Connect with us

Dâmboviţa

Doi căruțași accidentați pe DN 72A, la Voinești

Publicat

pe

Astăzi – 20 septembrie 2024, în jurul orei 06:00, un accident de circulație s-a petrecut pe DN 72A, Târgoviște -Câmpulung, în afara localității Voinești.

Un autoturism condus de un bărbat de 31 de ani, din Bărbulețu, a intrat în spatele unei căruțe în care se aflau un tânăr de 20 de ani, dintr-o comună argeșeană, și o altă persoană de 42 de ani.

Din cauza impactului puternic, ocupanții atelajului au suferit diferite leziuni, fiind necesar transportul acestora la spital.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Dâmboviţa

Primarul Constantin Ana a fost reales președinte al organizației PSD Pucioasa

Publicat

pe

Conferința de alegeri a avut loc, ieri – 20 iunie 2026, în sala Centrului Cultural European Pucioasa. La întâlnirea de lucru au fost prezenți: liderul PSD Dâmbovița – Corneliu Ștefan, deputatul Carmen Holban, alți reprezentanți din conducerea filialei social democrate – Luciana Cristea, Ionuț Săvoiu, Marian Tănase, Mihai Cristian Avanu, Constantin Constantin și Daniel Cristian Stan, secretar general și primarul municipiului Târgoviște.

„A fost o întâlnire în care am analizat activitatea politică și administrativă a membrilor PSD și am discutat despre ceea ce trebuie să facem pentru a obține rezultatele pe care ni le propunem în anul 2028.

Suntem o echipă unită, implicată și vom continua proiectele de dezvoltare ale orașului Pucioasa. Îl felicităm și îi dorim mult succes în activitate, cu încrederea că împreună vom aduce lucruri bune pentru comunitate”, a precizat Corneliu Ștefan – președinte PSD Dâmbovița și prim-vicepreședinte la nivel național.

A mai ținut să adauge liderul social democraților că, în Dâmbovița, PSD își consolidează în această perioadă toate organizațiile locale și se pregătește pentru următoarele alegeri.

„Rezultatele bune de până acum ne obligă să continuăm în același ritm, cu seriozitate și responsabilitate față de dâmbovițeni”, a adăugat Corneliu Ștefan.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Dâmboviţa

Deputat Aurelian Cotinescu: Nu poate exista democrație în România fără liberalism

Publicat

pe

Peste 1.800 de liberali veniți din toată țara au participat la Congresul Extraordinar al Partidului Național Liberal, desfășurat la Pavilionul Expozițional Romexpo din București. Așa cum a precizat deputatul PNL Aurelian Cotinescu, prezent la acest eveniment împreună cu o delegație numeroasă din județul Dâmbovița, viitorul se construiește prin deciziile pe care liberalii și le-au asumat la congres.

„Prea mulți ani, unii au crezut că pot folosi acest partid din interior pentru propriul interes. PSD a crezut că îl poate influența și, apoi, anexa. Iar deciziile venite dinspre Cotroceni ne-au costat și încă ne costă”, a adăugat Aurelian Cotinescu.

A mai spus parlamentarul liberal că minciuna „interesului național” nu mai funcționează. Acest concept a fost dus în derizoriu de cei care compromit interesul național urmărind doar satisfacerea unor obiective personale.

„Avem nevoie de un PNL restructurat, reașezat și întărit, pentru că nu poate exista democrație în România fără liberalism. Lumea politică românească are nevoie de o reformă urgentă, așa cum România are nevoie de o reformă profundă.

Președintele Ilie Bolojan are dreptate când spune: „Să nu ne fie rușine când ne întâlnim cu oamenii.” De aceea, moțiunea sa, „Modernizare cu rădăcini”, are rolul de a reașeza PNL pe baze sănătoase și de a readuce în prim-plan valorile autentice liberale: onoare, muncă, meritocrație, disciplină, familie, credință și patriotism.

Este momentul în care PNL se redefinește, iar distanțarea de PSD trebuie să devină noua normalitate. Felicitări lui Ilie Bolojan, care a fost reconfirmat președinte al PNL”, a transmis deputatul Aurelian Cotinescu.

De precizat că premierul interimar Ilie Bolojan a fost reales, cu 1.769 de voturi, președinte al Partidului Național Liberal.

Total delegați prezenți: 1.886
Total voturi neexprimate: 44
Total voturi exprimate: 1.842
Total voturi pentru: 1.769
Total voturi anulate: 73

Din echipa de conducere mai fac parte: Dan Motreanu, prim-vicepreședinte, Robert Sighiartău, secretar general al Partidului Național Liberal.

Vicepreședinți: Mircea Abrudean, Ioan Popa, Siegfried Muresan, Oana Gheorghiu, Alexandru Muraru, Dragoș Pîslaru, Florin Roman și Gabriela Horga.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite