Connect with us

ACTUALITATE

Comentarii la rece. Nicolae Ciucă a ieșit la antrenament pentru prezidențiale

Publicat

pe

Sursa foto: caleaeuropeana.ro

A început să fâsâie în Europa industria fabricării autoturismelor electrice. Nu mai există cerere. Sunt prea scumpe mărcile europene. Aflăm că o uzină Audi de prin Bruxelles va fi închisă din cauza cererii slabe de autovehicule electrice. De fapt, la acest lux ecologic nu au accesul decât cei cu bani. Doar ei își pot permite să respire sănătos și să nu mai polueze mediul! Mulțimea, restul lumii, Dumnezeu cu mila. Își mai repară motoarele pe motorină și benzină sau așteaptă vehiculele produse în China, mai ieftine. De fapt, zic analiștii europeni, cam de aici apar problemele. De la mașinile fabricate în China, vândute la prețuri accesibile. Urmează blocajul…


Ciucă al nostru se pregătește pentru alegerile prezidențiale. După cum se vede, îl antrenează pentru această competiție Klaus Iohannis. L-a luat în America la Summit-ul NATO și a profitat de această ocazie pentru a-l prezenta pe Nicolae Ciucă tuturor liderilor prezenți la înalta întâlnire. Semnalul este unul interesant și ușor de tradus. Ciucă va fi candidat pentru Președinția României. Acum, nu se știe sigur dacă va fi doar reprezentantul PNL sau al coaliției cu PSD. Se vorbește tot mai intens și la vedere că social-democrații ar agrea ideea cu Ciucă președinte și Ciolacu premier. De fapt, dacă ne gândim și privim bine, pe șeful liberalilor îl prinde mai bine o poziție din asta, onorifică, cu un comportament politic tip Iohannis, iar lui Ciolacu îi vine ca turnată funcția de prim-ministru. E mai pe caracterul și conduita sa socio-politică. Nu mai vorbim de faptul că, după alegerile locale, reprezentanții PSD, aleși masiv primari și președinți de Consilii Județene, ar avea nevoie de cineva la butoanele cu fonduri, cu sprijin financiar, nu de o plantă la Cotroceni.


Urșii se pare că au devenit o problemă în România. S-au înmulțit peste măsură sau, cumva, nu își mai găsesc resurse pentru supraviețuire în habitatele afectate din ce în ce mai mult de influența omului? Or avea un rol în toată treaba asta și fondurile de vânătore private, controlate evident de oameni cu bani mulți care, așa după cum spun unii specialiști, nu își gestionează cum trebuie vânatul. Adică l-ar lăsa să se înmulțească peste limită, necontrolat, pentru a putea organiza așa, după chef, câte o vânătoare? Fără să fie deranjat inventarul…

O tânără a fost omorâtă de un astfel de mamifer în Munții Bucegi, pe o cărare turistică. Era cu telefonul în mână. Suna la 112 când fiara a pus-o jos și a încercat să o târască în pădure. De ce s-a ajuns aici? Cine se face vinovat de producerea acestei tragedii? Putea fi prevenită o astfel de nenorocire? Ce fac instituțiile statului? În afară de propunerea de a se vâna masiv, au fost luate în calcul și altfel de soluții? Cu ce se mai pot hrăni în păduri animalele astea? Omul le cam adună tot. Fructele de pădure intră în planurile economice ale Romsilva, plus întreprinzătorii de moment care își umplu coșulețele cu zmeură și mure, pe care le vând la colț de stradă, prin stațiuni sau, pur și simplu, le vând en-gross la procesatori.

Ați văzut prin păduri hrănitori pentru fauna pădurilor, cum erau odată? Se preocupă cineva de soarta bietelor animale? Există vreun program național în acest sens? Nu am auzit. Nu de puține ori mi-a fost dat să văd, cu tristețe, pe traseul DN 71, Târgoviște-Sinaia, tronsonul dintre Moroeni și Cota 1000, vulpi amărâte, hămesite de foame, aproape disperare, cum stăteau la marginea șoselei precum câinii aceia abandonați, doar-doar le-o arunca cineva din vreo mașină o bucată de pâine. Aici am ajuns din păcate din cauza nepăsării!

De ce au ieșit urșii pe cărări de munte, de ce au ajuns în apropierea marilor orașe sau dau iama prin tomberoanele cu gunoaie din stațiuni? De foame. De disperare. Pădurea nu le mai rezervă adăpost sigur și hrană suficientă. Mediul lor a fost total invadat de om…

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Tânăra din imagine este căutată de Poliție. Sună la 112 dacă ai văzut-o!

Publicat

pe

Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată, ieri – 19 iunie 2026, cu privire la plecarea voluntară a Andreei Ionela Coticiu, în vârstă de 25 de ani, de la domiciliul său din Fetești, într-o direcție necunoscută. Până în prezent, aceasta nu a revenit la domiciliu.

Semnalmente: înălțime aproximativ 1,65 m, greutate aproximativ 70 de kg, păr vopsit blond, față ovală, ochi căprui, poartă ochelari, are un tatuaj pe toată mâna stângă și un altul pe mâna dreaptă. La momentul plecării, purta pantaloni scurți albaștri, tricou albastru, papuci alb cu negru cu fundiță.

Persoanele care pot furniza informații utile în vederea depistării acesteia sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să apeleze numărul unic de urgență 112.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Parc fotovoltaic, inaugurat în orașul Titu. O investiție cu impact pe termen lung

Publicat

pe

Primarul orașului Titu, Laurențiu Costache, a participat astăzi, 19 iunie 2026, alături de reprezentanții administrației publice locale la inaugurarea parcului fotovoltaic Titu. Este vorba de o investiție privată importantă, realizată de compania Enery.

„Acest proiect demonstrează că Titu este un oraș atractiv și sigur pentru investitori, un loc în care administrația locală și mediul de afaceri pot colabora pentru dezvoltarea unor investiții serioase, cu impact pe termen lung”, a precizat primarul Laurențiu Costache.

Parcul fotovoltaic de la Titu are o capacitate instalată de 54 MW și reprezintă un pas important către dezvoltarea, modernizarea și utilizarea surselor de energie regenerabilă.

„Le mulțumesc reprezentanților Enery pentru încrederea acordată comunității noastre și pentru alegerea orașului Titu pentru realizarea acestei investiții. Felicitări tuturor celor implicați în acest proiect! Îmi doresc ca această investiție să fie un semnal clar că Titu este deschis dezvoltării și pregătit să primească noi investitori care să contribuie la crearea de locuri de muncă, la creșterea economiei locale și la construirea unui viitor mai bun pentru comunitatea noastră”, a mai spus Laurențiu Costache.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite