devin forme ale unui limbaj comun, accesibil tuturor. Programul din acest an reflectă această deschidere. Companii și artiști din Europa, Asia, Africa și America aduc în fața publicului spectacole de teatru, dans, muzică și performance, fiecare purtând amprenta propriei culturi și a propriului mod de a înțelege lumea.
Publicul va putea participa atât la reprezentații desfășurate în sălile de spectacol, cât și la evenimente în aer liber, parade, concerte, expoziții, proiecții de film, conferințe și ateliere. Orașul însuși devine scenă, iar întâlnirea cu arta depășește limitele convenționale ale spațiului teatral.

O atenție specială este acordată și celor mai tineri spectatori. Secțiunea Baby BABEL propune activități dedicate copiilor și familiilor, încurajând descoperirea timpurie a universului artistic și cultivarea curiozității prin joc și creativitate.

Ediția 2026 aduce la Târgoviște artiști și companii din Polonia, Bulgaria, Italia, Portugalia, China, Coreea de Sud, Japonia, Macedonia de Nord, Grecia, Franța, Luxemburg, Argentina, Turcia, Ucraina, Armenia, Algeria, Tunisia, Kazahstan, Republica Moldova, Anglia, Scoția, India, Germania, Egipt, Serbia, Croația, Slovenia, Muntenegru, Bosnia și Herțegovina, Mexic, Statele Unite ale Americii, Spania și România.

Printre producțiile invitate se regăsesc spectacole precum „The Maids. Materials” (Polonia), „Richard al III-lea” (Macedonia de Nord), „The Tempest” (Polonia), „Ritmul Sacru al Japoniei” (Japonia), „Cyrano Rock” (Turcia), „Antigona” (Kazahstan), „Empty Floor”, „The Border” (Ucraina) sau „Arhitectul și Împăratul Asiriei” (Portugalia).

Invităm publicul din Târgoviște, din țară și de peste hotare să fie parte din această ediție și să descopere, timp de nouă zile, spectacole, idei și întâlniri care ne reamintesc că, dincolo de diferențe, emoția autentică rămâne una dintre cele mai puternice forme de comunicare.

Începând de astăzi, Târgoviștea nu găzduiește doar un festival. Târgoviștea devine BABEL.

Program duminică, 7 iunie

09:00, Parcul Mitropoliei
Grădina lui BaBa
Baby BABEL, 180 min.

10:00, Cinema Independența
Concertul Micilor Dirijori
Liceul de Arte „Bălașa Doamna” Târgoviște, România
Baby BABEL

10:00, Piața „Mihai Viteazul”
Cei șapte corbi
ETHERIUM, România – Japonia
40 min.

11:00, TTBT, Foaier
Întâlnirile BABEL

TTBT, Foaier
One minute headshot
Simion Buia: Sesiune de Instantanee foto

11:00, Piața „Mihai Viteazul”
PRESTIGE VARIETA
Regia: Dadde Visconti
PRESTIGE VARIETA, Italia, 25 min.

13:00, ttbt, Studioul „Hugo Wolf”
Dying as a country
Prezentare workshop TTBT – Institutul Grotowsky, Leader Jaroslaw Fret, Polonia
Workshop

15:00, Parcul Mitropoliei
Grădina lui BaBa
Baby BABEL, 180 min.

16:00, TTBT, Sala Studio „Mihai Dimiu”
The Flowers of evil or the celebration of violence
Regia: Sergio Blanco
1+1=1 THEATER COMPANY, Grecia
80 min., 13+

18:00, TTBT, SALA MARE
Richard al III-lea de William Shakespeare
Regia: Martin Mirchevski
TEATRUL NAȚIONAL BITOLA, Macedonia de Nord
80 min., 16+

18:30, Cinema „Independența”
Parisul văzut pe fugă- vernisaj expoziție de fotografie Tudor Chirilă

Alb – Negru, vernisaj expoziție de fotografie Valentin Codoiu
Una ca luna, vernisaj expoziție de ceramică

20:00, TTBT, Laboratorul de Teatru
The cosmetics of the enemy de Sung Woo Shin
THE NEW HUMANKIND, Coreea de Sud
70 min., 12+

Itinerariu: Centrul Vechi – Piața „Mihai Viteazul”
Paradă muzicală
P-FUNKINGBAND, Italia
45 min.

21:00, Piața „Mihai Viteazul”
The Tempest
BIURO PODROZY THEATER, Polonia
60 min.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Târgovişte. Târgul Meșteșugarilor, conexiune între trecut și prezent prin har și iscusință

Publicat

pe

Târgul Meșteșugarilor, un eveniment al tradițiilor, obiceiurilor străbune, al talentului și harului creator, la care se adaugă elementele simple ale cotidianului aflat într-o continuă prefacere. O conexiune între trecut și prezent, realizată de meșteri iscusiți veniți din mai multe zone ale țării în Parcul Chindia din Târgoviște.

Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, însoțit de vicepreședinții Luciana Cristea și Antonel Jîjîie, de primarul municipiului Târgoviște, Cristian Daniel Stan, de consilieri locali și județeni, a făcut o incursiune prin Târgul Meșteșugarilor, deschis în aceste zile de sărbătoare în Parcul Chindia, a discutat cu creatorii populari, cu inediții artiști care, prin pricepere și talent, au transformat în adevărate opere de artă materia pe care noi, ceilalți, de cele mai multe ori, o ignorăm, negândindu-ne că frumosul se găsește și în lucrurile urâte, în elementele pe care le aruncăm la coșul de gunoi sau în tomberonul cu deșeuri reciclabile. Vezi ce fascinante lucrări de pictură au putut să creeze pe simple coji de ouă artiștii plastici veniți la Târgoviște. Ce forme sublime și calde a căpătat fierul rece. Cum a fost modelat lemnul, emanând viață și simboluri ale nemuririi. Și câte alte minuni au ieșit din mâinile iscusite ale artiștilor populari…

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite