ACTUALITATE
Protest încheiat la Casa de Sănătate Dâmboviţa. Mesajul directorului Cristina Sima

Angajații casei de asigurări de sănătate au încheiat, săptămâna aceasta, greva generală declanșată în data de 2 noiembrie 2023, după ce Camera Deputaţilor a adoptat, marţi – 14 noiembrie, proiectul de lege prin care li se majorează veniturile. La nivelul județului Dâmbovița, au fost deja reluate plățile pentru spitale, servicii medicale și medicamente, întrerupte în 12 noiembrie 2023. De asemenea, s-au redeschis ghișeele de lucru cu publicul – a anunțat Cristina Sima, directorul CAS Dâmbovița.
„Mulțumesc asiguraților CAS Dâmbovița, dar și furnizorilor aflați în relație contractuală cu noi, pentru înțelegerea lor, pentru răbdarea lor, dar și pentru respectarea drepturilor colegilor mei.
Multumesc și mă înclin în fața tuturor partenerilor sociali pentru înțelegere și susținere, mulțumesc în mod special Colegiului Medicilor Dâmbovița, Patronatului Medicilor de Familie Dâmbovița, Asociației Medicilor de Familie Dâmbovița, Colegiului Farmaciștilor Dâmbovița, Colegiului Medicilor Stomatologi Dâmbovița, OAMMR, Patronatului Intreprinderilor Mici și Mijlocii Dâmbovița și CECCAR Filiala Dâmbovița, pentru mesajele de solidaritate. Prin ceea ce ne-ați transmis, ați demonstrat încă o dată că rolul casei de asigurări este unul foarte important în cadrul sistemului de sănătate.

Mulțumesc CNAS pentru eforturile depuse de fiecare dată și în mod special în această perioadă dificilă și, nu în ultimul rând, vă mulțumesc vouă, dragi colegi, pentru profesionalism, solidaritate, perseverență, încredere și înțelepciune. Sunt mandră de voi și sunt convinsă că împreună vom demonstra că ceea ce ați ținut să se recunoască este legitim.
Un sistem nu poate fi cu adevărat performant și eficient fără oameni profesioniști și motivați. Ramânem împreună, pentru că doar împreună suntem valoroși!”, este mesajul transmis de directorul CAS Dâmbovița – Cristina Sima, la finalul grevei generale.
ACTUALITATE
Atenție! Se oprește furnizarea apei în comuna Bilciurești, județul Dâmbovița

Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița informează consumatorii din comuna Bilciurești că, marți – 16 iunie 2026, va întrerupe furnizarea apei între orele 08:00-20:00, pentru igienizarea periodică a rezervorului.
„Se recomanda ca la reluarea furnizarii apei in zona de aprovizionare afectata si pana la emiterea rezultatelor monitorizarii calitatii apei potabile, sa nu se foloseasca apa pentru consumul uman, decat dupa limpezirea si fierberea apei timp de 10 minute.
Rezultatele analizelor de laborator vor fi afisate pe site-ul Companiei de Apa Targoviste Dambovita, la adresa: catd.ro/tag/opriri-finalizate.
Ne cerem scuze pentru disconfortul creat si va asiguram ca echipele noastre depun toate eforturile necesare in vederea finalizarii, in cel mai scurt timp, a lucrarilor de igienizare, pentru a reduce la minimum intervalul orar in care consumatorii sunt afectati de aceasta intrerupere a furnizarii apei potabile”, de precizează într-un comunicat de presă transmis de Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița.
ACTUALITATE
Camera de Comerț Dâmboviţa organizează curs inspector în securitate și sănătate în muncă

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița organizează curs autorizat ANC de inspector în securitate și sănătate în muncă (SSM). Atenție, locurile sunt limitate!
Durata cursului: 80 de ore
Format online și/sau fizic
Taxa de participare: 1.000 de lei
Documente necesare pentru inscriere:
– Copie Carte de Identitate (C.I.);
– Copie Certificat de naștere;
– Copie Certificat de căsătorie (dacă este cazul);
– Copie Diplomă de studii (minimum învățământ liceal, cu sau fără diplomă de bacalaureat).
Formular de înscriere: https://forms.gle/jzEfVGQwFGeuiM9KA
Persoană de contact: Alina Briceag
Telefon: 0245.210.318
E-mail: alina.briceag@cciadb.ro
ACTUALITATEacum o săptămânăProgram integral Zilele județului Dâmbovița, 4-7 iunie 2026
ACTUALITATEacum o săptămânăTârgoviște. A fost redeschis ștrandul de la Complexul de Natație. Program și tarife aici!
ACTUALITATEacum 2 zileAdministratorii a șapte firme aduși la audieri în Dâmbovița, într-un dosar de evaziune fiscală
ACTUALITATEacum 6 zileSecția Recuperare de la Spitalul Județean din Târgoviște a fost inaugurată în prezența fostului ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete
Dâmboviţaacum o săptămânăTrei răniți într-un accident rutier în comuna Răzvad, județul Dâmbovița
Argeșacum 7 zileTânără de 19 ani, agresată sexual pe stradă, ziua, într-un loc public
Dâmboviţaacum o săptămânăTitu. Accident pe strada Gării. Doi copii au ajuns la spital
ACTUALITATEacum 5 zileA început BABEL. Festivalul Internațional al Artelor Spectacolului de la Târgoviște a ajuns la cea de-a 14-ediție























