Prahova
Tragedie în Bucegi! O fată a căzut într-o prăpastie

Tragedie, în această după-amiază, în Munții Bucegi. O tânără care a intenționat să străbată Brâna Aeriană împreună cu trei prieteni, doi băieți și o fată, a alunecat și a căzut aproximativ 300 de metri într-o prăpastie, la intrare în Brâna – ne informează Salvamont Bușteni.

„Am solicitat sprijin aero la POA Brașov. Un salvator montan a recuperat întâi, prin troliere, a doua fată ce a suferit un atac de panică și nu se mai putea deplasa. Ulterior, doi salvatori montani au fost inserați și au recuperat trupul neînsuflețit. Cei doi băieți din grup au coborât până la Refugiul Costila, de unde au fost recuperați de către salvamontiști. Condoleanțe familiei îndoliate!”, au scris salvamontiștii pe Facebook.
Prahova
Autoturism cu patru persoane la bord s-a răsturnat pe DN1, în Comarnic

Accident rutier, în această după-amiază, pe DN1, în Comarnic, județul Prahova. Potrivit ISU, a fost vorba despre un autoturism care s-a răsturnat. În interior se aflau patru persoane.
Toți ocupanții mașinii s-au autoevacuat. Victimele, care prezentau diferite traumatisme, au fost asistate medical, după care au refuzat transportul la spital.
La fața locului au fost mobilizate forțe de intervenție din Comarnic, Sinaia și Ploiești, respectiv o autospecială de stingere, două echipaje SMURD și două de la Serviciul Județean de Ambulanță Prahova, iar polițiștii efectuează cercetări pentru a stabili împrejurările în care a avut loc acest eveniment rutier.
Prahova
Casă de 200 mp a fost distrusă de foc

Incendiu violent, în această după-amiază, în comuna Valea Călugărească, județul Prahova – pe strada pe strada Colinei. La sosirea echipajelor de intervenție, focul se manifesta generalizat la nivelul unei locuințe, pe o suprafață de aproximativ 200 mp, cu posibilitate de propagare a incendiului la încă o locuință.
ISU Prahova a mobilizat la fața locului patru autospeciale de stingere cu apă și spumă, o ambulanță SMURD și o autocisternă de 10.000 de litri pentru a se asigura necesarul de apă. Intervenția este în desfășurare. Până în acest moment, nu au fost raportate victime.
UPDATE: Comunicat ISU Prahova
În urma verificărilor efectuate la fața locului, pompierii au stabilit drept cauză probabilă de izbucnire a incendiului un cablu electric defect sau neizolat corespunzător, care alimenta un frigider și care se afla în apropierea unor materiale combustibile.
Pentru prevenirea unor astfel de evenimente, recomandăm populației să verifice periodic instalațiile electrice și aparatele electrocasnice și să nu utilizeze cabluri, prize sau prelungitoare deteriorate ori improvizate. De asemenea, materialele combustibile nu trebuie depozitate în apropierea surselor de căldură sau a echipamentelor electrice, iar orice defecțiune constatată la instalația electrică trebuie remediată numai de către personal autorizat.
Un simplu cablu deteriorat sau amplasat necorespunzător poate duce, în doar câteva momente, la izbucnirea unui incendiu și la producerea unor pagube importante. Prevenția începe cu verificarea și utilizarea corectă a instalațiilor și aparatelor electrice.
ADMINISTRAŢIEacum 7 zileRăzvad, singura comună din Dâmbovița care asigură gratuit servicii de recuperare pentru pensionari. VIDEO
ACTUALITATEacum 6 zileTârgoviște. Două concerte de „Zilele Cetății” 2026. Vezi programul integral aici!
Dâmboviţaacum 7 zileTârgoviște. Incendiu de vegetație cu degajări mari de fum în zona Romlux
ACTUALITATEacum 7 zileDoliu în Baroul Dâmboviţa. Avocata Flory Săndulescu a trecut la cele veșnice
ACTUALITATEacum o săptămânăCălătorii reclamă din nou Grup Atyc. Microbuze supraaglomerate, șoferi recalcitranți, toalete insalubre în autogară
Prahovaacum 3 zileCasă de 200 mp a fost distrusă de foc
ADMINISTRAŢIEacum 21 de oreVoinești. Așa da! Confort și civilizație până-n vârf de deal, lângă pădure
ADMINISTRAŢIEacum o ziTransport gratuit în Târgoviște, în fiecare zi de vineri, începând cu luna septembrie 2026



























