Dâmboviţa
Deputat Radu Popa: Alegerile europarlamentare trebuie să oprească ofensiva partidelor suveraniste

Deputatul Radu Popa, vicepreședinte al PSD Dâmbovița, a spus, în cadrul unei conferințe de presă, că este necesar, în acest an încărcat de tensiuni și cu o ofensivă a curentelor suveraniste, ca cetățenii să fie informați, sfătuiți cu prezentarea unor argumente valide, de ce trebuie să iasă în număr mare la vot.
Consideră Radu Popa că trebuie musai contrabalansată ascensiunea partidelor suveraniste, care pot pune în pericol unitatea și echilibrul Uniunii Europene. A mai vorbitt deputatul social-democrat despre importanța și avantajul faptului că suntem țară membră a Uniunii Europene. România a reușit să atragă 10 miliarde de euro în investiții directe în economia națională. Fondurile europene înseamnă dezvoltare, locuri de muncă bine plătite, nivel de trai ridicat.
„Trebuie să înțeleagă toată lumea că acești bani europeni, miliardele acestea, rămân în România prin efectul finanțărilor directe care sunt simțite în cifrele prezentate de Institutul Național de Statistică, în economia românească. Pentru o analiză deplină, raportată doar la alocările de fonduri europene pe care le avem la dispoziție până în 2029, efectul asupra creșterii economice este de 1,2 puncte procentuale pe an. Paradigma de dezvoltare va fi axată pe formare brută de capital fix, atât în zona privată cât și în zona publică. Mai pe românește, trebuie să creștem întreprinderile mici producătoare de bunuri și servicii, pentru a fi păstrate locurile de muncă”, a precizat Radu Popa, știindu-se că una dintre problemele majore cu care se confruntă economia românească este tocmai lipsa forței de muncă.
Prin urmare, pentru binele României, pentru bunăstarea cetățenilor trebuie privite serios alegerile europarlamentare și sprijiniți, prin vot, cei care merită cu adevărat să ajungă la Bruxelles pentru a ne reprezentam interesele și pentru a consolida construcția democratică europeană.
„Punem în mișcare economia cu miliardele de euro pe care UE le acordă României. Tocmai din această cauză va trebui să ne uităm cu alți ochi la alegerile europarlamentare”, a adăugat Radu Popa.
ACTUALITATE
Nuclearelectrica și Universitatea Valahia înființează programul de masterat „Tehnologii avansate pentru industria nucleară”

Nuclearelectrica și Universitatea Valahia din Târgoviște au înființat, în cadrul domeniului de studii universitare de masterat inginerie energetică, programul de masterat „Tehnologii avansate pentru industria nucleară”, care va fi disponibil începând cu anul universitar 2026‑2027.
„Programul de masterat are 120 de credite transferabile și va fi cu predare în limba engleză. Obiectivul înființării acestui program de masterat este valorificarea oportunității de dezvoltare a specialiștilor în tehnologii nucleare avansate pentru industria nucleară, reactoare modulare mici, practic implementarea concretă a unei oportunități educaționale, care să conducă la formarea generației de specialiști în tehnologii avansate, capabilă să susțină, prin specializare aplicată, pe termen mediu și lung, implementarea și operarea acestor tehnologii.
Dezvoltarea proiectului reactoarelor modulare mici de la Doicești creează cadrul pentru formarea de noi specialiști în energetică nucleară la nivel național, permițând, astfel, poziționarea avantajoasă a României, într-un domeniu de interes major la nivel european și internațional – atingerea de economii de scală în utilizarea tehnologiilor nucleare avansate cu scop comercial”, se precizează într-un comunicat de presă transmis către mass-media.
ACTUALITATE
Publicul are acces la competiția de descarcerare și prim-ajutor calificat organizată la Târgoviște

Săptămâna viitoare, în perioada 21–23 aprilie 2026, se va organiza la Târgoviște, la Dâmbovița Mall, faza zonală a Competiției Naționale de Descarcerare și de Acordare a Primului Ajutor Calificat, în organizarea ISU Dâmbovița.
Evenimentul reunește loturi reprezentative ale inspectoratelor pentru situații de urgență din mai multe județe și vizează evaluarea și perfecționarea deprinderilor specifice intervenției în cazul accidentelor rutiere, precum și consolidarea capacității de acordare a primului ajutor calificat. Practic, se urmărește dezvoltarea și menținerea unui nivel ridicat de pregătire profesională a echipajelor operative, prin parcurgerea unor probe practice care simulează situații cât mai apropiate de realitatea din teren – se precizează într-un comunicat de presă transmis de ISU Dâmboviţa.
„Desfășurarea acestei etape zonale în județul Dâmbovița evidențiază importanța pregătirii continue a salvatorilor și promovarea misiunilor specifice din domeniul gestionării situațiilor de urgență.
Sub umbrela Human First Program, Renault este partener al acestui concurs, susținând formarea pompierilor pentru intervenții rapide și eficiente în situațiile care impun descarcerarea, ca parte a angajamentului global al Renault de a reduce numărul și gravitatea accidentelor rutiere și de a îmbunătăți siguranța tuturor participanților la trafic.
Cu pompierii, Renault are un parteneriat la nivel global, dar și în România – parteneri ai Inspectoratului General pentru Situații de Urgență din 2016 pentru Concursul Național de Descarcerare și, din acest an, susținători și ai unor etape județene. În cadrul etapei zonale din Dâmbovița, Renault pune la dispoziție 16 vehicule necesare pentru desfășurarea probelor din concurs.
Siguranța rutieră nu este legată doar de dotările mașinilor și de șoferii ce participă la trafic, ci și de modul în care salvatorii știu să intervină pe vehiculele care sunt din ce în ce mai complexe, exersând diferite tipuri de intervenții mai ales pe modele de nouă generație care prezintă particularități ce țin de tehnologie, tipuri de motorizări, materiale și caroserii”, precizează ISU Dâmboviţa.
Programul competiției deschis publicului este următorul:
Miercuri, 22 aprilie 2026
– 09:00–09:30 – festivitatea de deschidere
– 09:30–16:00 – probe de concurs
Joi, 23 aprilie 2026
– 08:00–14:00 – probe de concurs
– 14:00–15:00 – festivitatea de premiere
ACTUALITATEacum o săptămânăDoliu la ISU Dâmboviţa. S-a stins din viață Lt. col. Ionuț Mihai Muscăloiu. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Dâmboviţaacum 7 zileA murit un mare DASCĂL al școlilor din nordul județului Dâmbovița
ACTUALITATEacum o săptămânăTârgovișteanul Dan Neculăescu, propus ambasador al României în Statele Unite ale Americii!
ACTUALITATEacum 6 zileHotel Peștera Wellness & Spa, în topurile naționale ale calității și profesionalismului
ADMINISTRAŢIEacum 7 zileGata cu semaforul! S-a redeschis circulația pe podul de la Pucioasa, de pe DN71, Târgoviște – Sinaia
ACTUALITATEacum 7 zileSacrificiul din spatele performanței: Drumul spre podiumul național la Geografie
Dâmboviţaacum 7 zileAntrenorul Ilie Poenaru și-a încheiat contractul cu Chindia după înfrângerea din meciul cu FC Bihor
ACTUALITATEacum o săptămânăPolițist din Titu, eroul zilei de 9 aprilie 2026. A salvat o bătrână din locuința cuprinsă de foc























