ACTUALITATE
Angajații din silvicultură organizează grevă de avertisment în fața Ministerului Mediului

Sindicaliștii din silvicultură vor să fie pus capăt campaniei de denigrare și compromitere a slujitorilor aurului verde românesc.
Reprezentanții Federație Sindicatelor din Silvicultură „Silva” se vor afla, mâine – 12 februarie 2025, între orele 10:00 – 13:00, în fața sediului Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, pentru a protesta față de campania de presă inițiată de conducerea Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor cu scopul vădit de a discredita și compromite în ochii opiniei publice Regia Națională a Pădurilor și angajații Romsilva.
Sindicaliștii silvicultorii vin cu următoarele revendicări:
– Stoparea de către Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor a campaniei de denigrare a Regiei Naționale a Pădurilor, garantul administrării pădurilor statului.
– Stoparea de către Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor a acțiunilor de defăimare și umilire a personalului silvic aflat în slujba pădurilor și a interesului național. Această campanie afectează grav autoritatea personalului silvic aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu și alimentează dezbinarea socială, cu consecințe imprevizibile.
– Depolitizarea structurilor silvice de administrare a pădurilor și profesionalizarea acestora, singura metodă eficientă de îmbunătățire a activității în sectorul silvic.
– Exceptarea administrării pădurilor statului de la aplicarea guvernanței corporative, așa cum au fost exceptați administratorii pădurilor publice aparținând unităților administrativ-teritoriale, prin Legea 331/2024 – Codul silvic.
„Solicităm înlocuirea guvernanței corporative, formă de management ce are ca principal obiectiv maximizarea profitului, cu managementul forestier durabil la păduri, așa cum se întâmplă la nivelul statelor europene (conform Rezoluției H1/1993 a Conferinței de la Helsinki privind protecția pădurilor în Europa).
Solicităm consultarea sindicatelor, în calitate de parteneri sociali ai Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, cu precădere, la elaborarea actelor normative cu impact asupra activității Romsilva (HG privind Regulamentul de organizare și funcționare), cu impact asupra drepturilor și obligațiilor personalului silvic (Inițiativa de modificare a Statutului personalului silvic), precum și la adoptarea oricărei decizii care poate afecta stabilitatea locurilor de muncă din cadrul Regiei Naționale a Pădurilor.
Solicităm intervenția Ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor pentru plata compensațiilor restante prevăzute de Codul silvic aferente cheltuielilor privind creșterea și ameliorarea cailor de rasă, pentru administrarea ariilor naturale protejate și pentru paza pădurilor private (sume restante, în total, peste 150 milioane lei).
Solicităm intervenția Ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor pentru eliminarea procentelor de lemn fasonat din Codul silvic. Valorificarea lemnului trebuie făcută pe baza principiilor de rentabilitate economică, în acord cu condițiile reale de piață.
Solicităm intervenția Ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor pentru modificarea legislației în materie de evaluare de mediu a amenajamentelor silvice și simplificarea actualelor proceduri birocratice aberante, costisitoare și mari consumatoare de timp”, se precizează într-un comunicat transmis de Federația Sindicatelor din Silvicultura României.
De asemenea, mai solicită sindicaliștii ca ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor să intervină pentru a reglementa plata contribuțiilor suplimentare la bugetul de asigurări sociale în cazul locurilor de muncă din sectorul silvic încadrate în condiții speciale, conform Legii 360/2023 și respectiv Legii 331/2024.
De precizat că tot mâine, între orele 10:00 – 13:00, sindicatele din silvicultură vor organiza la locurile de muncă, în cadrul direcțiilor și ocoalele silvice, o grevă de avertisment, fără întreruperea activității, în semn de protest față de campania de denigrare susținută de Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor împotriva Romsilva și a celor 14.000 de salariați ai săi, aflați în slujba pădurilor României.
„Atragem atenția pe această cale Parchetului General, Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, cât și instituțiilor din sistemul de ordine publică, apărare și siguranță națională asupra faptului că, nu demult, campanii similare de denigrare a personalului silvic, pornite în mod iresponsabil tot din sfera politică, au condus la atacuri violente asupra personalului silvic, fiind cunoscute cazurile celor 6 pădurari omorâți, apărând pădurea de infractori, precum și a celor peste 750 de silvicultori care au căzut victime ale agresorilor în timpul serviciului, suferind vătămări corporale grave.
Pădurile statului reprezintă un patrimoniu cu o valoare ecologică, socială și economică inestimabilă pentru această țară și sunt în prezent printre puținele resurse naturale pe care România le mai administrează cu forțe proprii, în ciuda piedicilor puse de diverse grupuri de interese în ultimii ani”, se menționează în documentul remis presei de Federația Sindicatelor din Silvicultura ” Silva”.
ACTUALITATE
„Vara campionilor”, maraton cultural, artistic și sportiv la Gura Ocniței!

Astăzi – 15 iunie 2026, primarul comunei Gura Ocniței, Liviu Vasilescu, și echipa de inimoși pe care o coordonează au făcut un anunț demn de cartea recordurilor dâmbovițeană. Administrația publică locală pregătește, în colaborare cu biblioteca din localitate și cu sprijinul a numeroși sponsori, un adevărat maraton cultural și recreativ. Festivalul „Vara campionilor” va debuta pe 19 iunie și se va încheia pe 19 iulie. Este cel mai tare și de durată astfel de eveniment organizat vreodată în Gura Ocniței și, de ce să nu spunem, încă nu are rival în județul Dâmbovița. A precizat primarul Liviu Vasilescu că „Vara campionilor” va aduce în comunitate un alt format de petrecere a timpului liber, în special pentru copiii și tinerii din localitate. Vacanța de vară sau măcar o parte importantă din acest interval de timp, la Gura Ocniței, va fi dedicată socializării, comunicării prin intermediul activităților artistice, sportive și de divertisment.
În „Vara campionilor” de la Gura Ocniței se vor organiza spectacole pentru copii și show-uri de stand-up comedy. Nu vor lipsi magia și concursurile sportive dotate cu premii. În colaborare cu Jandarmeria și Crucea Roșie – Filiala Dâmbovița, vor exista ateliere de prim ajutor.
Pasionații de fotbal sunt invitați să urmărească o parte din meciurile disputate la Campionatul Mondial de Fotbal pe un ecran uriaș, cu dimensiunea de 24 de metri. Întreaga comună va fi prinsă sub vraja „Verii campionilor”: la Săcuieni, pe terenul de fotbal, între 19 – 23 iunie, la Adânca, pe terenul sintetic de fotbal, între 26 iunie -1 iulie, și la Gura Ocniței, în parcul central din zona Primăriei, în perioada 3 – 19 iulie.

ACTUALITATE
Anunț important al Primăriei Titu, județul Dâmbovița

Primăria Orașului Titu informează cetățenii că, în perioada 21.06.2026 – 27.06.2026, în funcție de condițiile meteorologice, pe raza administrativ-teritorială a orașului se vor desfășura tratamente aviochimice pentru combaterea insectelor dăunătoare, respectiv țânțari, muște, omizi și gândaci.
Pentru efectuarea acestor lucrări va fi utilizat produsul AQUA-K-OTHRINE EW 20, insecticid avizat de Ministerul Sănătății și formulat special pentru tratamente aviochimice și aplicare ULV (Ultra Low Volume).
Aducem la cunoștința cetățenilor că produsul utilizat este toxic pentru albine și organismele acvatice, motiv pentru care apicultorii și persoanele care desfășoară activități în apropierea surselor de apă sunt rugați să ia toate măsurile necesare pentru protejarea acestora pe durata efectuării tratamentelor.
Totodată, precizăm că produsul nu prezintă pericol pentru sănătatea populației și pentru mediul înconjurător atunci când este utilizat conform instrucțiunilor producătorului și normelor legale în vigoare.
Aceste acțiuni sunt necesare pentru reducerea disconfortului creat de insecte și pentru menținerea unui mediu sănătos, curat și sigur pentru toți locuitorii orașului Titu. Vă mulțumim pentru înțelegere!
ADMINISTRAŢIEacum 3 zileMănești, județul Dâmbovița. Investiții pentru prezent, investiții pentru viitor. FOTO
ACTUALITATEacum 6 zileAdministratorii a șapte firme aduși la audieri în Dâmbovița, într-un dosar de evaziune fiscală
Dâmboviţaacum 3 zileBătrânul dispărut a fost găsit căzut într-o groapă mascată de vegetație!
ACTUALITATEacum o săptămânăA început BABEL. Festivalul Internațional al Artelor Spectacolului de la Târgoviște a ajuns la cea de-a 14-ediție
ADMINISTRAŢIEacum 6 zileApa potabilă, prima prioritate a administrației publice locale de la Pietrari. Muncitorii au revenit pe șantier
Dâmboviţaacum 2 zile62 de descinderi într-un caz de furt de produse petroliere
ACTUALITATEacum 6 zileJudecătorii din Dâmbovița au amânat oprirea integrală a activității instanței. Comunicat de presă
ACTUALITATEacum o săptămânăZilele județului Dâmbovița 2026. Retroparadă, mult sport și muzică de calitate























