ACTUALITATE
„De la oameni pentru oameni”, eveniment comunitar organizat în Pucioasa

Pe Bulevardul Garii din Pucioasa, județul Dâmbovița, a fost organizată, cu ocazia zilei de 1 iunie, a treia ediție a evenimentului comunitar „De la oameni pentru oameni” (inițiator Silviu Marcu), o acțiune care crește frumos și atrage de la an la an tot mai mulți participanți
Costurile s-au ridicat la aproximativ 1.700 de euro, bani donați de oameni cu business-uri mici, dar cu suflet mare. Fiecare a contribuit cum a putut. Unele persoane au donat bani, altele materiale pentru activități sau infrastructură.

„Mulțumim Pensiunea Marina pentru că ne-ați lăsat să scoatem absolut toate mesele și scaunele din restaurant pe bulevard!
La evenimentul organizat de noi, toate activitățile au fost și vor fi gratuite.
Caruselul nu a făcut parte din evenimentul nostru și ne delimităm de această abordare, axată pe profit.

Multumim din suflet persoanelor din comunitate care au sprijinit evenimentul în mod dezinteresat, din drag pentru comunitate și din energia de a contribui:
➡️ Voluntarii minunați de la Colegiul Național Nicolae Titulescu: Maria Diaconu, Matei Popescu, Silvia Grosu, Stefania Sandu, Anna Cojocaru, Matei Casandrescu, Alina Banu, Mihnea Milea, Mihalcea Stefan, Valentina Grigore, Ioana Buzea
➡️ SC Ralex (Razvan Chelu).
➡️ Constantin Ana (primarul orașului Pucioasa)
➡️ Nita Codrut (cabinet veterinar Pucioasa)
➡️ Căpățână Albert (SC Raiman Auto)
➡️ Augustin Matei (SC Augustin Watch)
➡️ Ciprian Oprea
➡️ Radu Teodoroiu (SC Fox Fire Protection)
➡️ Bogdan Lupoiu (Autoservire „Ca la mama”)
➡️ Iosif Cafe (Olga’s Cafe)
➡️ Restaurant „La taverna” Pucioasa
➡️ Ionut Pitigoi (SC Picameronii)
➡️ Black Coffee Pucioasa (Jean)
➡️ Floraria Iris Pucioasa
➡️ Sorini Com SRL
➡️ Libraria din centrul Pucioasei (Betty)
➡️ Monica Iacob
➡️ Iosif Bogdan (SC Dbsolar)
➡️ Alina Jeculescu (Asigurari Pucioasa)
➡️ Miruna Tirca
➡️ Pensiunea Marina
➡️ SC Cosmoceramica (Buciumeni) – mulțumim pentru plăcile de rigips pe care s-a pictat!
➡️ Câmpean Gheorghe (Lecții de chitară Pucioasa)
➡️ Constantin Ianeț
➡️ Mădălin Anca (mulțumim pentru fotografii!)
➡️ Andrada Stan (multumim pentru afiș!)
➡️ Micii Arabi (mulțumim pentru concert!)
➡️ Irina Bocearov (mulțumim pentru atelierul de cărți Usborne!)
➡️ Bianca Ionescu (mulțumim pentru face painting!)
➡️ Emi Ionescu și Andreea Moisescu (mulțumim pentru atelierele de drumming și dream catcher)
➡️ Carlos Daniel (mulțumim pentrul concertul de handpan!)
➡️ Bianca Milea și Gavrilă Iasmina (mulțumim pentru baloane!)
Vă mulțumim frumos pentru toată încrederea acordată și pentru susținere! Ne vedem la următoarele evenimente!”, se precizează într-un comunicat transmis către mass-media.


ACTUALITATE
UPDATE: 20.000 de abonați Electrica, afectați de incendiul de la punctul de transformare

Aproape întregul oraș Pucioasa a rămas fără energie electrică din cauza incendiului izbucnit, în această după-amiază, în jurul orei 17:00, la punctul de transformare de pe strada Independenței. Potrivit Electrica Distribuție, au fost afectați 20.000 de utilizatori.
Echipele de mentenanță ale DEER au avut acces în stație pentru evaluarea instalațiilor afectate, identificarea cauzelor și remedierea defecțiunilor după finalizarea intervenției echipajelor ISU și asigurarea condițiilor de siguranță.
În jurul orei 20:00, primarul Constantin Ana a anunțat că aproximativ 5.000 de utilizatori au fost realimentați cu energie electrică.
ACTUALITATE
Apelul fals la 112 pune vieți în pericol. Sună responsabil!

Inspectoratul de Poliție Județean Teleorman derulează până la finalul lunii septembrie 2026, prin Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității, o campanie de informare privind utilizarea responsabilă a numărului unic de urgență, intitulată „112 – Doar pentru urgențe reale!”.
„Demersul are ca scop creșterea gradului de conștientizare a cetățenilor cu privire la importanța utilizării responsabile a numărului unic de urgență 112 și la consecințele apelurilor false sau abuzive.
Apelurile false și cele abuzive afectează grav capacitatea de intervenție a instituțiilor de urgență, consumând resurse umane și logistice importante și întârziind acordarea ajutorului persoanelor aflate în situații reale de pericol.
Fiecare apel nejustificat poate însemna o intervenție întârziată pentru cineva a cărui viață, sănătate sau bunuri sunt în pericol.
Prin această campanie, Inspectoratul de Poliție Județean Teleorman urmărește informarea cetățenilor cu privire la situațiile care reprezintă cu adevărat urgențe și la modul responsabil de utilizare a numărului unic de urgență.
Reamintim cetățenilor că numărul 112 trebuie apelat numai în situații care necesită intervenția imediată a poliției, pompierilor, serviciilor medicale de urgență sau altor structuri specializate”, se precizează într-un comunicat de presă transmis către mass-media.
ACTUALITATEacum 5 zileTânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!
Dâmboviţaacum o săptămânăPrimar Voinești: Ce se întâmplă în Parlamentul României este cea mai mare bătaie de joc la adresa românilor!
Dâmboviţaacum o ziAccident rutier mortal în comuna Moțăieni
ACTUALITATEacum 2 zileCristina Sima revine la conducerea Casei de Sănătate Dâmbovița
ACTUALITATEacum o săptămânăAgricultura românească, în pericol. Semnal de alarmă tras de reprezentanții Cooperativei Caprirom Sud Muntenia
Dâmboviţaacum 5 zileTârgoviște. Șofer băut a intrat cu mașina într-o căruță. Cinci persoane au ajuns la spital
ACTUALITATEacum o săptămânăModalitățile de plată a facturilor către Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița
Argeșacum 4 zileGreșeală fatală! A vrut să schimbe o butelie și a fost cuprins de foc!























