ACTUALITATE
Peste 1.000 de credincioși au venit să ia „apă vie” de la Mănăstirea Nucet, de Izvorul Tămăduirii

Sărbătoarea „Izvorul Tămăduirii” își are rădăcinile într-o minune săvârșită cu peste 1.500 de ani în urmă. În acele vremuri de frământări, în Bizanț, aproape de Constantinopole, actualul Istanbul, un orb adus aici de împăratul Leon, înainte de a fi întronat, și-a recăpătat vederea după ce s-a spălat pe față cu apa rece de la un izvor din apropiere. Leon a venit aici îndemnat de glasul ceresc al Maicii Domnului. Drept mulțumire pentru minunile înfăptuite, împăratul a construit aici o biserică. De atunci încoace, la o săptămână după Învierea Domnului, credincioșii creștin-ortodocși sărbătoresc cu pioșenie și încredere „Izvorului Tămăduirii”, zi când merg în număr mare pentru a participa la Sfânta Liturghie și pentru a lua Aghiazma Mică, apa binefăcătoarea, care, conform tradiției, te ferește de boală și de răutățile lumii.

La Sfânta Mănăstire Nucet, care poartă și hramul „Izvorul Tămăduirii”, în fiecare an, vin mii de credincioși pentru a fi binecuvântați de Maica Domnului și pentru a pleca acasă cu apa sfințită de la Fântâna de Leac aflată în pădurea din imediata apropiere a lăcașului de închinăciune. Și astăzi a fost puzderie de lume, dar parcă mai puținei ca altădată. În curtea mănăstirii, nu a mai fost așa de multă înghesuială, nici pe aleea din pădure, spre fântână, unde, de obicei, se așezau oamenii pentru a lua mai iute aghiazmă, după ce ÎPS Nifon, arhiepiscopul și mitropolitul Târgoviștei, săvârșea slujba de sfințire a apei.
Tot astăzi, la Nucet, se sărbătorește și ziua comunei, prilej cu care autoritățile locale au organizat în inima comunei un târg tradițional, la care vin, de la an la an, tot mai mulți comercianți și meșteri din întreaga țară, iar pe scena special amenajată au evoluat soliști și grupuri îndrăgite ale folclorului și muzicii ușoare românești.
Nu s-a dat drumul la petrecere până, ce la biserica mănăstirii, IPS Nifon nu a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți. Alături de primarul Luisa Bărboiu și de cele câteva sute de credincioși care au gustat cu sufletul și cu ochii momentul religios profund, s-au mai aflat președintele Consiliului Județean Dâmbovița – Corneliu Ștefan, prefectul Claudia Gilia, parlamentarii Titus Corlățean și Radu Popa, rectorul Universității Valahia din Târgoviște – Ioan Corneliu Sălișteanu, inspectorul școlar general – Adriana Tudose, primari și alți reprezentanți ai administrației publice locale și județene.

După consumarea slujbei religioase, s-a pornit în procesiune spre fântâna de leac din pădure unde, după sfințirea aghiazmei, credincioșii, parcă mai liniștiți ca niciodată, au așteptat să își umple sticlele cu apa sfințită pe care, conform tradiției, pentru a alunga bolile și răul, trebuie băută în fiecare dimineață, pe nemâncate, pe parcursul întregului an.
După consumarea acestui moment, înalții oaspeții au purces la o agapă creștinească organizată în odăile mănăstirii, iar mulțimea de credincioși s-a revărsat în incinta târgului din curtea școlii, unde, fiecare după posibilități, s-a înfruptat cu mici, bere și alte delicatese culinare etalate de precupeții veniți la Nucet.
Așa cum este obiceiul, înainte de începerea spectacolului mare, când pe scenă urcă artiștii consacrați, primarul comunei Nucet, Luisa Bărboiu, și președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, au adresat celor de față mesaje de felicitare, de noroc și viață bună.

Pentru publicul de toate vârstele de la Nucet, sub acompaniamentul Orchestrei de Muzică Populară „Chindia” condusă de dirijorul Ionuț Dumitrescu, au evoluat: Steliana Sima, Mariana Ionescu Căpitănescu, Loredana Dobrescu, Cristina Dan, Yuriy și Arsenie Tsiple. Pentru publicul tânăr dar și pentru nostalgici și doritorii de muzică ușoară, pe scena de la Nucet a susținut un recital formația Direcția 5.
De apreciat faptul că astăzi IPS Nifon, arhiepiscopul și mitropolitul Târgoviștei, și politicienii sosiți la Nucet de Izvorul Tămăduirii nu au uitat de iubitorul de neam și țară, de omul cu har de conducător, stâlp important al social-democrației din Dâmbovița și România, fiu al satului, deputatul Ion Stan. Marele patriot, ctitor al Mănăstirii Nucet, își odihnește somnul de veci la umbra falnicului așezământ monahal. Oaspeții s-au oprit la mormântul lui Ion Stan, au rostit o rugăciune și au păstrat un moment de reculegere.



ACTUALITATE
Urs la plimbare prin centrul satului Siliștea (Dâmbovița). VIDEO

Un urs a fost filmat în această seară pe strada principală din satul Siliștea (comuna Raciu), județul Dâmbovița, chiar în zona de centru. Respectivul video ne-a fost pus la dispoziție de un cititor al publicației noastre.
Reamintim că astfel de episoade au fost frecvente în ultimele zile în județul Dâmbovița, urșii plimbându-se prin satele Burduca, Cobia, Vulcana Băi, Cucuteni, ba chiar și prin orașul Pucioasa.
VIDEO
UPDATE
Între timp, localnicii au fost avertizați cu privire la prezența ursului în sat pribtr-un mesaj RoAlert.

ACTUALITATE
Detalii importante privind „Noaptea Muzeelor 2026” în judeţul Dâmboviţa

Consiliul Județean Dâmbovița și Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște organizează și anul acesta „Noaptea Muzeelor” – unul dintre cele mai așteptate evenimente culturale ale anului. Astfel, publicul este invitat, sâmbătă – 23 mai 2026, în intervalul orar 18:00 – 24:00, să efectueze o plimbare nocturnă prin istoria și arta judeţului Dâmboviţa.
Vor putea fi vizitate gratuit expoziţiile permanente ale următoarelor muzee:
- Muzeul Tradițiilor Militare Dâmbovițene – Școala de Cavalerie
- Ansamblul Monumental „Curtea Domnească”. Din motive de siguranță pentru public, accesul în Turnul Chindiei va fi permis doar până la ora 20:30.
- Muzeul Tiparului şi al Cărţii Vechi Românești
- Muzeul de Artă
- Muzeul de Istorie
- Muzeul Evoluției Omului şi Tehnologiei în Paleolitic
- Casa-Atelier „Gheorghe Petraşcu”
- Muzeul „Vasile Blendea”
- Muzeul „Casa Romanţei”
- Muzeul Scriitorilor Dâmbovițeni
- Ansamblul Brâncovenesc de la Potlogi
În intervalul orar 18:00 – 22:00, vor putea fi vizitate, tot gratuit, următoarele muzee:
- Casa-Atelier „Gabriel Popescu” din comuna Vulcana-Pandele
- Casa Memorială „Ion Luca Caragiale”
- Muzeul de Etnografie Pucioasa
- Muzeul Etnografic „Dumitru Ulieru” Pietroşiţa
„În atmosfera specială a evenimentului cultural „Noaptea Muzeelor”, începând cu ora 20:00, Corul Vivo din Târgoviște va oferi publicului un moment artistic plin de sensibilitate, emoție și rafinament muzical. Prin repertoriul ales cu grijă – prelucrări folclorice românești și internaționale, dar și piese din literatura corală clasică, corul va transforma spațiul istoric al Curții Domnești într-un loc al armoniei și al trăirilor autentice. Corul este format atât din muzicieni, cât și din amatori, oameni cu profesii care nu au legătură cu muzica, dar iubitori de frumos și sensibilitate. Conducerea muzicală este asigurată cu profesionalism de dirijorul prof. Bogdan Matei”, se precizează într-un comunicat de presă transmis de Consiliul Județean Dâmboviţa.
ACTUALITATEacum o săptămânăEveniment de excepție la Târgoviște. Se deschide centrul comercial „Galeriile Iris”
Dâmboviţaacum o săptămânăI s-a făcut rău la volan. S-a întâmplat pe DN72A, în Voinești
ACTUALITATEacum o săptămână„Visuri la cheie” poposește în Poiana. Urmăriți povestea fraților rămași singuri pe lume! VIDEO
Prahovaacum 6 zileDoi adulți și un copil de 6 ani s-au răsturnat cu ATV-ul. Un bărbat a decedat
ACTUALITATEacum o săptămână8 mai 2026. Bursa locurilor de muncă, în municipiul Târgoviște
Dâmboviţaacum o săptămânăTânăr din Găești s-a spânzurat în pădurea de la Arsuri
ACTUALITATEacum 6 zileVIDEO. Georgian Alexandru Dinu, multiplu campion național pe care România l-a ignorat!
Dâmboviţaacum o săptămânăPercheziții în Răzvad, Gura Ocniței, Dragomirești și Târgoviște la persoane implicate în camătă, șantaj și proxenetism























