Connect with us

ACTUALITATE

1 noiembrie, termenul-limită pentru înscrierea lucrărilor în ediția 2024 a Bienalei de Artă „Gheorghe Petrașcu”

Publicat

pe

Consiliul Judeţean Dâmboviţa organizează , prin Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgovişte, cea de-a XVII-a ediție a Bienalei Naționale de Artă „Gheorghe Petrașcu”. Data-limită de expediere a lucrărilor este 1 noiembrie 2024, data poștei sau a curierului. Informații detaliate, precum și date de contact, formularul de participare ori adrese de expediere a coletelor se găsesc în regulamentul atașat. Nu se percepe taxă de participare, iar temele nu sunt impuse.

Concursul este deschis membrilor Uniunii Artiştilor Plastici din România şi Republica Moldova, studenţilor (ultimul an, masterat) şi absolvenţilor academiilor de artă, care pot participa cu cel mult două lucrări la oricare dintre cele două secțiuni PICTURĂ (lucrări, cu dimensiunea maximă de 100 x 100 cm, încadrate / înrămate şi cu sistem de agățare) și GRAFICĂ (lucrări neînrămate, însoțite de paspartu nelipit / fixat de lucrare și care să se încadreze în următoarele dimensiuni: 40 x 50 cm, 40 x 60 cm, 50 x 70 cm, 60 x 80 cm).

„Bienala, organizată pentru prima dată în anul 1992, promovează memoria marelui artist Gheorghe Petrașcu, legătura sa cu orașul Târgoviște și celebrează, cu fiecare ediție, moștenirea sa artistică. Atras de pitorescul și atmosfera patriarhală a orașului încărcat de istorie, Gheorghe Petrașcu și-a stabilit atelierul la Târgoviște în anul 1923 și a lucrat aici până în 1943.

Renumit colorist, Gheorghe Petrașcu s-a dedicat artei sale, care, în perioada târgovișteană, de altfel și cea mai fertilă din punctul de vedere al creației, a atins cel mai înalt grad de execuție, plasticitate și expresie, reprezentând maturitatea artistică a pictorului. Toți acești factori au dus la recunoașterea meritelor artistice de către Academia Română care, la 1 iunie 1936, îl alege membru, Petrașcu fiind primul artist român academician”, se precizează într-un comunicat de presă transmis de Consiliul Județean Dâmboviţa.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Voinești din 29 iunie 2026

Publicat

pe

Se convoacă, în ședință ordinară, Consiliul Local Voinești, pe data de 29.06.2026, ora 16:00, la sediul acestuia, cu următoarea ordine de zi:

1. Proiect de hotărâre privind aprobarea Studiului de fezabilitate al proiectului “Dezvoltarea infrastructurii pentru Stații de Reîncarcare Electrică în satul Oncești, comuna voinesti” prin PR 2021-2027, precum și a indicatorilor tehnico-economici ai proiectului
2. Proiect de hotărâre pentru acordul de funcționare pentru desfășurare activități de jocuri de noroc tip pariuri în cotă fixă, de către SC BAUM SRL, la punctul de lucru din sat Izvoarele, str. Învățător Alexandru Georgescu nr 190
3. Proiect de hotărâre privind aprobarea modificărilor taxei de habitat cu destinație specială de salubrizare (casnici) pentru solicitările depuse la Primăria Voinești, conform anexelor emise de ADI “Management integrat al deșeurilor în județul Dâmbovița” pentru luna iulie 2026;
4. Raportul Primarului Comunei Voinești cu privire la starea socio-economică și de mediu a Comunei Voinești, în anul 2025.

PRIMAR,
SANDU GABRIEL

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Cristina Sima revine la conducerea Casei de Sănătate Dâmbovița

Publicat

pe

În perioada în care a activat la conducerea CJAS Dâmbovița, Cristina Sima a schimbat total modul de comunicare instituțională și, cel mai important, cu cetățenii și cu entitățile cu care Casa de Asigurări are relații de colaborare permanentă.

După o perioadă de interimat, în care în fruntea instituției s-au aflat mai mulți profesioniști din cadrul instituției, Cristina Sima revine la conducerea CJAS Dâmbovița începând cu data de 1 iulie 2026 pentru un mandat de patru ani, după ce a câștigat concursul pentru ocuparea acestei poziții profesionale organizat de Casa Națională de Asigurări de Sănătate.

O felicităm pentru această reușită și îi dorim spor și putere de muncă. Pentru Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Dâmbovița, pentru cetățenii acestui județ este un mare câștig.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite