Connect with us

ADMINISTRAŢIE

Dâmbovița: Au pornit lucrările pe două loturi din megaproiectul „Dezvoltarea infrastructurii de transport județean”

Publicat

pe

Una dintre promisiunile administrației județene conduse de președintele Corneliu Ștefan a fost aceea de a reabilita și moderniza infrastructura rutieră a județului Dâmbovița. Așa că a fost gândit, elaborat și pus, iată, în practică megaproiectul „Dezvoltarea infrastructurii de transport județean, prin modernizarea DJ 712 (Pucioasa – Brănești – Vulcana-Pandele – Șotânga – Târgoviște), DJ 720C (Gura Ocniței – Ocnița) și DJ 720 A (Gura Ocniței – Adânca – Bucșani – Mărcești – Finta – Postârnacu – DN 1A)”.

Astăzi – 15 aprilie 2024, în prezența președintelui CJ – Corneliu Ștefan, a vicepreședinților Luciana Cristea și Antonel Jîjîie, a secretarului general Dan Popa, a primarului municipiului Târgoviște – Cristian Daniel Stan, a edililor localitățile străbătute de respectivele drumuri și, bineînțeles, a reprezentanților firmelor constructoare, s-au deschis șantierelor pe Lotul 1, DJ 712 Târgoviște – Șotânga – Vulcana Pandele – Brănești – Pucioasa, și Lotul 2, Gura Ocniței – Ocnița.

Evenimentul de demarare a lucrărilor, la care au fost concentrate forțe umane și utilaje performante care și-au intrat deja în pâine, s-a consumat la ieșirea din municipiul Târgoviște spre Teiș, pe DJ 712. Drumul, așa după cum a precizat președintele Corneliu Ștefan, are o lungime de 15,7 km. Este primul din cele trei loturi pentru care județul Dâmbovița a primit cea mai mare sumă acordată vreodată unui proiect din Regiunea Sud-Muntenia, respectiv 64.200.000 de euro, prin care vor fi modernizați 60 de km de drumuri județene.

„Lucrările de modernizare pe Lotului 1, cu o valoare de 101.602.363,47 lei, TVA inclus, au început din Târgoviște, zona Halta Teiș, vor continua în comunele Șotânga și Vulcana-Pandele și se vor încheia odată cu reabilitarea podului peste râul Ialomița, de la granița dintre Brănești și Pucioasa”, a spus președintele CJD.

Pe lângă reabilitarea și modernizarea căii de rulare, prin turnarea a două straturi de asfalt, mai sunt prevăzute a se executa 26.000 mp de trotuare, 18 km șanțuri betonate, 1,5 km de rigole, 8,7 km de rigole carosabile acoperite, 584 metri liniari de poduri și podețe, 1,2 km parapet direcțional de tip semigreu.

Reclama

În zona Șotânga va fi demolat un pod vechi și construit un altul, modern, care să imprime siguranță în traficul rutier. Tot în Șotânga va fi realizat o cale de traversare peste pârâul Vulcana. În comuna Brănești, va intra în lucrări de reabilitare podul peste râul Ialomița, obiectiv care asigură conexiunea cu DN 71 și cu orașul Pucioasa. Vor mai fi amenajate pe acest traseu 36 de stații de autobuz.

Urmărirea oprire a conducerii Consiliului Județean Dâmbovița a fost la Adânca, de unde pornesc lucrările celui de-al doilea lot, ce vizează reabilitarea și modernizarea DJ 720A, Adânca – Gura Ocniței și DJ 720C, Gura Ocniței – Ocnița. A precizat președintele Corneliu Ștefan că este vorba de 15,1 km de drum. Valoarea investiției este de 90 de milioane de lei. Și aici, la Adânca, utilajele erau pregătite pentru a demara lucrările.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ADMINISTRAŢIE

Primăria Târgoviște reabilitează sala de sport de la Școala „Smaranda Gheorghiu”. VIDEO

Publicat

pe

Primăria Târgoviște derulează în această perioadă lucrări de reabilitare a sălii de sport de la Școala Gimnazială „Smaranda Gheorghiu”, situată în Micro 11, aproape de ieșirea din municipiu. Investiția va fi finalizată până la începutul anului școlar – a anunțat edilul Daniel Cristian Stan.

„În ultimii doi ani, am realizat un adevărat tur de forță pentru reabilitarea infrastructurii școlare, iar obiectivul nostru este clar: în următorii trei-patru ani, toate unitățile de învățământ din municipiul Târgoviște vor funcționa la standarde europene”, a precizat primarul Daniel Cristian Stan.

VIDEO

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ADMINISTRAŢIE

Pucioasa își pune în valoare istoria. Înființează Muzeul Băilor Pucioasa. VIDEO

Publicat

pe

Primarul orașului Pucioasa, Constantin Ana, a anunțat, în cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local, că intenționează să înființeze Muzeul Băilor Pucioasa, pe structura fostei școli din Șerbănești, scoasă de foarte mulți ani din circuitul educațional. A explicat edilul că studiile necesare au fost deja elaborate și, în perioada următoare, va fi depusă cererea de finanțare.

„Proiectul acesta are șanse imense să fie finanțat. Vom consolida și reabilita integral clădirea, urmând ca, în viitorul apropiat, să reușim, prin efort propriu sau prin fortul locuitorilor orașului sau al unor sponsori, să dotăm muzeul cu ceea ce ne reprezintă din punct de vedere al istoriei orașului Pucioasa.

Consider că, pentru a nu uita cine suntem și de unde am plecat, trebuie neapărat să tratăm cu seriozitate maximă toată istoria balneo a orașului Pucioasa, dar și istoria textilă și istoria prelucrării lemnului, de ce nu, și ce om mai găsi noi că ne reprezintă. O să facem un muzeu care să fie o imagine corectă a ceea ce înseamnă orașul Pucioasa”, a precizat primarul Constantin Ana.

VIDEO

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Reclama
Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite