Connect with us

Prahova

24 de persoane rănite într-un accident rutier în Prahova

Publicat

pe

Două microbuze și un autotren au fost implicate, azi-noapte, în jurul orei 00:00, într-un accident rutier pe teritoriul localității Ariceștii Rahtivani, județul Prahova. 24 de persoane au fost evaluate medical, 12 dintre acestea fiind apoi transportate la spital. Din fericire, toate prezentau leziuni minore, preponderent la nivelul feței – ne informează ISU Prahova.

La fața locului au fost mobilizate o autospecială de stingere, două ambulanțe SMURD (una fiind de terapie intensivă mobilă), o ambulanță pentru transport personal și victime multiple și patru echipaje din cadrul Serviciului de Ambulanță Județean Prahova.

Polițiștii efectuează cercetări pentru a stabili împrejurările în care s-a produs acest accident rutier.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Prahova

Turiști blocați pe Jepii Mici din Bucegi, salvați cu elicopterul

Publicat

pe

Trei turiști care s-au aventurat pe trasee dificile din Bucegi au fost salvați de salvamontiștii prahoveni.

Este vorba de bărbat în vârstă de 77 de ani și o femeie de 52 de ani, care au fost găsiți în zona de intrare pe Brâul lui Răducu. Drumeții se aflau într-o stare avansată de epuizare fizică, nemaiputându-se deplasa. De asemenea, o turistă de 49 de ani, ce suferise un traumatism la genunchi, a fost găsită de către echipa de patrulare Salvamont, care, după ce a evaluat starea în care se afla femeia, a solicitat suportul aerian.

La fața locului s-a deplasat un elicopter cu care au fost extrași de pe Jepii Mici cei trei turiști aflați în imposibilitatea de a se mai deplasa.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Prahova

Patru locuințe cuprinse de flăcări în comuna Brazi, județul Prahova

Publicat

pe

Patru case au fost afectate de un incendiu declanșat în satul Brazii de Sus, comuna Brazi. La sosirea pompierilor de la ISU Prahova, Detașamentul 2 Ploiești, focul se manifesta pe o suprafață de circa 700 mp.

Pentru gestionarea cu operativitatea a evenimentului, forțele de intervenție au fost suplimentate succesiv cu o autospecială de primă intervenție și comandă și o autospecială de stingere de la Detașamentul 1 Ploiești, iar ulterior cu încă o autocisternă.

Militarii au depus eforturi considerabile pentru ca focul să nu se propage și la alte construcții învecinate. Din fericire, evenimentul nu a fost soldat cu victime. Pompierii au stabilit că incendiul a izbucnit, de la un cablu electric defect sau neizolat corespunzător.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite