Connect with us

Giurgiu

Bărbat din Călugăreni, prins băut la volan și cu arme de vânătoare în mașină

Publicat

pe

Un bărbat de 52 de ani, din comuna Călugăreni, județul Giurgiu, este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice și braconaj cinegetic.

Ieri – 30 septembrie, în jurul orei 15:25, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier de la IPJ Giurgiu au efectuat semnal de oprire unui autoturism, care se deplasa pe DJ 603, din direcția Mihai Bravu spre Stoenești. Din păcate, conducătorul autovehiculului a refuzat să oprească și a continuat deplasarea într-un mod haotic, spre localitatea Uzunu.

În sensul giratoriu aflat la intersecția DN 5 cu DJ 603, șoferul a efectuat o manevră nefirească pătrunzând pe contrasens. Polițiștii au pornit în urmărirea mașinii. La ieșire din localitate, pe un fond cinegetic, bărbatul certat cu legea a fost prins și imobilizat.

Conducătorul auto, care se afla într-o stare vădită de ebrietate, a refuzat să se supună testului de alcoolemie, dar și să fie transportat la spital pentru prelevarea probelor biologice de sânge. Oamenii legii au făcut verificări și în interiorul autoturismului, unde au descoperit două arme de vânătoare și mai multe elemente de muniție. În urma cercetărilor efectuate s-a constatat faptul că armele figurau înscrise în permisul de armă deținut de către bărbatul reținut, însă acesta nu poseda autorizație de vânătoare pentru ziua respectivă. Atât armele, cât și muniția au fost indisponibilizate. Ancheta în această speță este efectuată de către polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase.

Pe baza probelor administrate, bărbatul din Călugăreni a fost reținut pentru 24 de ore. Astăzi – 1 octombrie, acesta va fi prezentat procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Giurgiu pentru a dispune măsurile procedurale care trebuie luate.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Giurgiu

Casă mistuită integral de foc în Grădinari, județul Giurgiu! VIDEO

Publicat

pe

Nenorocire mare, noaptea trecută, în Grădinari, județul Giurgiu. O casă a fost mistuită total de flăcări. Proprietarii se aflau într-un alt imobil din curte când au observat focul. Era deja prea târziu pentru a mai putea face ei ceva.

La fața locului s-au deplasat pompierii de la Detașamentul din Bolintin Deal cu o autospecială de stingere, o autospecială pentru intervenție și salvare de la înălțime, o cisternă și o ambulanță SMURD. Când au ajuns militarii, locuința, construită în mare parte din lemn, ardea generalizat.

Cauza probabilă de producere a incendiului a fost scurtcircuitul.

VIDEO: Sursa, ISU Giurgiu

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Giurgiu

Locuință distrusă de foc. Incendiul a fost cauzat de un scurtcircuit

Publicat

pe

Incendiu violent, aseară, într-o gospodărie din Gostinu, județul Giurgiu. Focul a izbucnit din cauza unui scurtcircuit și s-a manifestat la nivelul acoperișului unei case, pe o suprafață de aproximativ 30 mp. De asemenea, a existat riscul de a se extinde la vecini. Au ars articole de mobiler și textile și s-au deteriorat pereții și tavanele.

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Giurgiu, cu două autospeciale de stingere, și un echipaj de la Serviciul Județean de Ambulanță.

ISU Giurgiu informează populația că trebuie să ia următoarele măsuri, pentru a înlătura pericolul de incendiu ce poate apărea pe timpul exploatării instalației electrice:
– verificați periodic instalaţia electrică, cu ajutorul personalului autorizat;
– nu folosiţi prize sau întrerupătoare slăbite;
– nu utilizaţi aparate electrice care au conductorii de alimentare uzaţi, deterioraţi sau care nu mai au ştecher;
– nu alimentaţi mai mulţi consumatori electrici din acelaşi prelungitor, concomitent;
– nu lăsaţi aparatele electrice sub tensiune când nu le folosiţi deoarece acestea pot fi oricând surse generatoare de incendiu.

Informații despre modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute prin accesarea platformei naționale https://fiipregatit.ro și din aplicația de mobil DSU care poate fi descărcată gratuit din App Store și Google Play.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite