ADMINISTRAŢIE
Marian Alexandru a început al cincilea mandat de primar al comunei Conțești. VIDEO

Astăzi – 25 octombrie 2024, într-un cadru solemn, în sala de ședințe din incinta bibliotecii comunale, primarul ales al comunei Conțești, județul Dâmbovița, Marian Alexandru, și noua echipă de consilieri locali au depus jurământul de credință față de țară, față de localitate și față de cetățeni. Edilul și-a început cel de-al cincilea mandat, ca dovadă că este apreciat de consătenii săi.
La acest moment important, alături de Marian Alexandru, a ținut să fie prezent și fostul senator Valentin Calcan, actualmente președinte al Camerei de Comerț Dâmbovița.

După depunerea jurământului, primarul Marian Alexandru a mulțumit cetățenilor comunei Conțești pentru faptul că i-au acordat încă o dată votul lor de încredere. A spus edilul că, împreună cu Executivul și cu consilierii locali, se va mobiliza pentru ducerea la bun sfârșit a proiectelor de interes comunitar deja demarate și că are pregătite investiții noi, menite să asigure confortul și civilizația în toate satele.
VIDEO
Valentin Calcan i-a felicitat la rândul său pe primarul Marian Alexandru, aflat la început de nou mandat, și întreaga echipă a consilierilor locali, urându-le să ducă la îndeplinire cât mai mult proiecte.
După depunerea jurământului și perfectarea documentației aferente de către reprezentantul Instituției Prefectului Dâmbovița, s-a desfășurat prima ședință a noului Consiliu Local Conțești. Cu această ocazie, au fost constituite comisiile de specialitate și a fost desemnat viceprimarul comunei. Cu majoritate de voturi, a fost realeasă în această funcție Georgeta Alexandrescu.

Pentru firescul democrației, la această competiție a fost nominalizat singurul consilier PNL din Consiliul Local Conțești. Propunerea a venit de la un ales AUR, partid care deține doi consilieri în actualul legislativ al comunei. Consilierul liberal propus și susținut de reprezentanții AUR a obținut trei voturi pentru, iar Georgeta Alexandrescu pe cele 10 ale aleșilor PSD.
Iată că la Conțești, așa, mai în glumă mai în serios, PNL și AUR au lucrat in alianță. Dar, după cum a ținut să precizeze primarul Marian Alexandru, rostul tuturor aleșilor locali, indiferent de apartenența politică, este acela de a lucra în folosul oamenilor, în folosul comunității. Disputele și orgoliile politice trebuie lăsate la o parte când este în joc binele cetățenilor.
Componența Consiliului Local Conțești pentru legislatura 2024-2028 (în ordine alfabetică);
1. Alexandrescu Georgeta-Corina (PSD)
2. Boiangiu Daniela (PSD)
3. Cristea Ioana (PSD)
4. Dima Ionel (AUR)
5. Dobrescu Gheorghe (PSD)
6. Drăgan Niculae (PSD)
7. Ivan Gheorghe (PSD)
8. Nae Emil Marian (PNL)
9. Paraschiv Gabriel Cosmin (PSD)
10. Sămoiu Dumitru (AUR)
11. Stanciu George (PSD)
12. Șuță Aura Sofica (PSD)
13. Voicu Alexandru Constantin (PSD)

ADMINISTRAŢIE
Primăria Târgoviște reabilitează cu fonduri europene și Școala „Prof. Paul Bănică”. VIDEO

Primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan, a anunțat că Școala Gimnazială „Profesor Paul Bănică” (Nr. 11) din Micro VI va intra, posibil chiar din această toamnă, într-un amplu proces de reabilitare. Investiția, în valoare de 32 de milioane de lei, va fi implementată cu fonduri europene nerambursabile accesate de administrația publică locală.
„Lucrările vor acoperi trei direcții esențiale: reabilitarea clădirii, modernizarea spațiilor de învățământ și, foarte important, consolidarea antiseismică a structurii, pentru siguranța tuturor celor care trec pragul școlii în fiecare zi.
Proiectul include și măsuri importante pentru creșterea eficienței energetice: înlocuirea tâmplăriei exterioare cu tâmplărie modernă, cu geam termoizolant, izolarea termică a fațadei, a pereților exteriori și a planșeului peste ultimul nivel, refacerea sistemului de încălzire și a rețelelor electrice, precum și montarea de panouri fotovoltaice”, a precizat edilul Daniel Cristian Stan.
VIDEO
ADMINISTRAŢIE
Gura Șuții. Au început lucrările de modernizare a străzii Nucetului

Primarul de la Gura Șuții, Marian Dinu, a dat în aceste zile o veste bună concetățenilor săi, în plan socio-edilitar. Au fost demarate lucrările de reabilitare și modernizare pe strada Nucetului, respectiv tronsonul de drum cuprins între sediul Primăriei și ieșirea din comună spre localitatea vecină.
Investiția prevede amenajarea de șanțuri betonate, trotuare moderne și podețe de acces în gospodării. În cadrul aceluiași proiect,vor fi modernizate și elementele de iluminat public stradal. De asemenea, ca și pe strada Principală, vor fi montate bănci pentru odihnă, iar pe întreaga zonă dedicată spațiilor verzi vor fi plantați trandafiri.
„Începerea lucrărilor este dovada că ne ținem de promisiuni. Este un proiect esențial pentru comunitate, care va îmbunătăți atât siguranța pietonilor, cât și confortul locuitorilor. Continuăm să construim o comună modernă, curată și bine organizată”, a precizat primarul Marian Dinu.

Edilul a ținut să mulțumească și președintelui Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, care a fost în permanență alături de comunitatea de la Gura Șuții și a susținut implementarea tuturor proiectelor de interes local, un rol important în dezvoltarea infrastructurii avându-l investițiile derulate în asociere între CJD, prin Programul Județean de Dezvoltare Locală.
ACTUALITATEacum o săptămânăDoliu la ISU Dâmboviţa. S-a stins din viață Lt. col. Ionuț Mihai Muscăloiu. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Dâmboviţaacum 7 zileA murit un mare DASCĂL al școlilor din nordul județului Dâmbovița
ACTUALITATEacum o săptămânăTârgovișteanul Dan Neculăescu, propus ambasador al României în Statele Unite ale Americii!
ACTUALITATEacum 6 zileHotel Peștera Wellness & Spa, în topurile naționale ale calității și profesionalismului
ADMINISTRAŢIEacum 7 zileGata cu semaforul! S-a redeschis circulația pe podul de la Pucioasa, de pe DN71, Târgoviște – Sinaia
ACTUALITATEacum 7 zileSacrificiul din spatele performanței: Drumul spre podiumul național la Geografie
Dâmboviţaacum 7 zileAntrenorul Ilie Poenaru și-a încheiat contractul cu Chindia după înfrângerea din meciul cu FC Bihor
ACTUALITATEacum o săptămânăPolițist din Titu, eroul zilei de 9 aprilie 2026. A salvat o bătrână din locuința cuprinsă de foc























