Connect with us

ACTUALITATE

Comunicat Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România, Filiala „I.H. Rădulescu” Dâmbovița

Publicat

pe

Vineri – 26 ianuarie 2024, la Biblioteca Județeană „Ion Heliade-Rădulescu” din Târgoviște au avut loc lucrările adunării generale de alegeri a Filialei „Ion Heliade-Rădulescu” Dâmbovița a Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România – UZPR.

Cu respectarea prevederilor legale în vigoare și ca urmare a votului exprimat de membrii filialei, prezenți la lucrările adunării, a fost ales noul său comitet director pentru a-și exercita mandatul în perioada 2024-2028 în următoarea componență: George Coandă, președinte-coordonator; vicepreședinți: Mihai Stan, Andrei Vasiliu; secretar general: Valerică Nițu; președintele comisiei de etică: Gheorghe Șerban; directori de departamente: juridic – Ivan Vasile Ivanoff; relații sociale și cultice – Ionuț Adrian Ghibanu; creație jurnalistică – Florenț Mocanu; audiovizual online – Marius Badea; presă specializată – Ion Obăgilă; pregătire profesională – Tomiță Ciulei; științific-cultural – Agnes Terezia Erich; relații cu instituții culturale și academice – Gheorghe Petre Bârlea; promovare imagine – Mircea Niță; comunicare/ PR, purtător de cuvânt – Constantin Voicu; economic/ logistic – George D. Piteș.

De asemenea, pentru contribuțiile sale la bunul mers al filialei și în semn de respect față de vârsta înaintată a fost ales Senior mentor domnul Victor Petrescu.

Tot cu acest prilej, a avut loc și Gala premiilor presei. Cu aceste premii au fost onorați: Premiul Opera Omnia: Mihai Stan; Premiul Bene Merenti: Victor Petrescu; Premiul de autoritate „Ion Ghica” pentru carte de memorialistică/ biografică: Ivan-Vasile Ivanoff; Premiul de autoritate „Alexandru Stark” pentru carte de publicistică: Chiru Cătălin Cristea; Florenț Mocanu; Petre Gheorghe Bârlea; Premiul de autoritate „Gheorghe Tomozei” pentru pregătirea profesională a tinerei generații: Tomiță Ciulei; Premiul de autoritate „Ion Heliade-Rădulescu” pentru prestigiu, rezistență și continuitate în peisajul mass-media românești: „Jurnal de Dâmbovița”, „Eroica”, „Incomod”, „Impact”, Columna TV; Premiul de autoritate „Antim Ivireanul” pentru operă de publicistică religioasă: Arhiepiscopiei Târgoviștei; Premiul de autoritate „Ion Alexandru Brătescu-Voinești” pentru dedicare actului de presă creator: Valerică Nițu, Luminița Gogioiu-Pântea, Marius Badea, Agnes Terezia Erich, Cornel Mărculescu; Teodor Vasiliu; Premiul de autoritate „Radu Urziceanu” pentru carte de istorie a sportului/ publicistică: Gabriel Degeratu; Premiul de recunoștință „Ion Vasiliu” pentru o viață dăruită presei: Mircea Niță, Constantin Năstase, Gabriela Stan, Alexandru Gegiu, Gheorghe Safta, Mircea Alexandru Cotârță.

Departamentul de comunicare al Filialei „Ion Heliade-Rădulescu” Dâmbovița

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Gala de excelență a județului Dâmbovița, un eveniment despre oameni care dau valoare comunității

Publicat

pe

Gala de excelență, moment reprezentativ din suita de manifestări dedicate „Zilelor Județului Dâmbovița”, a avut anul acesta, la cea de-a V-a ediție, un format aparte. Evenimentul s-a consumat la Muzeul de Istorie al județului Dâmbovița, mai restrâns, mai concentrat. S-au acordat 8 premii unor dâmbovițeni care au performant în medicină, sport și cultură. Distincțiile au fost înmânate de președintele Corneliu Ștefan.

A spus șeful administrației publice județene că această seară a excelenței este despre dâmbovițenii care transformă munca în performanță și performanța în sursă de inspirație pentru ceilalți semeni. Exelența, a mai precizat Corneliu Ștefan, nu ține de noroc, ci de disciplină, caracter și perseverență.

„Fiecare premiu acordat la această gală reprezintă în realitate sute de ore de muncă nevăzută. În spatele fiecărui rezultat remarcabil se află sacrificii, emoții, eforturi, momente pe care nimeni nu le-a aplaudat”.

A vorbit președintele Consiliului Județean Dâmbovița despre tinerii excepționali, despre profesorii dedicați, despre medicii care salvează vieți, despre olimpicii care ne fac mândri, sportivii care duc numele județului nostru mai departe, despre artiștii care ne reprezintă prin oameni, prin ceea ce fac zi de zi și dau valoare comunității dâmbovițene. Forța unui județ stă în oamenii săi, a mărturisit Corneliu Ștefan.

A mai amintit președintele CJD de proiectele materializate și cele aflate în curs de derulare în Dâmbovița. Investiții cum nu s-au mai realizat în ultimele decenii pe teritoriul acestui județ și care vor contribui la dezvoltarea socio-economică a tuturor comunităților locale.

„Modernizăm și extindem Unitatea de Primiri Urgențe de la Spitalul Județean, reabilităm și modernizăm Serviciul Public de Ambulanță Dâmbovița, la Târgoviște și Moreni. Modernizăm Secția de Tratamente Recuperatorii, construim Centrul de Îngrijiri Paliative de la Gura Ocniței. De asemenea, digitalizăm activitatea spitalului nostru. Totodată, am depus proiectul privind construirea unui Spital de Pediatrie în municipiul Târgoviște, proiect esențial pentru pentru viitorul sistemului medical din județul Dâmbovița. În ceea ce privește infrastructura rutieră, se lucrează la prima centura ocolitoare realizată de la zero în ultimii 35 de ani. Este vorba de centura ocolitoare a orașul Găești”, a punctat Corneliu Ștefan.

A mai trecut în revistă președintele Consiliului Județean Dâmbovița celelalte obiective de infrastructură rutieră: șoseaua de centură a orașelor Pucioasa și Fieni, primul drum expres la patru benzi construit în Dâmbovița, Bâldana – Târgoviște – Pucioasa – Sinaia, inelul doi de centură al municipiului Târgoviște, centura municipiului Moreni și centura ocolitoare a orașului Titu.

Sunt modernizate în această perioadă peste 60 de km de drumuri județene, care străbat mai multe localități din Dâmbovița.

S-au realizat dotări la școli, grădinițe, biblioteci. Dezvoltarea Stațiunii turistice de interes național Padina -Peștera este un alt obiectiv deosebit de important pe care conducerea CJD vrea să îl ducă la bun sfârșit.

A urmat la cuvânt vicarul eparhial preot Ionuț Ghibanu, care a citit celor de față mesajul Înalt Prea Sfinției Sale Nifon, Arhiepiscopul și Mitropolitul Târgoviștei, cu ocazia celebrării a 514 ani de atestare documentară a județului Dâmbovița.

Primarul municipiului Târgoviște, Cristian Daniel Stan, a spus că avem ce celebra în județul Dâmbovița. Avem istorie, avem prezent, avem viitor, avem oameni care ne fac mândri că suntem dâmbovițeni. A vorbit edilul Târgoviștei despre substanța acestui județ, despre istoria acestor meleaguri și obiectivele care adăpostesc aceste elemente ale trecutului nostru, mărturii ale statorniciei și trăiniciei.

„Activitatea Consiliului Județean Dâmbovița nu este numai despre trecut, este și despre prezent și despre viitor în același timp. Investițiile de aproape 3 miliarde de euro realizate în județul Dâmbovița sunt o carte de vizită importantă, care arată implicarea și performanța administrativă a Consiliului Județean Dâmbovița și, mai ales, faptul că se pune în centrul preocupărilor omul și îmbunătățirea condițiilor de viață pentru comunitățile noastre”, a transmis Cristian Daniel Stan – primarul municipiului Târgoviște.

La cea de-a V-a ediție a Galei de Excelență a județului Dâmbovița au fost premiați:

  • Medicul Ovidiu Țoni – pentru profesionalismul și dedicarea puse în slujba sănătății.
  • Solista Maria Cârneci – una dintre cele mai îndrăgite interprete de muzică populară din România.
  • Victor Mihalache – actor apreciat și promotor al culturii și artei teatrale.
  • Matilda Victoria Zmărăndescu – campioană europeană la Jiu-Jitsu, exemplu de perseverență și performanță
  • Regizorul Dan Țopa – pentru contribuția valoroasă adusă promovării culturii.
  • Vasile Lupașc – scriitor, actor și campion mondial la arte marțiale, un model pentru comunitatea noastră.
  • Elina Velica – soprană de excepție și ambasador al valorilor muzicii lirice.
  • Cătălin Sprînceană – pentru contribuția la dezvoltarea sportului românesc.

„Felicitări tuturor pentru realizările deosebite și pentru contribuția adusă la promovarea județului Dâmbovița și a României! Excelența merită recunoscută, apreciată și celebrată”, a fost mesajul transmis de Corneliu Ștefan – președintele Consiliului Județean Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

De la cercetare la piața sustenabilă! Eveniment organizat de Camera de Comerț Dâmboviţa și Universitatea Valahia

Publicat

pe

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița organizează, mâine – 5 iunie 2026, de Ziua Mondială a Mediului, în parteneriat cu Universitatea „Valahia” din Târgoviște, o masă rotundă care va aduce în prim-plan rolul cercetării aplicate, al inovației și al responsabilității comune în identificarea și dezvoltarea unor soluții sustenabile pentru protejarea mediului și valorificarea responsabilă a resurselor naturale.

„Într-un context în care sustenabilitatea devine o prioritate pentru companii, instituții și comunități, ne propunem să creăm un cadru de discuție constructiv privind modul în care rezultatele cercetării pot fi transferate către economie, transformate în inițiative concrete și integrate în practici durabile”, se precizează într-un comunicat de presă transmis către mass-media.

Speaker: Bogddn Manole – cofondator al companiei Envi Tax Consulting și președinte al Asociației „Împreună pentru un viitor verde”, un antreprenor implicat în proiecte cu impact în zona sustenabilității, educației ecologice și responsabilității față de mediu.

Evenimentul se va desfășura între orele 12:00 și 14:00, la Centrul de Cercetare și Expertizarea Resurselor Naturale și Mediului din cadrul Universității Valahia din Târgoviște, Aleea Sinaia, Nr. 13.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite